اخبار کوتاه امور زیربنایی ۱۰ بهمن ۹۶

بلیت پروازها را کنسل نکنید

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با انتقاد از رفتار سودجویانه و فرصت‌طلبانه برخی ایرلاین‌ها در شرایط جوی کنونی، به مردم توصیه کرد؛ بلیت‌ پروازهای خود را کنسل نکنند، چون شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط بحرانی موظف‌اند به مردم خدمات بدهند و حتی هزینه مازاد آن‌ها را تقبل کنند.حرمت‌الله رفیعی با اشاره به افزایش چند برابری نرخ هواپیما در برخی مسیرهای هوایی از جمله بندرعباس _ تهران و کیش _تهران به ایسنا گفت: رفتار برخی شرکت‌های هواپیمایی در این روزهای برفی بسیار ناپسند، دور از اخلاق و غیرحرفهای است. وی افزود: از روز گذشته تاکنون برخی پروازها به خاطر برف و برودت هوا کنسل شده‌اند. شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط موظف‌اند مردم را به مقصد برسانند، ولی چون مردم آگاه نیستند بلیت‌های خود را کنسل می‌کنند و وقتی دوباره می‌خواهند بلیت تهیه کننده با قیمت‌های رویایی مواجه می‌شوند. این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی طبق قوانین و ضوابط نه تنها باید مسافر را به مقصد برگردانند بلکه هتل و غذای آن‌ها و هزینه‌های مازاد را باید تأمین کنند.

 

 

رونق مسکن مصرفی ادامه دارد

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر رونق مسکن مصرفی ایجاد شده و دیگر شاهد رونق به شکل سفته‌بازی در بازار مسکن نخواهیم بود.حسین عبده تبریزی در گفتگو با مهر درباره تسهیلات خرید مسکن اظهار داشت: من معتقدم مردم باید بتوانند بدون وام خانه‌دار شوند اما در حال حاضر گروه کوچکی از اقشار خاص جامعه، این امکان را دارند که مسکن را بدون وام خرید، تهیه کنند.وی ادامه داد: نقش دولت‌ها این است که به مردم کمک کنند تا بتوانند با استفاده از تسهیلات خانه‌دار شوند، چون مسکن از محل «پس‌انداز گذشته» تهیه نمی‌شود. قرار نیست افراد در سن ۶۰ سالگی خانه‌دار شوند. یک زوج که در سن بیست و چندسالگی ازدواج می‌کنند، می‌خواهند در همان زمان خانه‌دار شوند، بنابراین باید با «پس‌انداز آینده»، امکان خانه‌دار شدن را فراهم کرد.وی افزود: بانک‌های دیگر نمی‌توانند با سودهای تک‌رقمی و پایین تسهیلات خرید مسکن بدهند، چون از سوی دیگر در حال پرداخت سودهای ۱۵ درصد و بالاتر به سپرده‌ها هستند. در نتیجه سود تسهیلات آنها باید بیشتر از این رقم باشد که بازپرداخت آن، خارج از استطاعت زوج‌های جوان است.

 

 

همه نیروگاه‌های برق کشور در مدار قرار دارد

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی اعلام کرد: با وجود کاهش شدید دما و بارش برف، همه نیروگاه‌های کشور در حال خدمت رسانی اند تا مشکلی برای تامین برق پیش نیاید.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، عبدالرسول پیشاهنگ افزود: با وجود محدودیت گاز در ۵۵ نیروگاه از ۷۵ نیروگاه کشور، با استفاده از سوخت دوم گازوییل و مازوت همه نیروگاه‌های کشور در حال خدمت رسانی اند.پیشاهنگ تصریح کرد: امروز به ۱۷۵ میلیون لیتر سوخت نیاز داریم که ۷۵ میلیون آن گاز و بقیه سوخت مایع است.وی اضافه کرد: تاکنون حدود ۱۲ درصد بیشتر از پارسال گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده، در حالی که سوخت مصرفی ۲۲٫۸ درصد از پارسال بیشتر شده است.در نقطه اوج مصرف امروز ۳۱ هزار و ۱۳۳ مگاوات برق در نیروگاه‌ها تولید شد.

 

 

وزیر راه فکری برای هزینه بلیط‌های کنسل شده کند

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس توقف فعالیت فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی (ره) به دلیل بارش برف تهران، از بین رفتن حق مسافران و عدم بازگرداندن هزینه بلیط پروازهای کنسل شده را غیرقابل قبول دانست و از وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی کشوری خواست فکری برای از بین نرفتن هزینه بلیط پروازهای کنسل شده مسافران کنند.سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: براساس گزارش‌های مردمی وضعیت اغلب فرودگاه‌های کشور به ویژه فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی وضعیت خوبی نیست و سرگردانی مردم برای رسیدن به مقصد غیرقابل تحمل شده است.وی از وزیر راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری خواست تا  مشکلات مردم را سریعتر چاره‌یابی کنند.نماینده مردم تهران در مجلس بارش برف سرد را موجب گرم شدن تنور سوء استفاده فرصت‌طلبان در برخی ایرلاین‌ها دانست و افزود: ایرلاین‌ها در خلاء نظارت مسؤولان قیمت بلیط پروازهای جایگزین را به صورت تصاعدی افزایش داده‌اند.

 

 

الگوبرداری از کشورهای عرب برای مدیریت بحران آب

دبیر کمیسیون انرژی گفت: استفاده از آب شیرین کن برای استان‌هایی که در حاشیه خلیج فارس هستند می‌تواند جوابگوی مصرف شرب، کشاورزی و صنعت باشد.عبدالحمید خدری در گفت‌وگو با ایلنا درباره تاثیر بارندگی‌های اخیر بر ذخایر سدها اظهار داشت: واقعیت این است که ما کم بارش‌ترین سال آبی را در ۵۰ سال اخیر سپری می‌کنیم و در این شرایط الگوی مصرف‌مان هم نامناسب است.وی افزود: متاسفانه یکی از مشکلات ما بحث هدررفت آب است، اگر میانگین دنیا ۱۰ تا ۱۳ درصد هدررفت است در برخی استان‌ها مثل بوشهر این رقم ۴۰ درصد است چون سیستم آبرسانی فرسوده است، اگر بتوانیم سیستم‌ها را به روز کنیم، می‌توانیم بسیاری از مشکلات‌مان را حل کنیم.دبیر کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: اگر امسال ۵۰۰ متر مکعب هم بارندگی داشته باشیم چون الگوی مصرف نامناسب است، بازهم با بحران مواجه می‌شویم.

نظرات شما

Comments (1)

کارشناس صنعت هواپیمایی

جناب رفیعی از سندیکای اژانس ها مصاحبه نموده و فرمودند ایرلاین ها از فرصت بدست امده ناشی از برف استفاده و نرخ بلیط ها را گران کردند.
جهت اطلاع مخاطبان: تغییر نرخ در سیستم های مکانیزه نرخ بسرعت قابل اجرا نمی باشد و معمولا ایرلاینها با توجه به مسایل مختلف هر تغییر نرخ را از یک هفته وحداکثر ۴٨ ساعت قبل از پرواز انجام میدهند و در شرایط خیلی پر تقاضا حداکثر نرخهای بالاتر را که قبلا در سیستم تعبیه شده و عموم هم از ان مطلع هستند را عرضه می نمایند بنابراین گران کردن نرخ توسط ایرلاین ها مصداق ندارد ضمن این که اکثر ایرلاین ها دیروز و امروز سه شنبه همان نرخ متوسط خود را عرضه نموده اند.
ولی جارتر کنندگان نرخ را بطور ساعاتی و دقیقه ای تغییر میدهند و البته برخی اژانس های بند ب بطور کاملا غیر قانونی بطرق مختلف نرخ ایرلاین را گران می فروشند و با بررسی سایت های به اصطلاح فروش ابنتر نتی متوجه گران فروشی جارتر کنندگان هستیم.
بنابراین به این نتیجه می رسیم که خود آژانس های چارتر کننده که جناب رفیعی رئیس سندیکای ایشان می باشند عامل گرانی هستند و از شرایط سخت مردم سو استفاده می کنند.

×

Comments are closed.