از خودکفایی درمحصولات استراتژیک تا استیضاح

نگاهی به عملکرد محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره های نهم و دهم وزیران مختلفی را برای پاسخگویی به پرسش ها و استیضاح به صحن و کمیسیون ها دعوت کردند؛ محمود حجتی نیز یکی از این وزیران بود که همیشه با رویی گشاده این دعوت ها را می پذیرفت.

حسن روحانی ۱۳ مرداد در روز تحلیف ریاست جمهوری اسلامی و در حالیکه کشور با تحریم های گسترده ظالمانه ای مواجه بود، کابینه ای قدرتمند، کارآمد و با تجربه را برای حل مشکلات بی شمار به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

در فهرست وزرای کابینه یازدهم، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دولت اصلاحات در همین سمت، عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات نیز برای سکانداری وزارت راه وشهرسازی و علی ربیعی هم به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شدند.

براساس گزارشی که ایرنا روز دوشنبه منتشر کرده است، حجتی که در دولت اول اصلاحات سمت وزارت راه و ترابری و در دولت دوم اصلاحات وزارت کشاورزی را برعهده داشت سال ۷۹ پس از تصویب قانون ادغام وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی در مجلس شورای اسلامی به عنوان رییس وزارتخانه جدید در دولت هشتم منصوب شد.

ادغام این دو وزارتخانه با وظایف گسترده و بیش از ۱۸۰ هزار نیروی انسانی آن هم با پراکنش در نقاط مختلف از مرکز تا دهستان‌ها و روستاها در حقیقت بزرگ ترین ادغام تشکیلاتی دولت پس از انقلاب اسلامی است.

در دوران پنجساله تصدی وی در دولت های اول و دوم اصلاحات بر وزارت جهاد کشاورزی که با انسجام و همکاری نیرو‌های متعهد، متدین و متخصص همراه بود، بخش کشاورزی از رونق چشمگیری برخوردار شد. تولید اکثر محصولات اساسی به رکورد بی ‌سابقه ای رسید و خودکفایی گندم در تاریخ کشور به‌عنوان افتخاری بزرگ برای مدیریت کلان کشور به ثبت رسید.

به ‌لحاظ ساختاری نیز بخش کشاورزی در این دوران در مجموعه مدیریت نظام ارتقای قابل توجهی یافت. امروز اکثر کارشناسان این دوران را زمان طلایی بخش کشاورزی ارزیابی می‌کنند و روحانی به همین دلیل حجتی را برای وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم معرفی کرد.

رییس جمهوری ۲۱ مرداد در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس گفت: حجتی که ابتدا برای پذیرش پست مقاومت می ‌کرد، یکی از افراد فعال در این زمینه را به عنوان جایگزین معرفی کرد، پس از مشورت‌های زیاد با گروه‌های متخصص و افرادی که در این زمینه فعال بودند به این نتیجه رسیدند وی مسئولیت را بپذیرد و ما هم به همین نظر رسیدیم و ایشان هم زمانی که شرایط را چنین دید مسئولیت را پذیرفت.

حجت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول، احمد جباری نماینده مردم بندر لنگه، بستک و پارسیان و رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر به عنوان موافق و سید شکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود وعلی نعمت چاردولی نماینده مردم ملایر هم به عنوان مخالف وزیر سخنرانی کردند.

موافقان بر این عقیده بودند در برنامه‌های ارائه شده ‌حجتی رشد ضریب خودکفایی در محصولات اساسی از طریق افزایش بهره‌ وری عوامل، منابع تولید، استفاده از فناوری‌های نوین و بکارگیری روش‌های جدید توسعه دیده می‌شود و مخالفان نیز بر انتخاب وی در این وزارتخانه و تبدیل آن به باشگاهی سنتی و ناهمخوانی محورهای ارایه شده با شرایط کنونی تاکید داشتند.

حجتی روز رای اعتماد در صحن مجلس در دفاع از برنامه پیشنهادی خود با بیان اینکه بحث منابع پایه و حفاظت از آن چالش مهم بخش کشاورزی است، گفت: حفاظت از منابع پایه که عمدتا آب و خاک هستند و چگونگی پرداختن به این مساله از جنگل، پوشش گیاهی و بهره‌ برداری از آب و ذخایر زیرزمینی از چالش‌هایی است که باید برای حل آن اقدام کرد.

وی با اشاره به اهمیت بالای امنیت غذایی ادامه داد: این موضوع چنان اهمیتی دارد که توجه به آن و افزایش ضریب خودکفایی در اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته و با عنوان کالای عمومی تعریف شده است. تامین آن از وظایف دولت‌هاست و با حمایت از بخش کشاورزی این آرمان ملی محقق می‌شود.

در نهایت محمود حجتی با ۱۷۷ رای موافق، ۸۱ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع از مجموع ۲۸۴ نماینده توانست به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد.

حجتی برای بار اول در پاسخ به پرسش مشترک سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و علی ایرانپور نماینده مردم مبارکه در صحن مجلس دهم حضور یافت و با پاسخ های خود در نهایت نمایندگان را درباره موضوع کوتاهی این وزارتخانه در تأمین و تولید محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و همچنین چرایی افزایش قیمت نهاده های کشاورزی، کود و سم با ۱۳۰ رأی موافق، ۸۸ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر قانع کرد.

حجتی بار دیگر به پرسش مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود پاسخ داد که نمایندگان با ۹۲ رأی موافق، ۸۹ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه از پاسخ های وی قانع شدند.

پرسش لاهوتی درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در حوزه واردات و قاچاق همچنین تغییر کاربری اراضی کشاورزی بود.

حجتی به پرسش نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز پاسخ داد که درباره خرید ساختمان برای وزارت جهاد کشاورزی بود.

وزیر جهادکشاورزی همچنین برای چندمین بار در مجلس دهم به صحن آمد و پرسش سید کمال الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان با موضوع عمل نکردن سازمان تعاون روستایی به وظایف قانونی خود در جهت حمایت از کشاورزان براساس اهداف تعیین شده در اساسنامه پاسخ داد که قانع کننده اعلام شد.

حجتی مهرماه ۹۵ نیز در صحن حاضر شد و به پرسش مشترک نادرقاضی پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران درباره اینکه چرا همزمان با تولید شکر در داخل اجازه واردات آن را می‌دهید و تولید ملی را فلج می‌کنید. پشت پرده نوسانات قیمت چه کسانی هستند؟ پاسخ داد.

**حضور دوباره حجتی در دولت دوازدهم

این بار حجتی علیرغم عدم تمایل خود برای تصدی دو باره پست وزارت جهادکشاورزی توسط رییس دولت دوازدهم به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی شد.

روحانی در حمایت از وزرای خود در مجلس گفت: همه می دانیم حجتی پس از سال ها دوباره ما را در گندم به خودکفایی رساند در شکر تحولات بسیار زیادی را به وجود آورد، در خصوص دانه های روغنی نیز حرکت بسیار خوبی آغاز شد، اقدامات بسیاری در پرورش ماهی در قفس و مزارع مدرن انجام داد. همچنین در زمینه صرفه جویی در آب و بهره وری اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت که این راه را باید ادامه دهیم.

محمود حجتی در این آزمون نیز با ۱۶۴ رای موافق، ۹۴ رای مخالف، ۲۳ رای ممتنع و ۷ رای باطله برای وزارت جهاد کشاورزی رای اعتماد گرفت.

پس از کمتر از هفت ماه از شروع دولت دوازدهم علی وقف چی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس دهم از تهیه طرح استیضاح محمود حجتی در ۴۲ بند خبر داد و دو روز بعد حسین مقصودی نماینده سبزوار اعلام کرد که طرح استیضاح وزیر جهاد به امضای بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده است.

در نهایت چهارشنبه گذشته هیات رییسه مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح وزیر جهادکشاورزی را اعلام وصول کرد و قرار است روز سه شنبه جلسه استیضاح سه وزیر جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی همزمان برگزار شود.

به نظر می رسد نمایندگان مجلس بر این امر واقف هستند که حجتی وزارتخانه ای که به خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک رسیده بودبه دولتی تحویل داد که ایران را به بزرگترین وارد کننده گندم دنیا تبدیل کرد و دوباره این وزارتخانه از هم پاشیده را تحویل گرفت و در گندم، ایران را خودکفا کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.