از کابینه انتقاد داریم، اما حمایت می کنیم

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز جلسات بررسی وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم را آغاز کردند.

به همین منظور خبرنگار جهان اقتصاد، گفت وگویی را با پروانه مافی، نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با کابینه دوازدهم داشته که در زیر با هم می‌خوانیم.:

  نظر شما در رابطه با کابینه پیشنهادی آقای روحانی چیست؟ آیا همه وزرای معرفی شده از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تایید خواهند شد؟

نمایندگانی که قبل از انتخابات از آقای روحانی حمایت کردند، امروز نیز کلیت کابینه را تایید می‌کنند و از کابینه پیشنهادی آقای روحانی حمایت می‌کنند.

آقای روحانی ۵۰ درصد کابینه را تغییر داده‌اند و وزرایی که از دولت یازدهم در این دوره هم ایشان را همراهی می‌کنند عمدتا افرادی موفق، کارآمد و موثر بودند. در میان وزرای موفق دولت قبل می‌توان به آقایان، ظریف، هاشمی و حجتی اشاره کرد که در عین موفقیت در اداره وزارتخانه، آقای روحانی را در جریانات سیاسی نیز همراهی می‌کردند و برنامه های ایشان را برای اداره کشور باور داشتند.

او افزود: کسانی که آقای حسن روحانی به عنوان اعضای کابینه به مجلس معرفی کردند، ترکیبی از افراد شناخته شده و نا آشنا هستند و نمایندگان مجلس از روز شنبه در جلسات متعددی که تا آخر هفته برگزار می‌شود، درباره صلاحیت یا عدم صلاحیتشان بحث و گفت و گو می‌کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رزومه و برنامه های آنها را مطالعه، بررسی و در نهایت، در صورت وجود اشکال، آنها را نقد می‌کنند. نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهمترین موضوعات بررسی برنامه های وزرای پیشنهادی، تطبیق برنامه های آنها با برنامه ششم توسعه است. با مشاهده و بررسی برنامه های ارائه شده و مقایسه آن با برنامه ششم توسعه متوجه خواهیم شد که آیا برنامه‌ای فقط روی کاغذ نوشته شده یا پشت آن فکر و هدفی تعیین شده است. هر یک از وزرای پیشنهادی برنامه های خود را در کمیسیونها ارائه خواهند داد تا از عملکردی که قرار است در آینده داشته باشند دفاع کنند و اگر نماینده‌ای نقد و یا سوالی از ایشان داشته باشد، در جلسه مطرح کند.

او ادامه داد: در حال حاضر نمی‌توان به صورت قطعی گفت که کلیه نمایندگان از وزرای پیشنهادی راضی یا ناراضی هستند و همه اظهار نظرات در این رابطه بعد از جلسات ارائه برنامه مشخص خواهد شد. اگر همه وزرای پیشنهادی رای بیاورند که دولت دوازدهم با همه وزرای خود کار را شروع خواهد کرد، اگر هم این اتفاق رخ ندهد رئیس جمهور می‌تواند با توجه به نظرات نمایندگان نماینده‌ای جدید در وزراتخانه‌ای که وزیرش رای نیاورده، معرفی کند.

 در رابطه با وزیر کشور چه نظری دارید؟ آیا نمایندگانی که به آقای رحمانی فضلی قبل از معرفی ایشان به عنوان وزیر کشور دولت دوازدهم انتقاد داشتند، به ایشان رای اعتماد خواهند داد؟

فرقی میان وزیر کشور با سایر وزرای پیشنهادی نیست و ایشان هم قرار است در جلسات حاضر شوند و برنامه های خود را ارائه دهند و باید به انتقادهایی که به عملکرد ایشان در دولت یازدهم وارد است پاسخ دهند. در حال حاضر نظری در رابطه با تایید شدن یا نشدن ایشان ندارم و نکته مهم اینجاست که هیچ استئنایی میان وزرا وجود ندارد.

  یکی از انتقادات موجود، معرفی نشدن وزیر زن در کابینه است. آیا شما این انتقاد را وارد میدانید؟

در ابتدا باید موضوعی که این روزها به اشتباه تکرار می‌شود را تصحیح کنم و آن مطرح شدن موضوع نبود زن در کابینه دوازدهم است. این صحبت ها کاملا اشتباه است زیرا آقای حسن روحانی سه زن را در کابینه خود روز چهارشنبه معرفی کردند.

او افزود: اما در رابطه با نبود وزیر زن در کابینه دوازدهم انتقادات وارده را صحیح می‌دانم.  بنده در روز چهارشنبه هفته گذشته نطقی داشتم که در انتهای صحبتهایم از آقای رئیس جمهور به خاطر نبود زن در میان وزرای پیشنهادی گلایه کردم. ما همچنان نیز انتقاداتی داریم و آقای رئیس جمهور درباره معرفی نکردن وزیر زن گفته‌اند که معذوراتی داشتند و ما نیز  با بخشی از معذوراتی که ایشان از آن صحبت کردند آشنا هستیم. اما این خواسته ما یک مطالبه گری است و پیگیری خواهیم کرد تا زمانی که این معذورات به توقیفات تبدیل شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.