پیش بینی اداره اطلاعات انرژی برای سال ۲۰۱۷: تولید نفت آمریکا ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد

 

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

اداره‌ اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در جدیدترین چشم انداز کوتاه مدت انرژی اعلام کرد که تولید نفت خام ایالات متحده در سال جاری میلادی بطور میانگین ۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود که نسبت به سال گذشته افزایشی ۱۱۰ هزار بشکه در روز را نشان می‌دهد. به نقل از اویل پرایس، این رقم با باز بینی کاهش ۸۰ هزار بشکه در روز در پیش بینی قبلی اداره اطلاعات انرژی که در ماه دسامبر انتشار یافت، صعودی قابل توجه را در تولید نفت آمریکا نشان می‌دهد.

علاوه بر این، چشم انداز سال ۲۰۱۸ با پیش بینی افزایش میزان تولید ایالات متحده به ۹٫۳ میلیون بشکه در روز به همراه میانگین تقاضای داخلی ۲۰٫۲۲ میلیون بشکه در روز که ۳۷۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سال ۲۰۱۷ خواهد بود، نیز مانند سال جاری خوشایند تولید کنندگان آمریکایی خواهد بود.

اداره‌ اطلاعات انرژی در گزارش ماهانه‌ی خود همچنین خاطر نشان کرده است که افزایش تولید آمریکا قیمت‌های نفت را تحت فشار قرار می‌دهد و آن‌ها را به ۵۰ دلار در هر بشکه (و نه ۶۰ دلار) نزدیک می‌کند، امری که احتمالا به افزایش نگرانی‌ها درباره‌ی چشم انداز کوتاه مدت بهای نفت می‌انجامد و تردیدها درباره‌ی کارآمد بودن توافق کاهش تولید اوپک برای صعود قیمت‌ها را دو چندان می‌کند.

البته تردیدها درباره‌ی کارآمدی توافق اوپک و پایبندی اعضا به آن به هیچ وجه امر جدیدی نیست. از ابتدای دستیابی به توافق، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقد بودند که اعضای اوپک و کشورهای غیر عضوی مانند روسیه در هر زمانی که تلاش هماهنگی برای بهبود بهای نفت از طریق کاهش تولید صورت گرفته است، خلف وعده کرده اند. اکنون نیز بسیاری از ناظران انتظار دارند که عراق به دلیل وابستگی فراوانش به درآمدهای صادرات نفت اش، اولین کشوری باشد که از قطار برنامه‌ی کاهش تولید پیاده می‌شود. شایان ذکر است که عراق آخرین کشوری از اعضای اوپک بود که در لحظات پایانی به همراهی با دیگر اعضا برای کاهش تولید نفت متقاعد شد. با این حال به جز این کشور که به متعهد به برنامه‌ی کاهش تولید است، کشورهای دیگری مانند ایران، لیبی و نیجریه نیز هستند که از همراهی با توافق اوپک معاف شده اند و امکان افزایش تولید بیشتر برایشان فراهم است.

همه‌ی کشورهایی که به آن‌ها اشاره شد مانند ایالات متحده در حال افزایش تولید نفت خود هستند و همه به دنبال بهره برداری هر چه بیشتر از افزایش بهای نفت هستند. با وجود این با استناد به اداره‌ی اطلاعات انرژی این امر دیری نمی‌پاید. EIA انتظار دارد که بهای نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) در سال جاری میلادی بطور میانگین ۵۲ دلار در هر بشکه و در سال ۲۰۱۸ به ۵۵ دلار در هر بشکه برسد، نفت برنت نیز با بهای ۱ دلار بیشتر از WTI در طی دو سال اشاره شده، پیش بینی مشابهی دارد.

گفتنی است که اجرای کامل توافق اوپک که برای ۶ ماه برنامه ریزی شده است در کنار عدم افزایش تولید ایالات متحده اهمیت فراوانی در حفظ روند صعودی بهای نفت دارد که با نظر به گزارش جدید اداره اطلاعات انرژی، در صورتی که شتاب تولید آمریکا کاهش نیابد بهای نفت در محدوده‌ی کنونی تثبیت شده و حتی احتمال کاهش آن نیز وجود دارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.