اخبار تولید ۲۷ فروردین ۹۷

وضعیت صنعت قطعه سازی قرمز شد

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اعلام اینکه عدم تناسب واردات خودرو و قطعه عاملی شده تا تولیدکنندگان داخلی ۱۴ درصد نسبت به واردات ضربه پذیری داشته باشند، گفت: صنعت قطعه سازی در وضعیت قرمز قرار داشته و به زودی با بیکاری ۵۵۰ هزار نفر روبرو خواهد شد.آرش محبی نژاد در گفتگو با تسنیم، با اشاره به عدم تناسب واردات خودرو و قطعه در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه دولت در ماه های پایانی سال گذشته تصمیم به افزایش تعرفه خودرو گرفت که این موضوع یک اقدام موثر برای حمایت از تولیدکننده داخلی است اما نکته اینجاست تعرفه قطعات خودرو نسبت به واردات خودرو متناسب نیست و این موضوع باعث می‌شود تا واردات قطعات همچنان سودده باشد.وی با بیان اینکه در حال حاضرمیانگین تعرفه قطعات خودرو ۱۸ درصد است افزود: این رقم نسبت به تعرفه واردات خودرو باید ۳۲ درصد باشد.دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اعلام اینکه عدم تناسب واردات خودرو و قطعه عاملی شده تا تولیدکنندگان داخلی ۱۴ درصد نسبت به واردات ضربه پذیری داشته باشند، تصریح کرد: سال گذشته واردکنندگان توانستند با پرداخت تعرفه های اندک و استفاده از ارز مبادله‌ای حجم زیادی از قطعات را وارد کشور کنند. در کنار این موضوع ما ۱٫۵ میلیارد دلار قاچاق قطعه را نیز در سال گذشته به ثبت رسانده‌ایم که این موضوع اصلاً به نفع تولیدکننده داخلی نیست.

 

تولیدکنندگان داخلی قدرت رقابت با کالاهای خارجی را ندارند

یک نماینده مجلس گفت: موضوع شعار سال حمایت از تولید داخل است که حمایت از تولید داخل با سیستم بانکی ربوی امکان پذیر نمی‌باشد و تولیدکنندگان ما قدرت رقابت با کالاهای خارجی ندارند.به گزارش ایسنا،‌ محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روزیک‌شنبه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز منطقه خاورمیانه آبستن حوادث کم نظیر و کم‌سابقه‌ای است و کشورهای منطقه باید هوشیاری بیشتری داشته باشند. هفت سال پیش جنگ با محوریت مستقیم آمریکا در سوریه آغاز شد. متأسفانه دیروز حماقتی دیگر را در جهان به اصطلاح متمدن شاهد بودیم. حمله موشکی مدعیان حقوق بشر آمریکا، فرانسه و انگلیس به یک کشور مستقل خود گویای اجرای قانون جنگل است. باید سازمان‌های بین‌المللی وظیفه انساندوستانه خود را انجام دهند و باید جامعه جهانی مقدمات محاکمه جنایتکاران جنگی را در دستور کار قرار دهد. وی افزود: همگی از جمله مجلس و دولت با راهنمایی‌های مقام معظم رهبری تلاش کردند که در عرصه بین‌المللی فضای خوبی انجام شد. اعلام می کنیم که برجام یک توافق بین‌المللی است و اشتباه خروج آمریکا از برجام هیچ هزینه‌ای برای آنها نخواهد داد و ما بر اساس سیاست ایران یعنی همکاری و احترام متقابل با دنیا گام خواهیم برداشت.

 

حمایت از کالای ایرانی نیازمند روانسازی قوانین و مقررات

رئیس خانه معدن ایران گفت: حمایت از کالاها و تولیدات داخلی را می توان با شفاف و روان سازی قوانین و مقررات در بخش معدن و استفاده مطلوب از این ذخایر عینیت بخشید.«محمدرضا بهرامن» در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نامگذاری امسال به «حمایت از کالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: معدن، بخشی مزیت دار در کشور است و امروز باید به وجود ثروت سرشار «ذخایر معدنی» در کشور افتخار کنیم.وی یادآوری کرد: امروز با شرایط خاص و ویژه ای در کشور مواجه ایم که هرگونه تغییر و دگرگونی در شرایط اقتصادی و سیستم پولی و مالی کشور، آثاری در همه بخش های اقتصادی خواهد داشت؛ با این حال ارزش بسیاری از محصولات و تولیدات بخش معدن به صورت جهانی مشخص می شود که مزیتی برای این بخش است.بهرامن پیشنهاد کرد که به منظور تحقق شعار سال در بخش معدن، قوانین و مقررات این بخش شفاف سازی شده و فضا برای رانت ها تخلیه شود، همچنین باید نگاه ها را در استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود تغییر داد.

نظرات شما

×

Comments are closed.