احتمال حذف موقتی برخی قوانین کسب و کار

در همایش ملی توانمندیهای صنایع کوچک و متوسط مطرح شد

گروه تولید-روز یکشنبه همایش ملی توانمندیهای صنایع کوچک و متوسط درحالی برگزار شد که با توجه به شرایط فعلی کشور و اعمال تحریم های جدید برعلیه کشورمان، نقش صنایع کوچک و متوسط بیش از پیش آشکار شده است.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، این «تشدید اهمیت» برای صاحبان صنایع و کوچک و متوسط  از جنس دیگری است؛ آنها به خوبی می دانند که همواره در شرایط ویژه، نگاه بسیاری از متولیان اقتصادی کشور به آنها دوخته شده اما چالش های کلی صنایع و اقتصاد، این روزها بر آنان سایه افکنده است نیازمند حمایتهای ویژه هستند؛ یکی از مهمترین چالش هایی که همواره صاحبان صنایع از آن سخن می گویند، چالش مجوزها و قوانین دست و پاگیر تولید و کسب و کار است که در این همایش رییس قوه مقننه کشور به ان اشاره کرد.

علی لاریجانی در جمع مسئولان و متولیان صنایع کشور وعده داد: «اگر لازم باشد حتی برخی قوانین کسب و کار را هم به صورت موقت حذف می کنیم».

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای ارتقای صنایع کوچک و متوسط اظهار داشت: ما باید قبل از هر حمایت و دادن تسهیلات بدانیم که قرار است در چه حوزه‌هایی تمرکز داشته و در چه مناطق جغرافیایی و در چه صنعتی اولویت داریم.

لاریجانی گفت: ما باید از چالش به وجود آمده نهایت بهره‌مندی را ببریم و آن را تبدیل به یک فرصت کنیم. برای رسیدن به این مهم یک راه بیشتر نداریم و آن این است که فضای  کسب و کار را آسان کنیم که البته اصلی‌ترین راه برای رسیدن به این فضا تصمیم‌گیری حاکمیت و حکمرانان است. ما در همین زمینه قانون داریم که در آن مواردی همچون تشکیل پنجره واحد و رسیدگی به درخواست‌ها ظرف مدت دو ماه پیش بینی شده اما اینها کافی نیست و هنوز یک سرمایه‌گذار مدت زیادی باید در انتظار صدور تمامی مجوزها بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شما فعالان اقتصادی و صنعتگران باید به ما پیشنهاد دهید که چه قوانینی را مصوب کنید. رئیس کمیسیون صنایع مجلس باید با شما عزیزان ارتباط بگیرد و نقطه نظرها  و درخواست‌های شما را به ما انتقال دهد و به ما بگوید که چه قوانینی نیاز به تغییر یا تصویب دارد، در شرایط فعلی حتی اگر لازم باشد برخی قوانین اداری را برای مدتی کنار خواهیم گذاشت.

وی گفت: ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم و کشورهای بزرگی همچون روسیه و چین اعلام کردند که همکاری‌های خود را با ما ادامه خواهند داد. پس نمی‌توان کشور و اقتصاد ما را محدود کرد ما در جلسه سران قوا نیز نیازهای صنعتگران را با توجه به شرایط جدید اقتصادی بررسی خواهیم کرد و تمام توان نظام و برای حمایت از این بخش به کار خواهیم گرفت.

**مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک به مدت یک سال صفر شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این همایش گفت: در شرایط فعلی تولید و بازار، مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولیدی کوچک و متوسط باید به مدت ۶ ماه تا یک سال صفر شود.

«محمد شریعتمداری» افزود: با توجه به مشکلاتی که برای واحدهای تولیدی ایجاد شده، بسته «حمایت از تولید» به زودی تقدیم دولت می شود که در آن تمهیداتی برای کمک به صنایع مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: مالیات امری لازم است اما در شرایط فعلی تولید و بازار، باید بطور خاص برای یک دوره کوتاه مدت تعدیل شود.

وزیر صنعت با بیان اینکه «یکی از دلایل استفاده اهرمی از منابع بودجه، همین شرایطی است که با آن مواجه هستیم»، افزود: ما به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع مالیات ارزش افزوده را یکجا حذف کنیم بلکه پیشنهاد داده ایم که مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که حجم قابل توجهی از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده اند، ۶ ماه تا یک سال صفر شود.

شریعتمداری، «افزایش خط اعتباری واحدهای تولیدی» و «تامین سرمایه در گردش با نرخ های مناسب» را از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در بسته حمایت از دولت ذکر کرد و گفت: در موضوع سازمان تامین اجتماعی، ما مخالف پرداخت مطالبات تامین اجتماعی نیستیم اما آیا در شرایط خاص کنونی دریافت همه مطالبات معوق از صنایع کوچک و متوسط امری لازم است؟

این عضو هیات وزیران کابینه دوازدهم در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای همه این پیشنهادها نیازمند وضع قانون است اما با تمهیدات رهبر معظم انقلاب، شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تصمیم گیری های موقت و حل مشکلات آنی فعالان اقتصادی تشکیل شده است که این شورا می تواند بخشی از چالش های پیش روی فعالان اقتصادی را برطرف کند.

وی همچنین پیشنهاد ایجاد بانک تخصصی صنایع کوچک را مطرح کرد و گفت: مذاکراتی با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشته ایم که با تغییر اساسنامه یکی از بانک های فعلی یا ایجاد بانک جدید، یک بانک تخصصی برای صنایع کوچک ایجاد شود.

وزیر صنعت گفت: شرکت های کوچک و متوسط اکنون ۹۲ درصد از کل صنایع ایران را تشکیل می دهند؛ این شرکت ها ۴۵ درصد از اشتغال و ۲۸درصد از ارزش افزوده کل کشور را به خود اختصاص داده اند در حالی که در دنیا، سهم شرکت های کوچک و متوسط در اشتغال ۶۰ درصد و در ایجاد ارزش افزوده ۴۰ درصد است.

شریعتمداری اظهار داشت: این نشان می دهد باید ظرفیت هایی در حوزه صنایع کوچک و متوسط ایجاد کنیم و به قابلیت های صادراتی این واحدها بیش از گذشته توجه داشته باشیم.

وی گفت: «تاب آوری» یکی از شاخص های صنایع است و همه دنیا معتقدند که صنایع کوچک و متوسط کمتر از صنایع بزرگ است؛ به عبارتی دیگر، تکانه های اقتصادی و غیراقتصادی نخستین ضربه را به صنایع کوچک و متوسط وارد می کند.

وزیر صنعت اضافه کرد: در شرایط کنونی، ما با یک عدم قطعیت در خارج از اقتصاد مواجه هستیم؛ این عدم قطعیت، تکانه هایی در برخی بازارها از جمله بازار ارز ایجاد کرد که به دنبال آن، مسایل و مشکلاتی برای واحدهای صنعتی به وجود آورد.

وی ادامه داد: برخی شرایط کنونی را با جنگ مقایسه می کنند در حالی که در آن زمان فقط ۹۶۰ واحد صنعتی در کشور فعال بود اما امروز فقط ۸۰۸ شهرک صنعتی فعال است.

شریعتمداری همچنین به مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: ۴۰ هزار و ۱۹۰ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی پرونده فعالیت دریافت کرده اند که عملا ۶۲ درصد از این شرکت ها مشغول فعالیت هستند؛ بقیه شرکت ها یا تعطیل هستند و یا با حداقل ظرفیت فعالیت می کنند.

**لایحه حمایت از صنایع کوچک به مجلس می رود

معاون وزیر صنعت و متولی اصلی صنایع کوچک و متوسط نیز دذر این همایش از ارسال بسته حمایت از صنایع کوچک و متوسط به دولت خبر داد و گفت: لایحه حمایت از صنایع کوچک به دولت ارایه شده و پس از تصویب به مجلس می رود.

صادق نجفی با بیان اینکه بیش از نود درصد صنایع کشور در قالب ٨١هزار واحد صنعتی دارای پروانه از وزارت صمت مربوط به صنایع کوچک است، گفت: ١۴٠٠واحد از صنایع کوچک هم اکنون در این نمایشگاه حضور دارند و در مقابل آنهایی که پمپاژ ناامیدی به اقتصاد و تولید می کنند، ایستاده اند و اجازه نمی دهند که پاسخ بگیرند.

وی افزود: بر اساس سیاستهای رییس جمهور و وزیر صمت تا پای جان در خدمت صنایع هستیم و با دستور وزیر قرار است که در کنار صنایع کوچک باشند و در تمام عرصه ها از این صنایع دفاع خواهیم کرد.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه ده درصد از صنایع کوچک را صادراتی خواهیم کرد، گفت: لایحه حمایت از شرکتهای مدیریت صادراتی را وزیر صنعت به زودی به دولت ارایه خواهد کرد و پس از طی مراحل قانونی به مجلس ارایه خواهد شد.

وی افزود: بسته حمایت از صنایع کوچک به وزارت صمت ارایه شده و برای تصویب به دولت خواهد رفت. پس ما در این میان حامی صنایع کوچک و متوسط خواهیم بود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.