ارتقای ساخت داخل خودروها بدون استاندارد فاجعه است

۱۳۹۶/۱۲/۲۲

وزیرصنعت در مراسم تحویل۲۰۰ دستگاه خودروی تجاری سایپادیزل

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت، تعمیق و ارتقای ساخت داخل خودروسازی را یکی از اهداف این وزارتخانه دانست اما تصریح کرد که تحقق آن، بدون استاندارد فاجعه است.

به گزارش جهان اقتصاد، «محمد شریعتمداری» در مراسم تحویل۲۰۰ دستگاه خودروی تجاری سایپادیزل در راستای تقویت ناوگان حمل و نقل جاده ای در محله شرکت سایپادیزل، افزود: استاندارد ایمنی، سرلوحه توسعه و ارتقای ساخت داخل خودروهاست.

وی گفت: خطرناک بودن برخی جاده ها و وجود نقاط پرخطر و غیر ایمن را کتمان نمی کنیم، اما می‌توان با اعمال استانداردهای روز جهان در خودروها، کاری کرد که در صورت بروز اتفاق، منجر به فاجعه نشود.شریعتمداری افزود: البته ارتقای استاندارد خودروها دیر شده و باید اقدام های عاجل در این زمینه انجام شود.

وی افزود: درست است که مشتریان نیازمند خودرو هستند، اما به عنوان وزیر صنعت، با سازمان ملی استاندارد در زمینه ارتقای استانداردسازی خودروها همگام هستم و خودروهای کشور باید ایمن باشند.

وی از طراحی برنامه ای در سند سیاست گذاری های خودرویی کشور خبر داد و گفت: خودروسازی نمونه است که مشکلات خود را کاهش داده و خود را به نقطه تولید استاندارد برساند.

شریعتمداری با اشاره به برنامه سه ساله وزارت صنعت معدن و تجارت برای نوسازی و جایگزینی بیش از ۲۰۲ هزار دستگاه خودروی تجاری و سنگین یادآور شد: البته طرح نوسازی ناوگان سنگین با وجود همه محدودیت های آن با آهنگی ملایم از ماه های گذشته آغاز شده و تا پایان سال ۱۶ هزار دستگاه کامیون و کشنده تولید و تحویل خواهد شد.

وی بیان داشت: مطابق برنامه ریزی، هر سال به طور متوسط ۷۰ هزار دستگاه کامیون و کشنده تولید و تحویل می شود.

شریعتمداری بیان داشت: مهمترین مانع تحقق این هدف، نه محدودیت های تولیدی و فنی، بلکه امکان تامین مالی خودروها برای صاحبان آنها بود و نمی‌توانستیم با قیمت تمام شده خودرو و سود معقول، خودروها را در اختیار رانندگان و متقاضیان قرار دهیم.

شریعتمداری با اشاره به تعویض خودروهای حمل و نقل عمومی در دولت اصلاحات، یادآور شد: آن زمان نیز تا سقف ۸۵ درصد از منابع مورد نیاز برای تعویض این خودروها در اختیار شهرداری ها قرار گرفت و در غیر این صورت اجرای آن میسر نمی شد.

وی خاطر نشان کرد: امروز و پس از تصویب بند (ق) بودجه و همچنین ماده ۲۲ قانون رفع موانع تولید، شرایطی فراهم شده تا از محل ذخیره انرژی بتوانیم مبالغی را در اختیار نوسازی ناوگان سنگین فرسوده قرار دهیم که کلید راهگشای مشکل بود.

وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: برای نخستین بار در دولت یازدهم سهم آلاینده ساز های ثابت و متحرک و سهم آنها در آلودگی شهرها و کلانشهرها مشخص شد؛ به عنوان نمونه ذرات معلق نخستین موضوع آلوده کننده هوا در تهران است و سهم خودروهای سنگین فرسوده در بین آلاینده سازهای متحرک ۲۷ درصد مشخص شد.

وی با اشاره به حمایت و تاکید رئیس جمهوری از این طرح خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی برای مدت کوتاهی و تا زمانی که فاینانس های مورد نیاز این پروژه مشخص شود، از این طرح حمایت خواهد کرد.

شریعتمداری ابراز امیدواری کرد زیرساخت‌های این مگاپروژه تا اواسط تیر ماه آینده برای تولید خودروهای مورد نیاز آماده شود.

وی در پایان بیان داشت: در سال جاری بیش از ۹۶ درصد از تعهدات خودرویی کشور و دستیابی به تولید بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو محقق شده است.

**یک خودروی داخلی استانداردهای ۸۵ گانه جدید را پاس کرد

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران هم در این نشست گفت یکی از خودروهای داخلی ۸۵ استاندارد جدید را پاس کرده است که در روزهای آینده نام آن اعلام خواهد شد.

نیره پیروزبخت اظهار کرد: اجباری شدن ۸۵ استاندارد جدید از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۷ به معنای توقف تولید همه خودروها از آن زمان نیست. بلکه از این تاریخ بازرسی‌ها بر اساس استانداردهای جدید آغاز می‌شود و طبق تفاهم صورت گرفته با وزارت صنعت، معدن و تجارت زمانی را برای اجرایی شدن استانداردهای جدید در نظر می‌گیریم تا از یکم دی‌ماه ۹۷ که بازرسی‌ها آغاز می‌شود، خودروها بتوانند استانداردهای مربوطه را پاس کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: سازمان ملی استاندارد از سال ۱۳۸۲ به طور جدی وارد بحث خودرو شد و قبل از آن بیشتر برروی قطعات خودرو متمرکز بود. با این حال از این زمان مجموعه خودرو به عنوان یک مجموعه کاملا مرتبط با حوزه ایمنی مدنظر سازمان استاندارد قرار گیرد.

پیروزبخت با بیان اینکه در سال‌های اخیر تعداد استانداردهای اجباری صنعت خودرو به ۵۵ مورد رسید، خاطرنشان کرد: با این حال باز هم با این موضوع مواجه شدیم که مردم همچنان نارضایتی خود را از خودرو اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل در جلسات شورای سیاستگذاری خودرو در دولت قبل و دولت فعلی به این نتیجه رسیدیم که باید به خواست مردم احترام گذاشته و به سمت تولید با کیفیت‌تر حرکت کنیم که راهکار آن نیز افزایش تعداد استانداردهاست.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: بنابراین در گام اول استانداردهای ۵۲ گانه بازنگری شد تا کاملا منطبق بر استانداردهای روز اروپا باشد و استانداردهای جدید نیز از اول دی ماه ۹۶، اول تیر ۹۷ و اول دی ماه ۹۷ اجباری خواهد شد که پس از آن بازرسی‌ها بر اساس استانداردهای جدید صورت خواهد گرفت.

**جایگزین پراید معرفی شد

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد: خودروی کوئید از محصولات گروه خودروسازی رنو فرانسه با قیمتی در محدوده ۳۰ میلیون تومان در آینده نزدیک جایگزین خودروی پراید در بازار خواهد شد.

«محسن جهرودی» در حاشیه این مراسم ت افزود: با وجود تقاضای بالا برای خودروی پراید در سطح جامعه، در برنامه ها و استراتژی های کلان گروه سایپا، به دنبال جایگزین برای آن هستیم.

وی از انجام توافق هایی با گروه خودروسازی رنو برای تولید خودروی کوئید به عنوان جانشین پراید خبر داد و گفت: این خودرو در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تومان و حتی کمتر به مشتریان عرضه خواهد شد.

جهرودی یادآور شد: پراید خودرویی است که از عمر تولید آن سالهای زیادی گذشته و پیر شده، به طوری که در سال ۸۸ بیش از ۸۹ درصد تولیدات سایپا پراید بود که امروز به کمتر از ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به خودروی سی ۳ (c3) به عنوان نخستین خودروی کشور که قادر به پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی شده است، گفت: این خودرو که به صورت مشترک بین سایپا و گروه سیتروئن در سایت سایپا سیتروئن تولید می‌شود، تیرماه سال آتی وارد بازار خواهد شد.

جهرودی ادامه داد: پیش شرط این شرکت در هر مذاکره ای با رنو، مذاکره مستقیم برای پلت فرم کوئید خواهد بود.

مدیرعامل شرکت سایپا در ادامه درباره مگاپروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل فرسوده سنگین کشور خاطر نشان کرد: در این پروژه قرار است بیش از ۲۰۲ هزار دستگاه خودروی سنگین تعویض شود که امروز ۲۰۰ دستگاه آن به صورت نمادین به رانندگان و متقاضیان واگذار شد و از فردا نیز واگذاری ها به صورت روزانه انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سال نخست پروژه قرار است ۱۲ هزار دستگاه خودروی سنگین توسط سایپا دیزل (هشت هزار دستگاه) و زامیاد (چهار هزار دستگاه) نوسازی شود.

جهرودی تصریح کرد: سهم سایپا در این مگاپروژه نوسازی ۵۲ هزار دستگاه خودروی سنگین است که حدود ۲۵ درصد از پروژه را شامل می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.