استقبال بورس از کابینه جدید

مرتضی ابراهیمی – روز شنبه پس از ۵ روز کاری در مجلس شورای اسلامی ترکیب کابینه جدید مشخص شد و از ۱۷ وزیر معرفی شده به مجلس ۱۶ نفر موفق شدند تا رای مجلس را به دست بیاورند. جالب ان جاست که در بین وزرای اقتصادی وزیر اقتصاد بیشترین رای موافق مجلس را کسب کرد. پیش از این مسئولان سازمان بورس با انتخاب کرباسیان موافقت خودشان را اعلام کرده بودند.

به گزارش جهان اقتصاد، روز شنبه با رای مجلس به ۱۶ وزیر کابینه دولت دوازدهوم شاخص کل ۲۱۳ واحد، روز یک شنبه ۶۱ واحد و روز دو شنبه شاخص کل ۵۸ واحد رشد کرد، به طوری که در روز شنبه شاخص کل از مرز ۸۲ هزار واحد عبور کرد.

علاوه بر موضوعات سیاسی  وضعیت سودآوری شرکت‌های فعال در بازار سهام در گزارش‌های سه ماهه از دیدگاه کارشناسان و فعالان مثبت ارزیابی شد، ضمن اینکه چشم‌انداز افزایش نرخ ارز و تورم با پیش‌بینی تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت نیز از جمله عوامل حمایت‌کننده از معاملات سهام به شمار می‌روند.

جدا از نشانه های مثبت بازار سرمایه، نگرانی هایی نسبت به نقدینگی در شرکت های بورسی وجود دارد، به نظر می رسد این مورد تا حدودی از دست سازمان بورس خارج است و برای حل این موشکل باید به سراغ بانک ها رفت. در جلسه اخیر رئیس بانک مرکزی با مدیران بانک ها، سیف تاکید کرده است سود بانکی کاهش خواهد یافت و این موضوع موجب خواهد شد تا منابع بیشتری صرف اعطای تسهیلات به شرکت ها و آن هم با بهره کمتر خواهد شد. که امیدواریم هرچه زودتر این اقدام عملی شود.

به گزارش جهان اقتصاد، روز دو شنبه دوشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با ۵۸ واحد رشد به رقم ۸۲ هزار و ۷۵ واحدی بالا رفت، همچنین شاخص کل هم وزن با ۳۳ واحد رشد به رقم ۱۷ هزار و ۶۸۸ واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور پس از ۱۱۴ واحد رشد در تراز ۹۰ هزار و ۱۵۹ واحدی قرار گرفت و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۴۹ و ۸۲ واحد رشد کرد.

روز دو شنبه توسعه معادن و فلزات، کشتیرانی جمهوری اسلامی و ملی صنایع مس ایران به ترتیب با ۴۰، ۳۹ و ۲۰ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار بیشترین نقش افزاینده را داشت و در طرف مقابل بانک ملت، شرکت ارتباطات سیار و پالایش نفت تبریز با ۴۰، ۲۸ و ۲۵ واحد تاثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را در نوسان بازار سرمایه داشت.

در سومین روز معاملات تالار شیشه‌ای در گروه فرآورده‌های نفتی ۴۳ میلیون سهم به ارزش ۱۹ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

فلزات اساسی نیز شاهد داد و ستد ۵۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۶ میلیارد تومان بوده است در این گروه اکثر سهم‌ها روند رو به افزایش در قیمت پایانی را شاهد بودند هرچند این افزایش چندان زیاد نبود.

در گروه خودرو نیز روز دو شنبه ۷۴ میلیون سهم به ارزش ۱۲ میلیارد تومان در ۷۲۷۵ نوبت مورد داد و ستد قرار گرفت. در این گروه تعداد زیادی از سهم‌ها روند رو به کاهش را در قیمت پایانی تجربه کردند با این توضیح که این کاهش عموما کمتر از نیم درصد بود.

ارزش معاملات بورس تهران روز دو شنبه به رقم ۱۲۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۴۴ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز روز دو شنبه با رشد ۶.۲ واحدی مواجه شد و به رقم ۹۲۹.۱ رسید. ارزش معاملات فرابورس تهران عدد ۲۶۹ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات ۱۸۷ میلیون سهم بود.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.