ارزیابی تحلیلگران وال استریت از عملکرد اقتصادی دولت ترامپ

خبرگزاری آریا به نقل از نشریه هیل نوشت: تحلیلگران وال استریت معتقدند حمایت از دونالد ترامپ رو به پایان است.
در گزارش نشریه هیل، به قلم سیلوان لین آمده است: کارشناسان در حال تطبیق دادن انتظارات و پیش بینی های خود در ارتباط با این موضوع هستند که چقدر طول می کشد تا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بتواند به وعده های انتخاباتی خود در ارتباط با شکوفا کردن سرمایه گذاری داخلی عمل کند. از زمان انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، ارزش سهام ها افزایش یافته است و شاخص سهام داو جونز با افزایش همراه شد و به سطحی بی سابقه رسید و میلیاردها دلار پول به این بخش تزریق شد.
اما تحلیل گران مسائل مالی و دیگر دلالان بازار سهام می گویند نبود شفافیت در سیاست های اقتصادی دولت آمریکا باعث می شود اقدامات کلیدی برای بهبود شرایط اقتصادی به تاخیر افتد.
دنیل آلپرت بانکدار و اقتصاددان گفت:‌ «افراد باید کمی خوش بین تر باشند نه این که به سبب از دست رفتن فرصت ها بترسند، زیرا آنچه که آنها از دست خواهند داد روند اجرای اصلاحات مهم است.»
وعده های ترامپ برای تعدیل قوانین، برچیدن قانون داد-فرانک، تقویت بخش تولید، اصلاح قوانین مالیاتی و اجرای جاه طلبی ها در ارتباط با رشد اقتصادی سبب افزایش ارزش سهام به محض انتخاب او شد. شاخص سهام داو جونز از مرز بیست هزار واحد در ماه گذشته گذشت. از آغاز سال، سرمایه گذاران بیش از پنجاه میلیارد دلار به بازار سهام آمریکا تزریق کرده اند. ترامپ یک دستور اجرایی را برای تعدیل قوانین موجود و بازنگری در قانون داد-فرانک امضا کرد . او همچنین وعده داد در بودجه فدرال صرفه جویی کند. اما جمهوری خواهان درست یک ماه پس از آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ، با چندین مانع مواجه شده اند و بدین ترتیب، انتظارات برای اقدام سریع در ارتباط با اولویت های قانونی همانند اصلاح نظام مالیاتی کاهش یافته است.
اقتصاددانان گلدمن ساکس تقریبا انتظارات خود را از دولت ترامپ کاهش دادند با آن که مقامات این بانک در حال هدایت وزارت خزانه داری و شورای اقتصاد ملی هستند. اقتصاددانان گلدمن ساکس هفته گذشته در مقاله ای نوشتند که مزایای احتمالی ناشی از مالیات و اصلاح قوانین احتمالا به سبب محدودیت های اعمال شده از سوی ترامپ بر مهاجرت و تجارت بی اثر خواهد شد.
اقتصاددانان گلدمن ساکس نوشتند: «با گذشت یک ماه از سال جدید، از نظر ما، توازن در ارتباط با خطرات با چشم انداز مثبت کمتری رو به روست. مشکلی که اکثریت جمهوری خواهان در ارتباط با لغو قانون اوباماکر با آن مواجه هستند، نشان می دهد که قانون گذاران ممکن است نیاز باشد تا از جاه طلبی های خود در دیگر زمینه ها ازقبیل اصلاح نظام مالیاتی دست بکشند.»
دیوید کاستین کارشناس ارشد گلدمن ساکس در مقاله ای نوشت که در پی کمرنگ شدن خوش بینی ها، ارزش شاخص سهام اس اند پی در دوره پس از انتخابات رو به کاهش خواهد گذاشت. ترامپ و تیمش از افزایش ارزش سهام در دوره پس از انتخابات استقبال کرده اند، که این روند‌ اقدامی نادر و خطرناک برای کاخ سفید محسوب می شود.
مشاوران ترامپ ماه گذشته در توئیتر از افزایش بیست هزار واحدی شاخص سهام واو جونز استقبال کردند و استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه به شبکه تلویزیونی سی ان بی سی گفت که بازار سهام «کاملا» به مثابه کارت گزارش سیاست اقتصادی برای دولت محسوب می شود.
منوچین گفت:‌ «اطمینان زیادی در دولت ترامپ و تمایل برای سرمایه گذاری در آمریکا وجود دارد.»
او همچنین گفت:‌ «یک مکان کاملا رقابتی برای مراودات تجاری وجود دارد. ما شرکت های بزرگی داریم و شما انعکاس این موضوع را می توانید در بازارها ببینید.»
تمایل منوچین برای ربط دادن موفقیت دولت به بازار سهام می تواند از نظر سیاسی هزینه در بر داشته باشد اگر که روند افزایش ارزش سهام در دوره پس از انتخابات به پایان برسد. حتی اگر جمهوری خواهان دستورالعمل های خود را در کنگره مدیریت کنند، منازعات بودجه ای در پیش روست که می تواند بر بازارها تأثیر گذار باشد. پیش بینی می شود بدهی های آمریکا از سقف قانونی تعیین شده فراتر برود. اگر سقف بدهی ها افزایش نیابد، این موضوع می تواند به عدم پرداخت به موقع و به یک بحران جهانی منجر شود. همچنین تأمین وجوه دولت در روز بیست و هشتم ماه آوریل به پایان خواهد رسید که این موضوع بدین معناست که جمهوری خواهان باید بر سر برخی اقدامات برای جلوگیری از تعطیلی توافق کنند.
استیون بلیتز -که یک اقتصاددان مستقل است- در گفتگو با نشریه هیل گفت دستورالعمل ترامپ اگر به واقع اجرایی شود، می تواند به بهبود سرمایه گذاری در بازار و صنعت آمریکا کمک کند. بلیتز همچنین گفت اگر اقداماتی در این زمینه انجام نشود، دلایل کمی برای افزایش امیدها وجود دارد.
بلیتز گفت:‌ «هر گونه توصیه باید با اخطار همراه باشد و این که حرف های زیادی درباره اتفاقات پیش رو زده می شود اما ما هیچ گونه ایده ای درباره این اتفاقات نداریم.»

نظرات شما

×

Comments are closed.