اردیبهشت سرآغاز روند صعودی بازارمسکن شد

متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی به ۶ میلیون تومان نزدیک شد

گروه امورزیربنایی-هرچند بیشتر اخبار از گرانی مسکن و رسیدن به متوسط قیمت ۶ میلیون تومان رسیده اما بررسی ها نشان می دهد که بیشترین معاملات مربوط به خانه هایی با قیمت کمتر است. خانه‌های منطقه ۵ تهران بیش از دیگر مناطق معامله شده است. نرخ اجاره بها متناسب با تورم رشد کرده و سهم خانه هایی با عمر کمتر از ۵ سال در معاملات نسبت به ماه قبل و اردیبهشت سال گذشته کمتر شده است.

به گزارش جهان اقتصاد و براساس آمارهای بانک مرکزی، سهم واحدهای نوساز در معاملات بازار مسکن نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. سهم واحدهایی که عمر آن ها تا ۵ سال است و نه بیشتر در کل معاملات مسکن در دومین ماه سال ۴۳٫۹ درصد است. البته این واحدها در اردیبهشت ماه سال قبل بیشتر معامله می شد و امسال سهم این واحدها از کل معاملات ۳٫۷ درصد کمتر شد و جای آن را واحدهای قدیمی تری که عمر ۶ تا ۱۰ ساله یا بیشتر از ۱۵ سال دارند، گرفته است.

منطقه ۵ در بین دیگر مناطق تهران سهم ۱۲٫۸ درصدی از معاملات مسکن را دارد. ۸٫۹ درصد از معاملات در اردیبهشت ماه سال جاری در منطقه ۴ تهران یعنی تهران پارس و لویزان انجام شده است و منطقه ۲ تهران شامل محله های شهرک غرب و سعادت آباد، طرشت و ستارخان، ژاندارمری و شهرآرا سهم ۷٫۹ درصدی از معاملات مسکن در دومین ماه سال را دارد. در مقابل کم رونق ترین منطقه پایتخت از نظر تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه سال جاری، منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره معامله بوده است. این منطقه در اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز با ۱۲۰ فقره قرارداد، کم معامله ترین منطقه تهران از نظر تعداد مبایعه‌نامه‌های امضا شده در بازار مسکن پایتخت بود.

در اردیبهشت ماه متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است. این رقم نسبت به قیمت مسکن در فروردین ماه که البته به دلیل تعطیلات نوروزی حجم معاملات در آن پایین آمده بود، ۸٫۲ درصد بیشتر است و نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل ۳۴٫۸ درصد افزایش را نشان می دهد. بیشترین میزان رشد قیمت در پرمعامله ترین منطقه یعنی منطقه ۵ تهران حاصل شده و قیمت انواع مسکن در این منطقه ۵۳٫۵ درصد یعنی بیش از نیمی از قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال گذشته بیشتر شده است.

با وجود بیشترین افزایش قیمت در منطقه ۵ اما هنوز منطقه یک گران ترین خانه ها را دارد و خرید خانه در منطقه ۱۸ تهران هم ارزان تر از همه جا برای مردم تمام می شود. در این بین اجاره بها هم از قافله افزایشی ها عقب نمانده و نسبت به فروردین ماه ۱۱ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته ۹٫۶ درصد افزایش را نشان می دهد.

به طور کلی ۱۹٫۱ هزار فقره معامله مسکن در اردیبهشت ماهی که گذشت انجام شده که ۱۶٫۷ درصد بیشتر از تعداد معاملات در اردیبهشت ماه سال ۹۶ است. اجاره بهای مسکن هم متناسب با تورم رشد کرده اما متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی ۳۴٫۸درصد بیشتر شده است. جالب است بدانید که در این ماه خانه هایی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت داشتند بیش از دیگر خانه‌ها به فروش رسیده اند. سهم این خانه ها در معاملات مسکن ۲۰٫۵ درصد است.

از نظر متراژ خانه هایی که ۶۰ تا ۷۰ متری بوده اند، در اردیبهشت ماه بیشتر خرید و فروش شده اند. ۵۵٫۶ درصد از معاملات این ماه در پایتخت مربوط به خانه هایی است که زیربنای آن کمتر از ۸۰ مترمربع است.

همچنین این تعداد معامله در مقایسه با تعداد معاملات فروردین‌ماه سال جاری رشد ۴۰۰ درصدی را تجربه کرده است که البته این میزان رشد به‌واسطه تعطیل بودن بخش عمده ماه نخست سال بوده و در بررسی‌های بازار مسکن لحاظ نمی‌شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.