اعلام زمان ثبت نام در کاروان های حج تمتع

۱۳۹۶/۰۲/۲۰

خبرگزاری آریا نوشت: رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ثبت نام در کاروان های حج تمتع امسال بصورت همزمان در همه استان ها از ساعت ۹ صبح یکشنبه ۲۴ اردیبهشت آغاز می شود.
حمید محمدی افزود: زائران حج ۹۶ پنج روز فرصت دارند تا کاروان خود را از بین هشت آغاز ثبت نام در کاروان های حج تمتع از یکشنبه ۲۴ اردیبهشت گروه کاروانی با درجه بندی مختلف قیمتی با توجه به نوع هتل ها و پروازها انتخاب کنند.
وی اضافه کرد: همه کسانی که از ۲۳ فروردین تا ۲۱ اردیبهشت ثبت نام کرده اند می توانند ازصبح یکشنبه ۲۴ اردیبهشت با مراجعه به سایت سازمان حج و زیارت یا با مراجعه به دفاتر زیارتی سراسر کشور نسبت به قطعی کردن حضورشان در کاروان های مورد نظر اقدام کنند.
محمدی با تاکید بر شاخص ها و استانداردهایی که سازمان حج و زیارت همواره برای رفاه و آسایش حجاج مدنظر داشته است، افزود: مطابق توافقی که درخصوص اعزام زائران ایرانی به حج ۹۶ با عربستان شد در اولین گام هیئت مسکن جمهوری اسلامی ایران به عربستان رفت و حدود یک ماه و نیم برای تامین مسکن حجاج در عربستان بود تا مسکن هایی با شاخص های مورد نظر سازمان حج فراهم کند که اکنون کار این هیئت تمام شده است.
وی گفت: تغذیه از دیگر موضوعاتی است که همچنان در حال پیگیری است تا تمهیدات لازم برای تامین غذای مناسب برای زائران اندیشیده شود، همچنین برای اعزام هیئت پزشکی مقدمات خوبی فراهم شده است تا امسال هم مانند سال های گذشته از خدمات خوب حوزه بهداشت و درمان زائران برخوردار باشیم.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ثبت نام اولیه حجاج که اولویت اعزامشان اعلام و فراخوان شده اند انجام شده است و پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت مدیریت حج و زیارت همه استان ها در اطلاعیه ای جزئیات اسامی کاروان ها و درجات گروهی را همراه با قیمت هر کاروان اعلام می کنند.
وی با اشاره به مرحله تکمیل ظرفیت حجاج باقیمانده نیز گفت: بعد از این مرحله ما یک مرحله ثبت نام مجدد داریم که زمان و جزئیات آن در اطلاعیه ای که سازمان حج و زیارت روز پنجشنبه صادر می کند، اعلام خواهد شد.
محمدی افزود: کاروان ها در ۸ گروه که نسبت به درجه بندی هتل ها و نوع پروازها قیمتشان تعیین شده و بقیه خدمات یکسان است پیش روی زائران است.
وی گفت: ثبت نام کنندگان در این مرحله ۵ روزه برای انتخاب گروه های کاروان ها آزادی عمل دارند و ثبت نام کنندگان مرحله تکمیل ظرفیت باید از میان گزینه های موجود کاروان هایشان را انتخاب کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ما در سال۹۴ که آخرین تشرف به حج بود ، ۶۴ هزار نفر سهیمه اعزام داشتیم و امسال که ۲۰ درصد به سهمیه همه کشورها اضافه شد، با توجه به عدم حضور کشورمان در حج ۹۵، امسال موفق شدیم با پیگیری هایمان ۳۵ درصد به سهمیه جمهوری اسلامی ایران اضافه کنیم و مجموع حجاج را به ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر برسانیم.
محمدی با اشاره به اینکه عربستان در توافق کلی با همه کشورها ۵۰ درصد ظرفیت اعزام هر کشوری را توسط هواپیماهای این کشور و ۵۰ درصد دیگر را با هواپیماهای ملی کشورها انجام می دهد گفت: ما در حال مذاکره هستیم که بتوانیم برای امسال سهم بیشتری برای هواپیمای جمهوری اسلامی ایران بگیریم.
وی با بیان اینکه پروازهای ما از دوم مرداد با اعزام گروه های ستادی، عوامل آشپزخانه ها و دیگر مجموعه ها آغاز خواهد شد، افزود: اعزام کاروان های مدینه قبل، از نهم مرداد آغاز خواهد شد که اعزامشان تا ۳۰ شهریور طول می کشد.
محمدی افزود:  از ۲۰ مرداد هم کاروان های مدینه بعد مشرف می شوند که تا سوم شهریور طول خواهد کشید بنابراین کل اعزام ها از ۹ مرداد تا ۳ شهریور ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ما همه مواردی را که دغدغه حجاج و نگرانی مسئولان نظام بوده است به صورت قاطع دنبال کردیم و ساز و کار و فرآیندی در پیش گرفتیم تا دغدغه و نگرانی ها را رفع و خواسته های مورد نظر جمهوری اسلامی ایران را تامین کنیم.
محمدی با اشاره به تعداد گروه‌های ستادی و نیروی بعثه در حج ۹۶ افزود: با وجود اینکه ۳۵ درصد به سهمیه ایران اضافه شده است ولی نیروهای ستادی و نیروهای بعثه مقام معظم رهبری که نقش تعیین کننده و مهمی در مناسک حج دارند به همان میزان حج ۹۴ باقی مانده است و حتی یک نفر هم به ترکیب نیروهای ستادی و بعثه اضافه نشده است.
محمدی با بیان اینکه وقتی از عوامل سخن می گوییم منظورمان مدیران کاروان ها، روحانیان و عوامل مجموعه را هم شامل می شود گفت: طبیعی است که هر چه تعداد کاروان ها اضافه شود به اقتضای آن تعداد نیروهای ستادی برای هر کاروان هم افزوده می شود به این ترتیب که ما در سال ۹۴ مجموعا ۴۵۰ کاروان داشتیم امسال بیش از ۶۰۰ کاروان خواهیم داشت و این به این معنا است که امسال ۱۵۰ مدیر کاروان، ۱۵۰ روحانی و احتمالا ۱۵۰ معاون هم به مجموعه نیروها اضافه خواهد شد.
وی در خصوص تعداد ایستگاه های پروازی برای اعزام های ۹۶ نیز گفت: در مجموع با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری،۲۰ ایستگاه پروازی خواهیم داشت به این معنی که اعزام ها از ۲۰ استان کشور انجام خواهد شد که ایستگاه های نزدیک هر استان به این ۲۰ ایستگاه پروازی اضافه خواهد شد؛ به طور مثال ما در ایستگاه های پروازی تهران، زائران هشت استان دیگر را اعزام می کنیم چرا که فرودگاه امام خمینی (ره) نیز امسال با آمادگی و تمهیدات خوبی در کنار فرودگاه مهرآباد قرار است در مجموع انتقال ۱۲ هزار زائر را برعهده بگیرند.

نظرات شما

×

Comments are closed.