از برجام انتظار معجزه نداشتیم/ بازگشت کشور به دوران تحریم ها بعید است

خبرگزاری آریا نوشت: حسن فروزان فر نایب رئیس کمیسیون رقابت اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه پس از برجام انتظارات در فضای اقتصادی کشور برآورده شده است؟، اظهار داشت: در جلسه ای که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد دکتر ظریف به خوبی به این نکته که پسابرجام زمینه ساز پیشرف اقتصاد ایران خواهد بود اشاره کردند .
وی گفت: به اعتقاد من پسابرجام فضای بد تبلیغاتی که علیه ایران و منافع ایران در دنیا بوجود آمده و ممکن بود به اقتصاد کشور آسیب جدی وارد کند را بهبود بخشید.
همچنین باید به این نکته توجه داشت که مشکلاتی که گریبان گیر اقتصاد کشور شده است به یکباره ایجاد نشده و این تغییر طی دوره های مختلف زمینه ساز وضعیتی شده است که اندازه و شدت تحریم ها به نقطه ای که پیش از این در آن قرار داشتیم برسد.
فروزان فر افزود: قاعدتا انتظارات اینگونه نبوده که بلافاصله پس از اینکه به توافقی برسیم از فردا تمام تحریم ها برطرف شود، اما پسابرجام زمینه سازی شد برای اینکه ما مذاکرات خوب ، مناسب و سازنده ی تجاری با طرف های مقابل داشته باشیم و تعاملات تجاری خود را افزایش دهیم .
وی تصریح کرد: به طور مثال ، در فضای شکل گرفته در پسا برجام ، ایران توانست با قدرت سهم خود را از بازار نفت پس بگیرد و بلافاصله توان تولید و صادرات را بازسازی و افزایش دهد.
نایب رئیس کمیسیون رقابت ،خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی تهران در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه حمل و نقل ، تعاملات ما با دنیا در حال بهبود است ، گفت: در زمینه بیمه کشتی های نفتی موفقیت هایی حاصل شده ، اما برای اینکه ارتباط اقتصادی میان ایران و غرب و کشورهای اروپایی قوی تر و بهبود واقعی حاصل شود ، نیازمند عزم داخلی و توان افزایی خود برای مراودات هستیم .
وی خاطر نشان کرد: البته مشکلات بانکی همچنان به قوت خود باقیست ،اما همین میزان از ظرفیتی که ایجاد شده نکته بسیار مثبتی در این راستا بوده چرا که ما انتظار معجزه از برجام نداشتیم.
فروزان فر با تاکید بر این که توانایی در متن برجام نیست که یکباره همه چیز را تغییر دهد گفت: برجام فقط شرایط را مساعد و هموار می سازد تا زمینه اقتصاد داخلی به گونه ای بهبود یابد که سایر دستگاه های اجرایی کشور در راستای پیشرفت اقتصادی حرکت کنند .
وی با بیان این که محدودیت ها و مشکلات سیاسی بین المللی همچنان وجود دارند گفت: به علاوه جابه جایی دولت ها در آمریکا باعث نگرانی ملت ها شده است و متاسفانه به قدرت رسیدن دونالد ترامپ زمینه نا مناسبی را برای تعاملات بین المللی ما فراهم می کند ،چرا که بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ نگران تصمیمات و نحوه رفتار آمریکا در قالب دولت جدید هستند .
فروزان فر اذعان داشت: از دیدگاه من باید به موضوع به گونه ای بنگریم که پاسخی برای این سوال داشته باشیم که اگر بخواهیم در مورد برجام قضاوت کنیم ، ابتدا باید ببینیم اگر برجام اتفاق نیفتاده بود ، شرایط اقتصادی کنونی ما چگونه بود ؟ ما باید شرایط کنونی اقتصاد کشور را با شرایطی که اگر برجام اتفاق نیافتاده بود مقایسه کنیم و ببینیم در شرایط کنونی چه فرصت های اقتصادی برای کشورمان ایجاد شده است .
وی ادامه داد : در حال حاضر ما نمی توانیم در مورد برجام با قطعیت صحبت کنیم و برای آن امتیاز قائل شویم . برجام صرفا یک بستر بود و باید با زمینه سازی ها وتوسعه تعاملات بتوانیم مذاکره کنیم و ازاین بستر به بهترین نحو استفاده کنیم. این واقعیت کاملا مشهود است که طرف آمریکایی همچنان خصمانه برخورد می کند و به دلیل همین رفتار خصمانه زمینه بهره برداری از این توافق را برای ما دشوار کرده است .
نایب رئیس کمیسیون رقابت ،خصوصی سازی اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: برخورد هایی که اکنون در مورد ایران انجام می شود به دلیل ضعف در برجام نیست و این بواسطه ی طولانی بودن این مسیر و تغییر سیاست هایی است که در آمریکا در حال رخ دادن است .
وی افزود: افخمی در جلسه ای که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد ، عنوان کرد : دسترسی به ۲۰ میلیارد دلار از دارایی های ایران در اروپا از جمله آثار برجام می باشد . بنابراین چنین اقداماتی دست یابی به منافع حاصل از فروش نفت ایران که در کشور های دیگر بلوکه شده بود را میسر ساخت. در حال حاضر شرایط به گونه ای تغییر یافته که امکان دسترسی ایران به اموال خود در سایر کشورها از جمله هند و چین فراهم شده و دولت می تواند با استفاده از این منابع مالی هزینه های عمرانی را افزایش داده و هزینه های جاری خود را کاهش دهد و در نتیجه کشور را از رکود اقتصادی نجات داده و شرایط را برای رشد اقتصادی کشور فراهم کند.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا به قدرت رسیدن ترامپ سرمایه گذاری خارجی در ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر، اگفت : این امر به رفتاری که دولت جدید در آمریکا از خود نشان می دهد ، بر می گردد و متاسفانه از دید من دولت ترامپ قابل پیش بینی نبوده و قرار نیست رفتار حرفه ای و قابل پیش بینی داشته باشد .
فروزان فر افزود : از این رو نمی توانیم پیش بینی کنیم که رفتارهای سیاسی و اقتصادی ترامپ در قبال ایران مشکل آفرین خواهد بود یا خیر ؟ آمریکا به جز در مواردی خاص نمی تواند ارتباطات و تعاملات ایران با سایر کشور ها را تحت تاثیر قرار دهد . همچنین ما در شرایط موجود هیچ گاه انزوایی را که بواسطه اعمال تحریم ها ی ظالمانه تجربه کرده ایم، فراموش نخواهیم کرد .
وی در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر این که اگر تحریم ها ادامه پیدا کند ، سیستم کوپنی دوباره اجرا خواهد شد ، عنوان کرد : من این گزینه را گزینه بعیدی فرض می کنم . اینکه ایران دوباره در شریط تحریم ها قرار گیرد کاملا دور از انتظار است و نباید برخی حساسیت ها در مورد بازگشت دوباره تحریم ها وجود داشته باشد .حتی اگر آمریکا کارشکنی کند و دوباره تحریم ها را علیه ایران اعمال کند زمینه هایی که در چارچوب برجام ایجاد شده به اندازه کافی بازدارنده است.
نایب رئیس کمیسیون رقابت ،خصوصی سازی اتاق بازرگانی تهران گفت: بنابراین کاملا بعید است که به راحتی به شرایط قبل از برجام برگردیم ، در چنین شریطی زمینه رشد اقتصاد داخلی و توسعه اقتصاد کشور از دست خواهد رفت.

نظرات شما

×

Comments are closed.