اردکانیان: مدیریت مخازن آبی در کشور را شروع کرده‌ایم

نماینده مردم زابل از سخنان وزیر نیرو قانع شد

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو گفت: در پی تنش آبی ۴۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق و ۵۰ درصد انرژی کشور از دست رفت. در تهران حدود ۴۳ روز از فصل تابستان سال گذشته با دمای بالایی مواجه بود.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل درباره اقدامات وزارت نیرو در زمینه مقابله با تبخیر و رسوبگذاری سدهای ایران گفت: در سال آبی گذشته حدود ۳۱ درصد بارندگی داشتیم. این مسئله موجب شد حدود ۳۴۰ شهر کشور با ۳۴ میلیون نفر جمعیت و ۶۷۰۰ روستا با جمعیتی بیش از ۲.۵ میلیون نفر تحت تنش آبی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در جهان سالانه ۶۰ درصد بارش متوسط به صورت تبخیر از دست می‌رود. در ایران به دلیل شرایط اقلیمی این نسبت اندکی بیش از ۷۰ درصد است. موضوع مهم تبخیری است که از سطح سدها و منابع آبی اتفاق می‌افتد. در برخی مخازن به دلیل حجم آب ورودی کم خشک آبی نمود بیشتری پیدا می‌کند. جهت وزش باد قالب بر چاه‌نیمه‌های استان سیستان و بلوچستان تاثیرگذار است و تبخیر قابل ملاحظه‌ای از مخازن نسبت به سایر مخازن کشور اتفاق می‌افتد. حجم مخازن ۵۰ میلیارد مترمکعب و تاخیر حدود ۲ میلیارد معادل ۱۷ درصد بوده است چون رطوبت، گرما، شدت باد و تابش خورشید در این استان بالاست.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مدیریت مخازن آب در جهان از طریق استفاده از پنل‌های خورشیدی، روش‌های شیمیایی و روش‌های بیولوژیکی انجام می‌شود. ما هم در ایران در مقیاس کوچک این کار را شروع و دستورالعمل لازم را ابلاغ کردیم تا در چاه‌نیمه‌های استان سیستان به ویژه چاه‌نیمه چهارم به اجرا درآید.

در خصوص مسئله تبخیر شرایط ایران نزدیک به شرایط جهان است. اکثر سدهای ایران در مناطق کوهستانی است بنابراین میزان تبخیر در این سدها کم است اما میزان تبخیر از سدهای  استان سیستان و بلوچستان ۴۵۰۰ میلیمتر در سال است.

وزیر نیرو اظهار کرد: عمر مفید سد، زمانی است که رسوب‌گذاری در آن زیاد می‌شود. نیم تا یک درصد در جهان اما در اروپا یک درصد، خاورمیانه ۱.۳ درصد و در ایران حدود ۷۶ صدم درصد است که در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: چاه‌نیمه‌ها به عنوان سازه‌های طبیعی در شرق و جنوب شرق از عوامل تعیین کننده‌ای برای ذخیره آب هستند و وزارت نیرو برنامه‌های مختلفی برای حفظ آنها در دستور کار دارد. منطقه جنوب شرق کشور با کمبود منابع آب روبروست اما به مجتمعی تبدیل شده است که پیچیده‌ترین مدیریت منابع آب در آنجا شکل گرفته است و راه‌حل‌های آن در سطح ملی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حل مشکلات آبهای مرزی و عملیاتی کردن معاهده سال ۱۳۵۰ هیرمند با کشور همسایه را دنبال می‌کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: روش‌های مختلفی را برای مدیریت رسوب مخازن و چاه‌نیمه‌ها در منطقه سیستان در دستورکار داریم. دریچه بین چاه‌نیمه یک و سه را دنبال می‌کنیم.

وزیر نیرو یادآور شد: جلسات متعددی را با دهمرده داشته‌ام و از این پس کار با سرعت و تاثیرگذاری بیشتری دنبال می‌شود. اخیرا مجوزی برای استفاده از پنل خورشیدی با سرمایه‌گذاری داخلی در چاه‌نیمه چهارم صادر شده است.

در ادامه نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: باید همزمان با برداشت آب از اعماق زمین مذاکرات برای حقابه رودخانه هیرمند و انتقال آب از دریای عمان در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو به وظایف نظارتی خود عمل نکرده است، گفت: رودخانه هیرمند در سال ۵۹ خشک شد و نیمی از مردم از استان سیستان کوچ کردند. در همان زمان امام خمینی(ره) بر لزوم رسیدگی به مشکلات مردم سیستان تأکید کرد.

دهمرده اظهار داشـت: در دو دهه اخیر در اثر ایجاد سدها در افغانستان در بیشتر ایام سال رودخانه هیرمند خشک است.

نماینده مردم زابل گفت: وزارت نیرو برای تأمین آب شرب سیستان هیچ گزینه پایداری پیش بینی نکرده است و آب شرب زابل را به رودخانه هیرمند متصل کرده است.

وی ادامه داد: امروز بیکارترین استان کشور، آلوده ترین شهر جهان و رکورددار حاشیه نشینی استان سیستان و بلوچستان است. گاز و راه آهن به این استان نرسیده است و در زمینه تأمین آب شرب استان با مشکلات جدی روبرو هستیم. مردم سیستان چه گناهی مرتکب شده اند.

دهمرده نیز گفت: از سخنان وزیر قانع نشدم اما اگر مردانه قول می‌دهند به مشکلات مردم سیستان و بلوچستان رسیدگی کنند، از رأی گیری انصراف می‌دهم.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.