ادغام صندوق‌های بازنشستگی خیانت در امانت چند نسل

ادغام صندوق‌های بازنشستگی موضوع جدیدی نیست و گروهی با طرح ادله‌ای ظاهرا منطقی این موضوع را دنبال می‌کنند.

اگرچه به ظاهر بهانه مدعیان این پیشنهاد ساماندهی صندوق‌های ورشکسته و آسیب دیده و حمایت از بیمه شدگان آنها است، اما اصل ماجرا صندوق‌های موفقی هستند که ضمن خدمت رسانی مناسب به اعضاء تحت پوششان، اندوخته قابل توجه داشته و با سرمایه‌گذاری اندیشمندانه، علاوه بر انجام تعهدات، در مسیر افزایش منابع و داشته‌‌های صندوق حرکت می‌کنند.

آنچه در این ماجرا پیگیری می‌شود ادغام صدوق‌های بازنشستگی در سازمان تأمین اجتماعی است و این در حالی است که تأمین اجتماعی به‌رغم در اختیار داشتن مجموعه بزرگی از شرکت‌ها و بنگاه‌‌های اقتصادی به دلایل مختلف با زنجیره‌ای از مشکلات روبرو است.

اول باید به این نکته توجه کرد که همه آنچه به عنوان منابع و سرمایه در اختیار تأمین اجتماعی و تمامی صندوق‌های بازنشستگی قرار دارد، سرمایه بین نسلی است و تصمیم‌گیری و تغییر شرایط ممکن است به امانتی که از صاحبان اصلی صندوق‌ها دراختیار مدیران آنها قرار دارد آسیب بزند.

در چنین شرایطی اضافه شدن صندوق‌هایی که خود گرفتار مشکلات متعدد هستند و دخل‌شان جوابگوی خرجشان نیست به تأمین اجتماعی، یعنی ارائه خدمات به افرادی که حق بیمه شان را به مجموعه دیگری پرداخت کرده‌اند و این به معنی تضییع حقوق بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی است.

این روند در مورد صندوق‌هایی که بدون مشکل هستند و در شرایط مناسب فعالیت می‌کنند، نیز صادق است با این تفاوت که در این مورد به حق و حقوق بیمه‌شدگان این صندوق‌ها دست‌درازی خواهد شد و آسیب خواهند دید.

بیمه‌شدگانی که به امید بهره‌مندی از خدماتی بهتر و باکیفیت‌تر و حقوق بازنشستگی بالاتر، حق بیمه بیشتری پرداخت کرده‌‌اند و در صورت ادغام این امتیازات را از دست خواهند داد.

متاسفانه آنها که به دنبال ادغام صندوق‌ها هستند، به این مهم توجه ندارند که منابع و سرمایه‌های صندوق‌های بازنشستگی، نه اموال دولتی است و نه سرمایه‌های عمومی یا حتی ملی که بتوان با نگاه ملی برای آنها تصمیم گرفت، هر آنچه در اختیار ای صندوق‌ها قرار دارد، حق‌‌الناس است، حق‌الناسی که در شریعت اسلام و قوانین ایران مورد احترام ویژه است.

با این تفاسیر به نظر می‌آید کسانی که ادغام صندوق‌ها را پیگیری می‌کنند، پیش از آنکه برای تحقق این هدف دنبال قانون و قانون‌گذاری باشند، باید راهکاری پیدا کنند که از چندین نسل صاحبان اصلی این صندوق‌‌ها رضایت بگیرند و در غیر اینصورت خیانتی بزرگ به امانت چندین نسل رقم خواهد خورد.

نظرات شما

×

Comments are closed.