اخبار زیربنایی ۲۹ فروردین ۹۷

راه اندازی سامانه جامع املاک پروسه‌ای زمانبر

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در حال انتخاب مشاور برای طراحی سامانه جامع املاک کشور هستیم و راه‌اندازی آن زمان‌بر خواهد بود.حمیدرضا عظیمیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حدود ۵ ماه پیش مسئولیت راه‌اندازی سامانه جامع املاک کشور به ما واگذار شده و باید هزینه های آن را بر عهده بگیریم. به تازگی کار را آغاز کرده‌ایم و در حال انتخاب مشاور هستیم. قرار است کلیه اطلاعات برخط املاک کشور در این سامانه ثبت شود که یکی از آن موارد، موضوع خانه‌های خالی است.وی افزود: راه‌اندازی این سامانه مقداری طول می‌کشد؛ چرا که که باید دستگاه‌های دیگر از جمله شهرداری‌ها، اداره ثبت و دارایی کمک کنند. در این سامانه جامع قرار است اطلاعات تمام زمین‌ها و ساختمان‌های مسکونی کشور ثبت شود. موارد استفاده متعددی هم دارد که یکی از آنها وضع مالیات بر خانه‌های خالی است.عظیمیان با بیان این‌که نمی‌توانیم زمان دقیقی برای راه‌اندازی سامانه مشخص کنیم گفت: باید معماری این سایت را طراحی کنیم. برای آن نیاز به مشاور کاربلد داریم. ظرف دو هفته آینده مشاور را انتخاب می‌کنیم بعد آنها معماری سامانه را طراحی می‌کنند. سپس نسبت به نوشتن برنامه و خرید تجهیزات اقدام خواهیم کرد. هنوز اسم مشخصی هم برای سامانه انتخاب نشده است. فعلا با عنوان سامانه جامع املاک کشور آن را می‌شناسیم که شاید بعدا اسم آن تغییر کند.

 

 

منع کارمندان ۱۲ دستگاه دولتی از ارائه خدمات مهندسی

معاون وزیر راه و شهرسازی از اصلاح دستورالعمل اجرایی وزارت راه و شهرسازی درباره ممنوعیت مداخله کارمندان دولتی در ارائه خدمات مهندسی خبر داد و گفت: بر اساس اصلاحات انجام شده تعداد دستگاه‌های شمول این بخشنامه به ۱۲ دستگاه افزایش یافته است.حامد مظاهریان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اصلاح دستورالعمل اجرایی دستورالعمل اجرایی وزارت راه و شهرسازی در خصوص ممنوعیت مداخله کارمندان دستگاه دولتی در ارائه خدمات مهندسی، اظهار کرد: ۵ بهمن سال گذشته وزارت راه و شهرسازی بخشنامه منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می آورد را ابلاغ کرد که شامل کارمندان ۹ دستگاه دولتی می‌شد.وی تصریح کرد: همچنین سه دستگاه دولتی جدید نیز به بخشنامه منع مداخله کارمندان دولت در ارائه خدمات مهندسی افزوده شد و در مجموع بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مشمول ۱۲ دستگاه دولتی شده است.معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: همچنین “الزام” در تحویل پروانه صلاحیت مهندسان در اصلاحیه “اختیاری” شده است.

 

 

مسکن در بن بست ضعف مدیریت

عضو کمیسیون عمران مجلس، لازمه جذب سرمایه های سرگردان مردم را ایجاد جذابیت در بازار مسکن خواند و گفت: مسکن در حال حاضر در بن بست ضعف مدیریت غوطه ور است.فرج الله رجبی در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به وضعیت فعلی بازار مسکن، گفت: متاسفانه وضعیت مسکن در بن بستی قرار گرفته که آشفتگی فعلی نتیجه آن است.عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به نظر می رسد که نبود سیاست مشخص در حوزه تولید و توسعه مسکن مشکل آفرین شده است، افزود: برای سرمایه های سرگردان مردم محل امنی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته نشده که نتیجه آن نقدینگی زیاد و در نتیجه آشفتگی کلی بازار است.نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید برای سرمایه مردم مسیر رفت و برگشت در نظر گرفته شود، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بخش عمده ای از سپرده های مردم در بانک ها ذخیره شده که با خروج از سیستم بانکی به علت ضعف مدیریت ها به سمت سکه و ارز هدایت شده و تبعات خاص خود را به دنبال دارد.

رجبی با بیان اینکه دولت باید محل مشخصی برای سرمایه گذاری مردم در نظر گرفته و از نقدینگی زیاد کشور که سرگردان است جلوگیری کند، ادامه داد: اگر دولت بتواند با ایجاد جذابیت سرمایه های سرگردان مردم را به سمت مسکن هدایت کند به طور حتم وضعیت این بازار از شرایط فعلی خارج شده و با توجه به تاثیرگذاری بسیار این بخش بر بازارهای موازی می تواند بخش اعظمی از اقتصاد ما را راه بیندازد.

نظرات شما

×

Comments are closed.