احتمال ورد شورای امنیت به تخلف خروج آمریکا از برجام

۱۳۹۷/۰۷/۱۱

مرتضی ابراهیمی

دیوان بین المللی دادگستری روزچهارشنبه رای قرار موقت خود درباره دعوای جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا را صادر و اعلام کرد: دولت ایالات متحده ملزم است طبق تعهدات بین المللی خود وفق عهدنامه ۱۳۳۴ مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی، موانع ناشی از اقداماتش به موجب تصمیم هشتم می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) در ارتباط با صادرات اقلام دارو و تجهیزات پزشکی، اقلام غذایی و کشاورزی و قطعات و تجهیزات هواپیما به جمهوری اسلامی ایران را برطرف کند.

صدور رای موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری فارغ از اجرا یا اجرانشدن آن توسط آمریکا، یک موفقیت حقوقی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که بر حقانیت کشورمان صحه می گذارد.

با توجه به اهمیت این موضوع با یک کارشناس بین اللملل گفتگو کرده ایم.

سید مصطفی سیدآقایی سفیر سابق ایران در کشور کوبا در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به رای دادگاه لاهه برعلیه دولت آمریکا گفت: دادگاه لاهه رای نداده است، بلکه قرار صادر کرده است.

این کارشناس ارشد خاورمیانه گفت: قرار یک تصمیم موقت است بنابراین تا زمانی که رای صادر شود هیچ بعید نیست که به همین روال فعلی تصویب شود یا این که برخلاف آن چیزی که هم اکنون قرار صادر شده است رای تصویب شود.

سید آقایی با شاره به مسئله الزام آور بودن قرار دیوان بین المللی دادگستری لاهه گفت: اگر دولت بخواهد می تواند براساس این مدرک، نسبت به آن چه که ضرر و زیان خروج دولت ترامپ از برجام متحمل شده است اقامه دعاوی مالی کند.

این کارشناس حوزه بین الملل بیان داشت: به اشاره به برخی سخنان دولتمردان آمریکا مبنی بر این که “دیوان لاهه فاقد صلاحیت قضایی است” گفت: این موضوع ادعای آمریکا است اما ملاک واقعیت این نیست که آیا آمریکا این مسئله را رد یا تکذیب یا تایید کند، بنابراین دادگاه لاهه یک واقعیت است و ادعای آمریکا در این رابطه بی جا است.

سفیر سابق ایران در کشور اتیوپی و زیمباوه در پاسخ به این سوال که قرار دادگاه لاهه آیا موجب می شود که آمریکا به برجام بازگردد یا خیر، گفت: برگشت آمریکا به برجام به تصمیمات مقامات آمریکایی برمی گردد.

سید آقایی درپایان گفت: عمل به رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه الزامی است اما پس از آن نیز ممکن است شورای امنیت نیز در رابطه با تخلف امریکا به دلیل خروج از برجام ورود کند و تصمیماتی اتخاذ نماید.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.