استفاده از حمل ونقل عمومی در حومه تهران کمتر از ۵درصد است

بالاترین مقام حمل و نقل کشور گلایه کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: موضوع نوسازی ناوگان از پنج منظر در حوزه حمل و نقل دارای اهمیت است. کاهش آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و روانی ترافیک، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش توان رقابتی بین‌المللی ایران و ترانزیت و رفاه رانندگان و کمک‌کاران آنان.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل و اشتغال‌زایی افزود: بر اساس پیمایشی که در شهر تهران انجام شد معلوم گشت ۷۷درصد از منابع آلوده کننده‌ هوای تهران به وسائل متحرک که از این میان ۲۵درصد آن به کامیون‌های درون‌شهری و ۳۰درصد آن نیز به اتوبوس‌های واحد و سرویس‌های اداری تعلق دارد. بنابراین، ورود به این موضوع نقش بسیار تعیین کننده ای در ارتباط با کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سهم حمل و نقل عمومی در مسافرت‌های درون شهری بر اساس اعلام شهرداری تهران ۴۵درصد است، اظهار کرد: این نسبت برای حمل و نقل حومه‌ای کمتر از ۵درصد است. این درصدها برای کلانشهری چون تهران رقم پایینی است که موجب تردد خودروهای خصوصی در ارقام بسیار بزرگ است. فقط در پایتخت شاهد تردد روزانه بیش از ۵۵۰هزار خودرو شخصی از حومه به تهران و بالعکس هستیم که هم مخاطرات ایمنی دارد و هم آثار آلوده کننده و هم کاهش سرعت ترافیک و توقف های طولانی می شود. توجه به نوسازی ناوگان و افزایش سهم حمل و نقل عمومی می‌تواند نقش بسیار مهمی در همه‌ی این موارد به ویژه روانی ترافیک داشته باشد. به‌خصوص که اگر با نوسازی و توسعه حمل و نقل ریلی اعم از حومه، مترو و تراموا همراه باشد.

آخوندی ادامه داد: صرفه جویی در مصرف انرژی موضوع سومی است که بسیار با اهمیت است. براسای محاسبه صورت گرفته اجرای این طرح بستگی به میزان تحقق آن می تواند تا روزانه ۱۳میلیون لیتر در کاهش مصرف سوخت فسیلی موثر باشد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با توجه به توسعه تجارت جهانی موضوع حمل و نقل بین‌المللی و امکان ترانزیت در تمام شقوق حمل و نقل در دستور کار جهانی قرار دارد. به ویژه در منطقه ما که به عبارتی چهارراه جهان است. در این موقعیت داشتن ناوگانی مدرن و قدرتمند، بنگاه‌های بزرگ مقیاس به همراه توسعه سیستم لجستیک بین‌المللی که امکان ارائه خدمت در استانداردهای بین المللی و قدرت رقابتی جهانی باشند بسیار با اهمیت است. یکی از ارکان این کار، نوسازی ناوگان و متناسب سازی آن با حمل و نقل کانتینری و یخچال دار برای کالاهای فسادپذیر است که امید داریم در این فرایند تحقق یابد.

آخوندی اذعان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم با هماهنگی وزارت نفت و در راستای اجرای بند ق و بعدها ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و با تصویب شورای اقتصاد سنگ بنای نوسازی ناوگان گذاشته شد. و طی آن برای نوسازی بیش از ۱۸۰۰۰ کامیون با کارخانجات تولیدکننده‌ کامیون با استانداردهای اروپایی قرارداد منعقد شده است و تاکنون بیش از ۱۶۵۰ واحد آن تحویل شده و به تدریج در حال سرعت گرفتن بود.

وی بیان کرد: این طرح در کنار طرح پیمایش که باز با هماهنگی وزارت نفت اجرا شده و در حال اجراست می تواند موجب افزایش کارایی در حوزه حمل و نقل شود. در آغاز اجرای طرح پیمایش مصرف روزانه گازوئیل در حوزه حمل و نقل بین ۵۲ تا ۵۴ میلیون لیتر بود که در حال حاضر به ۴۴تا۴۶ میلیون لیتر کاهش یافته است. این به مفهوم کاهش ۸ میلیون لیتر روزانه است. میزان پیمایش کامیون‌های جدید بیش از یکصدهزار کیلومتر در سال بوده حال آن‌که متوسط پیمایش کامیون‌های قبلی کمتر از شصت‌هزار کیلومتر در سال است. به یقین با اجرای این طرح چنانچه هم چنان ارتباط آن با طرح پیمایش حفظ گردد این کارایی افزایش خواهد یافت.

نظرات شما

×

Comments are closed.