ارائه طرح دریافت مالیات از سوداگری زمین در دستورکار

در نشست چالش های بخش مسکن و راهکارهای آن مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی ضمن انتقاد مجدد از طرح مسکن مهر گفت: دولت در شرایط فعلی ورود پادگانی به بخش مسکن نخواهد داشت.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در نشست چالش های بخش مسکن و راهکارهای آن، ورود دولت به بخش مسکن در شرایط فعلی را مخرب توصیف کرد و افزود: تکرار تجربه شکست خورده، مضر است.

وی بر ضرورت اجتناب از تصمیم های هیجانی در بخش مسکن در شرایط فعلی تاکید کرد.

آخوندی گفت: مداخله دولت در سال های ۸۵ و ۸۶ در بخش مسکن نه تنها کمک کننده نبود، بلکه مخرب بود و سیاست های مسکن مهر در آن دوره با شکست مواجه شد.

وی با اشاره به میانگین تورم عمومی در فاصله سال های ۸۵ تا ۹۲ که ۲۱٫۹ درصد بود، خاطرنشان کرد: این در حالی است که تورم بخش مسکن، ۲۷٫۴ درصد در همین دوره بود که نشان دهنده بیشترین مداخله دولت و ناکارآمدی این مداخله بود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در شرایط فعلی نباید به سمت پیشنهادهایی که به ظاهر جذاب و شیرین است، اما در واقعیت با شکست مواجه شده برویم.

آخوندی اظهار داشت: باید به تجربیات گذشته نگاه کرده و از تکرار تجربیات جدید که با شکست مواجه شده است، خودداری کنیم.

وی بر ضرورت اجتناب از سیاستی که حقوق مالکیت را در این شرایط مخدوش کند، تاکید کرد و گفت: هر گونه نادیده انگاشتن حقوق مالکیت در این شرایط، اثرات منفی در بخش های دیگر خواهد داشت.

آخوندی با بیان اینکه اکنون بخش مسکن، متکی به بخش خصوصی است گفت: اگر دولت در چنین شرایطی وارد بخش مسکن شود، این ورود به ضرر سیاست های کوتاه مدت است و اساسا این بخش را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

وی گفت: در شرایط فعلی نباید قانون زیر پا گذاشته شود، زیرا اگر قانون مورد بی مهری واقع شود، ریسک در جامعه افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: باید معافیت مالیاتی حذف و به جای آن مشوق های مالیاتی، تدوین شوند تا بتوان بخش مسکن را ساماندهی کند.

وی بر ضرورت تدوین بسته های مالیاتی هم به نفع بازار اجاره و هم به نفع بازار فروش تاکید کرد.

آخوندی خواستار توجه به بازارگاه های اینترنتی برای سامان دادن به التهابات مسکن شد و گفت: سیاستی اتخاذ شود تا به جای اخذ مالیات از خانه های خالی، مالیات از سوداگری زمین، جایگزین آن شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: باید مراقب بود اتخاذ تصمیم ها بازار را با محدودیت مواجه نکند بلکه این سیاست ها و تصمیم ها در جهت بازار باشد و علاوه بر آن محدودیت های واقعی مانند محدویت های بودجه ای خانواده ها مدنظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: دولت به دنبال تعادل بخشی به بازار است و قرار نیست به این بخش با وجود فعالیت بخش خصوصی وارد شود.

آخوندی ادامه داد: یکی از مباحث در شرایط هیجانی، افزایش قیمت ها است و آنچه که می تواند به کاهش قیمت ها کمک کند دسترسی آزاد به اطلاعات است و بر همین اساس دولت مصمم به راه اندازی بازارگاه اینترنتی در بخش مسکن است.

وی اظهار داشت: تسریع در ایجاد این بازارگاه کمک بسیار خوب در تثبیت شرایط بازار مسکن خواهد بود و با توجه به وجود ۳۴۰هزار متقاضی مسکن در صندوق مسکن یکم، این بازارگاه خواهد توانست هیجانات را کنترل کند.

وی بر ایجاد بانکی توسعه ای در بخش مسکن تاکید و خاطرنشان ساخت: بانک توسعه ای می تواند درشرایط رونق و رکود بخش مسکن به درستی عمل کرده و نیازها را برطرف سازد.

آخوندی به عزم جدی وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد واحدهای مسکونی در بافت های شهری اشاره کرد و از ارائه طرحی خبر داد که بر اساس آن مالیات از سوداگری زمین، جایگزین اخذ مالیات از خانه های خالی شود تا به این ترتیب مشکل ۴۰ ساله نقش زمین در افزایش قیمت مسکن تا حدود زیادی برطرف شود.

وی بر تدوین سیاست هایی برای افزایش قدرت خرید تاکید کرد و گفت: اگر قدرت خرید مردم افزایش نیابد در بخش عرضه مسکن با مشکل مواجه خواهیم شد.

**افزایش قیمت واقعی در مسکن نخواهیم داشت

مشاور وزیر مسکن و شهرسازی نیز در ادامه افزایش قیمت در مسکن را بیشتر ناشی از جو روانی دانست و در عین حال گفت: افزایش قیمت واقعی در مسکن نخواهیم داشت.

حسین عبده تبریزی افزود: تقاضای واقعی مسکن افزایش نیافته است و علاوه بر آن درآمد خانوارها نیز افزایش نداشته است بنابراین انتظار افزایش قیمت نابجاست.

وی به تاثیرپذیری بازار مسکن از تحولات سایر مولفه های اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: این عوامل بیشتر به افزایش قیمت روانی دامن زده است تا افزایش قیمت واقعی که مورد انتظار است.

عبده تبریزی درباره افزایش نرخ اجاره بها نیز خاطرنشان ساخت: افزایش اجاره بها نیز به دلیل کاهش درآمد خانوارها بیش از حد نخواهد بود.

وی با بیان اینکه از شروع دولت یازدهم به دنبال این بوده است که بازار سوداگری مسکن را کنترل و بازار مصرف آن تقویت شود، خاطرنشان ساخت: به طور نسبی در اتخاذ این سیاست موفق بود اما با توجه به تحولاتی که در متغیرهای اقتصاد و موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا در برابر برجام بخش مسکن هم با افزایش قیمت ایجاد می شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: البته به اندازه آن مقدار انتظارات، افزایش قیمت تقاضا وجود ندارد زیرا تقاضا محدود به درآمد مردم است.

وی طرح مسکن اجتماعی را شامل دهک هایی از جامعه دانست که توانایی پرداختن اجاره را ندارند و گفت: مسکن اجتماعی را باید خیران، دولت و بخش خصوصی تامین مالی کند زیرا به دلیل کمبود مالی دولت نمی تواند وارد شود.

وی درباره عرضه خانه های ارزان قیمت و کوچک نیز بیان داشت: باید تلاش شود دولت از واحدهای کوچک با تدوین نظام های مالیاتی و تسهیلاتی از ساخت چنین واحدهایی حمایت کند.

وی قیمت گذاری از سوی دولت را به زیان برنامه ریزی شهری دانست و گفت: اکنون هیچ کس از قیمت گذاری دولت در این بخش حمایت نمی کند زیرا زیان آن بیشتر است.

عبده تبریزی عرضه و تقاضا را بهترین مولفه برای تعیین قیمت دانست و عنوان داشت: کنترل در جایی کاربرد دارد که انحصار وجود دارد و نظارت قیمتی دولت تنها فساد زا است.

**تشویق مالیاتی برای ساخت مسکن کوچک ‌متراژ

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم بر ضرورت اجتناب از شتاب‌زدگی در ارائه طرح های ساماندهی بازار مسکن تاکید کرد و گفت: سیاست ها و مشوق های مالیاتی برای ساخت مسکن کوچک متراژ تدوین می شود.

حامد مظاهریان افزود: باید از اقدام هایی که در ظاهر مطلوب به نظر می رسد اما در نهایت به ضرر مصرف کننده نهایی است، اجتناب کرد.

وی با بیان اینکه بخش مسکن متاثر از ساختارهای کلان اقتصادی است، ادامه داد: با ایجاد ثبات در اقتصاد کلان، بازارهای رقیب و موازی بخش مسکن هم می تواند به ثبات برسد.

مظاهریان بر تدوین سیاست هایی که سرمایه را به سمت تولید مسکن سوق دهد تاکید و خاطرنشان ساخت: اکنون گرایش عمومی و درآمد خانوارها به سمت مسکن کوچک متراژ است بنابراین باید سیاست ها و مشوق ها نیز به این سمت باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی به صندوق پس انداز یکم برای خانه اولی ها اشاره کرد که ۴۰۰ هزار نفر در آن سپرده گذاری کرده اند و گفت: صندوق به دلیل بی نیازی به دولت تحت تاثیر جریان های مختلف قرار نمی گیرد بنابراین انبوه سازان می توانند از آن برای ساخت مسکن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شاخص های مسکن با یک شیب خیلی ملایم در پایان پارسال خیلی مثبت بود، ادامه داد: تحول های رخ داده در بازارهای موازی سرمایه ها را متلاطم کرد و بازارمسکن را تحت تاثیر قرار داد.

مظاهریان گفت: پیش بینی می شود بازار مسکن به زودی به سمت ثبات پیش برود و با متوقف شدن سفته بازی در بازارهای موازی و نبود افزایش قیمت های پیش بینی نشده، دیگر بازار مسکن ثبات خواهد یافت.

معاون وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر اینکه بازار مسکن را باید با شاخص های موجود سنجید، ادامه داد: بازار مسکن آنقدر ظرفیت دارد که تلاطم دیگر بازارها موجب افزایش بیشتر آن نشود.

وی بر افزایش تولید مسکن تاکید کرد و افزود: قراردادهای کوتاه مدت اجاره باید دوساله شوند و معافیت مالیاتی به آنها تعلق گیرد تا بازار مسکن، متعادل شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.