اعلام نتیجه نهایی سانحه هواپیما منوط به بررسی تیم‌های کارشناسی

یک هیات ایرانی به اوکراین می‌رود

گروه امورزیربنایی-وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد، یک هیات ایرانی به منظور ارایه اطلاعات هواپیمای اوکراینی، هفته آینده به اوکراین سفر می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد، “وادیم پریستایکو” در پارلمان اوکراین گفت، ایران پس از بررسی اطلاعات جعبه سیاه از سوی تیم تحقیقاتی مشترک متشکل از کارشناسانی از ایران، کانادا و اوکراین، می خواهد اطلاعات و صدای ضبط شده توسط جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

وزارت کشور اوکراین نیز از شناسایی اجساد ۱۱ اوکراینی کشته شده در سانحه هوایی در آسمان ایران خبر داد و گفت، این اجساد یکشنبه به کشور بازگردانده می شوند.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در گفت وگویی تلفنی درباره آخرین وضعیت سانحه هوایی اخیر گفت وگو کردند و در این تماس، محمدجواد ظریف بر آمادگی ایران برای انتقال اجساد شهروندان اوکرینی و نیز مشارکت متخصصان کشور در بررسی جعبه سیاه تاکید کرد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز به فارس گفت: ادامه روند بررسی سانحه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی با حضور نمایندگان کشورهای ذی مدخل در این سانحه در سازمان هواپیمایی کشوری در حال انجام است.

رضا جعفر زاده اظهار داشت: عملیات بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی با حضور نمایندگان کشورهای خارجی در سازمان هواپیمایی کشوری همچنان ادامه دارد.

وی تأکید کرد: طرف های ایرانی و خارجی هر گونه نتیجه‌گیری سانحه را مستلزم بررسی همه پارامترها می‌دانند تاکید دارند که اظهارنظرهای غیرتخصصی قبل از تکمیل همه بررسی‌ها نباید انجام شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: آنچه تاکنون عنوان شده است، نتیجه بررسی سانحه نیست و بر اساس مقررات و قوانین وظیفه سازمان هواپیمایی ایران است که با حضور نمایندگان کشورهای ذی‌نفع همه ابعاد سانحه را بررسی کند.

جعفرزاده از تاریخ و زمان اعلام نتیجه نهایی بررسی سانحه خودداری کرد و آن را منوط به بررسی ابعاد مختلف تیم‌های کارشناسی ایرانی و خارجی که مجاز به حضور در بررسی سانحه هستند دانست.

وی با تأکید بر اینکه عملیات بررسی سانحه حتی روزهای تعطیل هم متوقف نمی‌شود، اظهار داشت: بررسی سانحه هر روز با نمایندگان کشورهای ذی‌مدخل در این سانحه ادامه دارد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سوال که بالاخره سرنوشت جعبه سیاه هواپیما و بازخوانی آن در ایران یا کشورهای خارجی چگونه خواهد بود، گفت: ما طبق مقررات ایکائو عمل می‌کنیم و فعلاً در ایران تیم بررسی سانحه با حضور کشورها در حال بررسی این موضع هستند.

وی گفت:‌ جعبه سیاه تحت نظارت تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری و مدیر کل بررسی سوانح و دیگر کشورهای ذی‌مدخل در حال بررسی است و هر تصمیم دیگری در این باره فقط طبق قوانین و مقررات بین‌المللی و ایکائو است و مقررات کاملاً شفاف مشخص کرده است که باید چگونه عمل کنیم.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: ما انکس ۱۹‌گانه را داریم که انکس ۱۳ مربوط به این موضوع است و تصمیم‌گیری‌ها همه طبق این قوانین خواهد بود.

وی تأکید کرد: وضعیت بررسی این سانحه از ابتدای وقوع آن تاکنون اصلاً متوقف نشده است.

**تجهیزات دانلود جعبه سیاه را به ایران بیاوریم

مدیر سابق سازمان هواپیمایی نیز با بیان اینکه امکان دانلود و حتی تحلیل اطلاعات جعبه سیاه در ایران با حضور همه طرف‌های خارجی به آسانی وجود دارد، گفت: تجیزات دانلود جعبه سیاه بسیار کوچک و قابل انتقال به ایران است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا انتقال جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده به کشوری دیگر برای بازخوانی طبق قوانین ایکائو است؟ بیان کرد: ‌از روز اول هم به دوستان هشدار دادیم که جعبه‌های سیاه باید در ایران پیاده‌سازی و بازخوانی شود.

وی با تأکید بر اینکه تغییر پارامترها‌ توسط طرف خارجی دور از ذهن نیست، اضافه کرد: نکته اساسی در احتمال حمله سایبری و حتی وجود دستگاه‌های سایبری در هواپیمای سانحه دیده است، تحلیل دقیق پارامترها، امکانِ پی بردن‌ به این موارد را ممکن می‌کند، ولی اگر کشور ثالث احتمالا قصد سوئی کند و این پارامترها را تغییر دهد، مشکل اساسی پیش می‌آید.

مدیر سابق سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به درخواست کشور اوکراین برای بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ در همان کشور، اظهار کرد: اصولا کشور اوکراین در ارتباط با بررسى سانحه هوایی، کشور پیشرفته‌ای نیست.

وی تأکید کرد: امکان دانلود و حتی تحلیل اطلاعات جعبه سیاه در ایران با حضور همه طرف‌های خارجی به آسانی وجود دارد؛ تجهیزات دانلود جعبه سیاه بسیار کوچک و قابل انتقال به ایران است ضمن آنکه نرم‌افزارهای مورد نیاز در این‌باره هم قابلیت نصب در هر رایانه‌ای دارد.

مدیر سابق سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: پیشنهاد می‌شود در راستای جلوگیری از تغییر در پارامترها، سازمان هواپیمایی ایران پیشنهاد دهد‌ حد‌اقل دانلود و تحلیل اطلاعات جعبه سیاه در ایران انجام شود.

وی اضافه  کرد: با این حال پردازش اطلاعات جعبه سیاه در کشور ثالث هم ممکن است ولی ایران بهتر از هر جای دیگری است.

این مدیر سابق سازمان هواپیمایی تأکید کرد: ‌بند ۳٫۱٫۳ از سند شماره ۱۰۰۸۴ ایکائو ‌مقرر کرده است در شرایط وجود ریسک ایمنی ناشی از مسائل نظامی، نوتم (اطلاعیه هوانوردی) صادر و تدابیر ایمنی لازم در نوتم اتخاذ ‌شود.‌

وی ادامه داد: در بند ۳٫۱٫۶ از سند مذکور گفته شده است صرفا زمانی که نتیجه ارزیابی ریسک نشان دهد که ریسک در سطح قابل قبول است، اجازه پرواز باید داده شود.

مدیر سابق سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: دربند ۳٫۱٫۷ گفته شده که سازمان هواپیمایی کشوری زمانی که یک تهدید یا احتمال یک تهدید را می‌دهد برای ایجاد محدودیت پروازی از بخش نظامی و بخش ‌های دیگر در ارزیابی ریسک، درخواست کمک کند اما در بروز سانحه بوئینگ ۷۳۷ از ظواهر این گونه برداشت می شود که نه ارزیابی ریسکی انجام شده و نه از بخش نظامی درخواستی شده است در حالی که سند ایکائو می‌گوید از بخش نظامی در ارزیابی ریسک کمک گرفته شود.

وی تأکید کرد: در حمله اخیر به پادگان عین‌الأسد کشورهای دیگر به محض اینکه احتمال شرایط نا ایمن را دادند پروازهای خود را به ایران قطع کردند و اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای خود را در ارتفاع کمتر از ۲۵ هزار پای‌ در ایران با یک اطلاعیه قطع کرد‌ چون ایمنی وظیفه اصلی آنها است و به آن عمل می‌کنند‌.

گفتنی است، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه چهارشنبه(۱۸ دی) از فرودگاه امام(ره) به مقصد کی‌یف پرواز خود را آغاز کرد که در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه بر اثر اصابت اشتباهی موشک پدافند هوایی، حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد. این هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود که همه سرنشینان آن در این حادثه جان باختند.

 

 

نظرات شما