اخبار کوتاه کسب و کار ۲ بهمن ۹۶

۱۳۹۶/۱۱/۰۱

اعلام وضعیت اضطراری به ۲۷۰ هزار کشاورز خوزستانی

ریزگردها در خوزستان به ۶۶ برابر حد مجاز رسید و امروز(روزیکشنبه) ادارات از ساعت ۱۰ صبح شروع به کار کردند. اما ریزگردها بر تمامی زوایای زندگی خوزستان تاثیر گذاشته و محصولات کشاورزی و زمین‌های کشاورزی استان را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.به گزارش ایانا، کوروش بهادری مدیرکل هواشناسی استان خوزستان عنوان می‌کند: ازدید هواشناسی غبار و ریزگردها علاوه بر اثرات زیست محیطی، تشدید بیماری‌ها و آسیب به بهداشت روانی بر  کشاورزی نیز تاثیر مستقیم دارد. کما اینکه ریزگردها در کاهش بارش بسیار موثر هستند. بهادری در مورد نحوه اطلاع رسانی به نهادها و کشاورزان می‌گوید: در روزهایی که اعلام وضع هواشناسی می‌‌شده، همکاران در هواشناسی خوزستان از طریق سامانه «تهک» به کشاورزان اعلام وضعیت اضطراری کرده‌اند. این سامانه بیش از ۲۷۰ هزار کشاورز ساکن استان خوزستان را به طور مستقیم و بی‌واسطه پوشش می‌دهد.

 

با وجود مازاد تولید گل و گیاه ، هم قاچاق داریم هم واردات رسمی!

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه گفت: علیرغم اینکه انواع گل و گیاه در ایران تولید می‌شود و محصول روی دست تولیدکنندگان مانده است، نه تنها گل و گیاه به صورت قاچاق وارد می‌شود، بلکه درهای گمرک به روی واردات باز است.مهدی شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی مشکلات سر راه تولید کنندگان گل و گیاه کشور گفت: فرسوده بودن سیستم گلخانه ها در شمال کشور یکی از مشکلات بزرگی است که موجب شده بیشتر گلخانه ها با کوچکترین بارش برف و باران و وزش باد دچار خسارت شوند.مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه ایران قاچاق گل به داخل کشور را نیز از دیگر مشکلات اصلی تولیدکنندگان گل و گیاه عنوان کرد و یادآور شد: با وجود فشارهایی که اتحادیه برای جلوگیری از ورود قاچاق گل داشته این امر ادامه دارد و حتی از طریق گمرک وارد کشور می شود که این موضوع بزرگترین صدمه را به تولیدکنندگان گل وارد می کند.

 

هند جایگاه ایران در تولید آهن‌ اسفنجی را گرفت

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷ انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در ایران بیش از ۲۱ درصد افزایش یافته اما هند موفق شده با افزایش تولید آهن اسفنجی، رتبه اول ایران در تولید این محصول را بگیرد و ایران در تبه دوم تولید آهن اسفنجی دنیا ایستاد.به گزارش ایسنا، از میان همه تولیدکنندگان فولاد جهان، چین هنوز بزرگ ترین تولیدکننده دنیاست و با ۵.۷ درصد رشد، ۸۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرده است.پس از چین، ژاپن با تولید ۱۰۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تن و هند با تولید ۱۰۱ میلیون و ۳۷۱ هزار تن در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

 

 گاز کارخانجات سیمان شمال کشور قطع شد

یک کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه دامپینگ داخلی در صنعت سیمان برای از بین بردن رقبا به وجود آمده است، گفت: گاز اکثر کارخانجات سیمان شمال کشور قطع شده است.محمدعلی بُد در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه در سال جاری مصرف سیمان نسبت به سال گذشته ۲ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: با این وجود همچنان در آمار رشد اقتصادی، رشد ساخت و ساز منفی است که در این رابطه باید تصمیمات لازم برای رونق ساخت‌وساز اتخاذ شود.وی با بیان اینکه اکثر واحدهای تولیدی برای جبران نقدینگی مورد نیاز خود به صادرات توجه کرده‌ا‌ند، افزود: عوارض صادرات سیمان به عراق همچنان بالاست اما تولیدکنندگان کشور برای از دست ندادن بازار این کشور مجبور به پرداخت این عوارض هستند.

 

تشکیل شبکه ملی اطلاعات کشاورزی

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: شبکه ملی اطلاعات کشاورزی ایجاد شده تا تبادل اطلاعات بین کشاورزان ایجاد شود اما برای تحقق آن نیاز جدی به اینرتنت و خدمات ارتباطی وجود دارد.به گزارش ایلنا، عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی مجموعه تولیدات کشور است که همه آن در مناطق روستایی و در روستاهای بزرگ انجام می‌شود.بخشنده افزود: در حال حاضر هزار و ۲۰۰ مرکز کشاورزی ایجاد شده است که در آنها کارشناسانی برای ارائه خدمات به کشاورزان تعیین شده است اما به دلیل مشلات ارتباطی بسیاری از مراکز دچار مشکل هستند که از جمله آنها باید به فقدان اینترنت در ۱۲۰۰ مرکز و کیفیت پایین ارتباطی در ۴۰۷ مرکز اشاره کرد. همچنین ۵۰ مرکز در دهستان‌ها فاقد اینترنت هستند.

 

افتتاح فاز نخست بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور

در مراسمی با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و جمعی دیگر از مقامات کشوری و استانی فاز نخست بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور در شهرستان زرندیه استان مرکزی افتتاح شد.مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زرندیه در حاشیه بهره‌برداری از این طرح گلخانه‌ای حوزه کشاورزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: احداث این گلخانه به وسعت ۱۵ هکتار جزو برنامه‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است که پنج هکتار آن در فاز نخست به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۰ هکتار دیگر نیز تا پایان سال‌جاری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.