اخبار کوتاه امور زیربنایی ۱۴ آذر ۹۶

نام ریزعلی با راه‌آهن پیوند خورده‌ است

وزیر راه و شهرسازی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود در پی فوت ریزعلی خواجوی نوشت: ریزعلی خواجوی دهقان فداکاری که یادش در خاطره ما ایرانیان ثبت شده به سوی معبود شتافت. دهقانی که با فتوت و جوانمردی جان عده‌ای را نجات داد و خدای تعالی نام او را جاودانه ساخت.به گزارش وزارت راه و شهرسازی،نام ریزعلی به نوعی با راه‌آهن نیز پیوند خورده‌ است. همکاران راه‌آهن فداکاری این مرد بزرگ را بخشی از تاریخ این صنعت می‌دانند و همواره یادش را گرامی داشته و خواهند داشت. اینجانب نیز ضمن نکوداشت نام ریزعلی به خانواده محترم او تسلیت می‌گویم و برایشان از درگاه الهی آرزوی صبر و پاداش دارم و برای آن مرحوم غفران و رحمت مسالت می‌کنم.

 

سرانه منابع آب تجدیدپذیر تهران و البرز کمتر از میانگین است

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: سرانه منابع آب تجدیدپذیر استان‌های تهران و البرز ۳۰۰ مترمکعب در سال کمتر از میانگین است و با توجه به این‌که نصف این منابع را از جاهای دیگر وارد حوضه تهران می‌کنیم کمتر از ۲۰۰ مترمکعب در سال منابع تجدیدپذیر داریم.به گزارش ایلنا، «محمد پرورش» با اشاره به مشکلات آبفای استان تهران گفت: یکی از مباحث اصلی، بحث منابع آب و طرح جامع آب شهرهای استان تهران است که بحثی است بسیار جدی که مهندس بختیاری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای به جد دنبال می‌کنند.وی گفت: ما در شرکت‌های آبفای جنوب‌غرب استان تهران و آبفای شهرها و شهرک‌های غرب تهران با توجه به کاهش شدید منابع آبی هنوز چشم‌اندازی برای تامین بلندمدت نداریم که این مورد جزو دستورات کار جلسات اسنجام‌بخشی آب و آبفاست و جلسات منظمی تشکیل می‌شود که مشکلات کلان آب که حدود یک‌میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب  برای آب شرب شهری است.

 

 

نوسازی ۲۰ واگن مسافری رجا تا پایان سال جاری

شرکت حمل و نقل ریلی رجا اعلام کرد تا پایان سال ۲۰ واگن مسافری خود را به طور کامل بازسازی می کند.به گزارش ایسنا،  این شرکت اعلام کرده که با همکاری بخش خصوصی دو دستگاه واگن پلور سبز بازسازی شده و تا انتهای امسال نیز ۲۰ دستگاه دیگر بازسازی می شود.واگن های مذکور توسط یک شرکت خصوصی بازسازی شده است و حذف کنسول دیواره‌ها و همچنین تغییر امکانات داخل کوپه بخشی از اقداماتی است که در این طرح اجرایی شده است. بازسازی، زیر سازی و تعویض کامل کفپوش نیم کوپه و راهروها محور دیگری است که از سوی شرکت رجا در واگن های بازسازی شده به اجرا در آمده و درباره واگن های باقی مانده نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

 

شهرداری‌ها از شبکه‌های جمع آوری آب‌های سطحی استفاده کنند

یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: در کل کشور یک اراده ملی شکل گرفته است تا کمبود آب به عنوان یک چالش دیده شود. نگرانی‌ها حاکی از آن است که در چند سال آینده استان‌ها با یکدیگر در تقسیم آب و سهم آبه هر استان به مشکل بر بخورند. لذا در اکثر نقاط کشور مسئولان در صدد اجرای طرح‌هایی هستند که جایگزین سهم آبه استان شود.محمد محمودی شاه نشین در گفت و گو با ایسنا در خصوص ضرورت جمع آوری آب‌های بارانی بیان کرد: خوشبختانه یکسری طرح‌ها در حوزه آبخیزداری در کشور در حال اجرا است. در کلانشهرها هم بحث جمع آوری آب فاضلاب‌ها و آب های سطحی مطرح شده است. اخیرا شهرداری تهران قراردادی را برای جمع آوری سیلاب‌های ارتفاعات شمال غرب تهران در منطقه ۲۱ و ۲۲ بسته است. طبق این قرارداد آب‌های سطحی این منطقه توسط تونلی به دشت شهریار انتقال می‌یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.