اجتماع ۵ هزار نفری مردم شهر گز در همایش لبخند آب

گروه سرزمین ایران

همایش لبخند آب با محوریت سازگاری با کم آبی با حضور بیش از ۵ هزار نفر در شهر گز برگزار شد.مدیر آبفا شاهین شهر در همایش لبخند آب برضرورت ساکنان این شهرستان به سازگاری با کم آبی تاکید کرد و اعلام نمود:در نیمه اول سال جاری با توجه به محدودیت شدید منابع آبی ،تخصیص آب شرب شهرستان شاهین شهر با درنظر گرفتن به اینکه انتهای خط منابع پیلاف قراردارد حدود ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.


محمد خلیلی با اشاره به افت شدید منابع آب زیرزمینی در این منطقه اعلام کرد: بستر شهرستان شاهین شهر به گونه ایی ست که ازمنابع غنی آبی زیر زمینی برخودار نیست بنابراین مردم باید خود را با چنین اقلیمی سازگار نمایند.
وی به چگونگی تامین آب شرب در فصل تابستان اشاره کرد و عنوان نمود: کمبود منابع آبی در فصل تابستان باعث شد در تامین پایدار آب شرب مردم با چالش متعددی روبرو شویم اما با این وجود توانستیم با اجرای اقدامات فرهنگی ، فنی ومهندسی و بهره برداری آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کنیم.
مدیرآبفا شاهین شهر با بیان اینکه با اصلاح خطوط و تعویض کنتور های فرسوده موفق به کاهش میزان هدر رفت آب شدیم تصریح کرد:در سال گذشته میزان هدر رفت آب در شاهین شهر۱۸ درصد بوده که با اصلاح خطوط فرسوده و تعویض کنتورهای خراب موفق شدیم این رقم را به ۱۵ درصد کاهش دهیم.
خلیلی با اشاره به تامین آب شرب جمعیتی بیش از ۱۸۰ هزار نفری شهرستان شاهین شهر عنوان کرد:به منظور تامین پایدار و توزیع عادلانه آب شرب مشترکین در این شهرستان اقدام به زون بندی شبکه و نیزنصب شیرهای فشار شکن در خطوط انتقال نمودیم تا آب بصورت عادلانه میان مشترکین توزیع شود.
وی به حفر حلقه چاه در فصل تابستان در شاهین شهر پرداخت و خاطر نشان ساخت: در حال حاضر حدود ۶ حلقه چاه در شهرهای گز،گرگاب ،میمه و وزوان حفر شده که با دبی بیش از ۱۲۰ لیتر در ثانیه بخشی از نیاز آبی منطقه را در مواقع کمبود آب تامین می کند.
مدیر آبفا شاهین شهر به حفر دو حلقه چاه در منطقه قلعه خواجه پرداخت و تصریح کرد: پیش بینی شده دو حلقه چاه در منطقه قلعه خواجه با دبی ۵۰ لیتر در ثانیه حفر شود تا در فصل گرم سال آینده برای تامین آب شرب شهرستان شاهین شهر با چالش کمتری روبرو شویم.
خلیلی مصرف سرانه مردم شاهین شهر را رقم بالایی برشمرد و تصریح کرد: هم اکنون مصرف سرانه مردم شاهین شهر حدود ۱۹۰ لیتر در شبانه روز است در حالیکه این رقم در سال گذشته حدود ۲۱۰ لیتر بوده اما با این وجود هنوز مصرف سرانه آب در شهرستان شاهین شهر بسیار بالاست و باید مردم آب را بهینه مصرف کنند.
وی به اقدامات فرهنگی که منجر به کاهش مصرف سرانه آب در شاهین شهر شده پرداخت و بیان داشت:اعزام کارشناسان به ادارات و نهادها،برگزاری نشست مدیر آبفا شاهین شهر با مسئولین فرمانداری،آموزش و پرورش مساجد و مرکز درمانی وتفریحی ، برگزاری جلسات توجیهی با مشترکین پر مصرف، برپایی نمایشگاه سازگاری با کم آبی در مراکز آموزشی و درمانی ، توزیع بروشور و نصب بنرهای با مضامین چگونگی مصرف بهینه آب در نقاط پر تردد شهر از جمله اقدامات در این زمینه بوده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.