ارتباط مستقیم کاهش نرخ ارز با نزولی شدن بازار سهام

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۵۲۶۱ واحد افت کرد و به رقم ۱۷۳ هزار و ۵۵۸ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۵۵۳ واحد افت تا رقم ۲۸ هزار و ۷۵۲ واحدی پایین آمد. شاخص آزاد شناور نیز با ۵۸۹۲ واحد افت عدد ۱۸۴ هزار و ۹۹۴ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و بازار دوم هریک به ترتیب ۴۶۵۰ و ۸۱۸۳ واحد رشد کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، گروه مدیریت سرمایه‌ گذاری امید و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یک به ترتیب ۴۲۸، ۲۲۹ و ۲۲۳ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص بازار سهام داشتند.بدین ترتیب روز گذشته بسیاری از نمادهای پالایشی و پتروشیمی در کنار بخشی از نمادهای فلزی به جو منفی بازار بیش از پیش دامن زدند و باعث شدند شاخص کل با روند تندتری به سمت پایین هدایت شوند.

با توجه به کاهش شدید شاخص کل با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم

علیرضا ابطحی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با جهان اقتصاد گفت:  کاهش قیمت فلزات اساسی جهانی و همچنین کاهش نرخ ارز دو عامل اصلی ریزش بازار سهام در هفته جاری است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در بین این دو عامل کاهش نرخ ارز مهمتر است، زیرا در سال جاری بازار سهام رشد صد درصدی را تجربه کرد که تنها دلیل آن افزایش لجام گسیخته نرخ ارز بود، اما اکنون که شاهد کاهش شدید نرخ ارز هستیم موجب شده تا نرخ ارز نیمایی نیز نزول کند. کاهش نرخ ارز نیمایی نیز موجب کاهش سود شرکت ها خواهد شد. در بین شرکت های بورسی شرکت های صادرات محور بیش از سایر گروه ها از کاهش نرخ ارز، ضرر می کنند.

ابطحی بیان داشت: در ماه گذشته شاخص کل بازار سهام رکورد ۱۹۵ هزار واحدی را ثبت کرد و پیش بینی بنده این است که شاخص کل بازار سهام تا پایان سال نمی تواند از شاخص ۱۹۵ هزار واحدی فراتر رود.

وی پیش بینی کرد: تا پایان سال جاری شاهد نوسان شدید بازار سهام نخواهیم بود و رشد ها و افت های بازار سهام کوچک و منطقی خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: روز شنبه نرخ ارز ریزشی بود اما با دخالت بانک مرکزی از روند نزولی نرخ ارز کاسته شد. به نظر می رسد که بانک مرکزی از ریزش های نگاهانی که در بازار ارز روی می دهد نگران است و جلوی ان را می گیرد. بدین ترتیب روز یک شنبه شاهد افزایش نرخ ارز بودیم.

ابطحی در پایان افزود: رشد و ریزش بازار سهام در گرو افزایش و کاهش نرخ ارز است.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.