اسامی تازه روی خیابان های کهن

میثم سعادت- گروه سیاسی

باور پذیر نیست که ایرانیان سالهای سال روز ملی شدن صنعت نفت را جشن گرفته باشند، اما هنوز در کشور خیابانی به نام محمد مصدق نباشد. شاید همین تغییر محسوس است که باعث شد اعضای شورای شهر تهران دست بجنبانند و تصمیم بگیرند این رویه غلط را تغییر دهند. حالا نام گذاری معبری به نام محمد مصدق از هر زمان دیگری نزدیک تر است. گویا خیابان کارگر شمالی که در ادبیات مردم، مصدق خوانده می شود و مراکزی مثل کوی دانشگاه تهران در کنار آن قرار دارند، قرار است به نام مصدق تغییر بیابد.

البته این تنها تغییر حساسیت برانگیز این روزهای شهر تهران نبوده. پیشنهاد دیگری هم مطرح شده بود  که نام ساختمان شماره ۲ شورای شهر تهران به نام سعید حجاریان نام گذاری شود. سعید حجاریان عضو شورای اول شهر تهران بود که هنگام ورود به ساختمان شورای شهر، توسط یک عنصر افراطی ترور شد اما از این ترور جان سالم به در برد.

البته سعید حجاریان با این پیشنهاد موافق نبود و در نامه ای به اعضای شورای شهر نوشت با تشکر از حسن ظن شما نسبت به خودم، خواهشمند است موضوع نام‌گذاری مکانی از شهر به‌نام اینجانب را از دستور کار خارج نمایید. این امر حاشیه‌هایی را علیه شورا به دنبال خواهد داشت؛ ضمناً این ناچیز بسیار کمتر از آن است که جز نامی بر گوری به ‌نامش ثبت شود.

البته پیش بینی حجاریان درست از آب در آمد و چند تن از حامیان شهردار پیشین تهرن در گفت و گو با رسانه های اصولگرا از این اقدام انتقاد کردند. از جمله مجتبی شاکری که به یکی از رسانه های تندروی اصواگرا گفت این نامگذاری پیامدهای خوبی برای شورای پنجم نداشته باشد و دوباره مباحث شورای اول را که به دلیل اختلافات درونی جناح اصلاحات نیمه تمام ماند و منحل شد و همینطور جزئیات ترور حجاریان را که رابطه میان ضارب و مضروب درباره آن پشت پرده ابهام قرار دارد، زنده خواهد کرد.

*تغییرات در مشهد

اما تهران تنها شهر ایران نیست که تغییرات آن، توجه را به خود جلب کرده است. شهرداری مشهد هم در روزهای گذشته پرتره هایی از شاعران و نویسندگان خراسانی در سطح شهر نصب کرده است. هوشنگ ابتهاج(سایه) مهدی اخوان ثالث، بزرگ علوی  و دهخدا را نصب کرده است. تصاویر این نویسندگان در روزهای گذشته بین مردم دست به دست می شد و همه به شهرداری مشهد خسته نباشید می گفتند. به خصوص اینکه به خاطر فشار نهادهای بالادستی چند سال پیش اسم خیابان ایرج میرزا در مشهد تغییر کرده بود و حتی تیم فوتبال سیاه جامگان و ابومسلم نیز ناچار بن تغییر در نام تیم خود شدند.

*تغییرات فرهنگی در شهر

این تنها تغییرات تهران و مشهد بود اما ظاهرا در شیراز، اصفهان و تبریز نیز برنامه های مشابهی در حال پیگیری و اجراست. احتمالا در روزهای آینده شاهد تقابل جدی تر اصولگرایان و اصلاح طلبان نشسته بر صندلی های شورای شهر خواهیم بود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.