اتصال ریلی شمال جنوب با تکمیل راه آهن قزوین – رشت

معاون وزیر راه اعلام کرد:

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل گفت: با تکمیل راه آهن قزوین – رشت، آخرین مسیر ریلی شمال به جنوب متصل می شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده در خبرگزاری ها، خیرالله خادمی در بازدید از روند پیشرفت راه آهن رشت – قزوین اظهار داشت: این راه آهن یکی از مهم ترین و سخت ترین خط های ریلی کشور و با حجم عملیاتی بالا در حال ساخت است.

وی با اشاره به سخت گذر بودن بخش هایی از مسیر عبور راه آهن رشت – قزوین خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۶۴ کیلومتر این پروژه، ۲۸ کیلومتر آن از مسیر تونل و هشت کیلومتر آن از روی پل عبور می کند که از لحاظ حجم کاری، جزو بزرگترین پروژه های ریلی کشور است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: حفاری تونل ها زمانبر و پر ریزش است که در بسیاری از موارد ریزش ها قابل پیش بینی نبود و این امر سبب شد روند اجرای پروژه در بعضی از نقاط به کندی پیش برود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ۱۶ کیلومتر از زیرسازی طول پروژه باقی مانده که حداکثر طی یک ماه آینده ۱۲ کیلومتر آن آماده سازی می شود و در بخش روسازی هم از ۳۴ کیلومتر باقی مانده طی یک ماه آینده، ۱۸ کیلومتر ریل گذاری خواهد شد.

خادمی اعتبار مورد نیاز برای اتمام این پروژه را بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برای تکمیل کل کار و راه اندازی کامل آن بالغ بر ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه با اتمام این پروژه آخرین مسیر ریلی شمال به جنوب متصل می شود، افزود: با ادامه خط آهن قزوین – رشت به انزلی و آستارا، یکی از مهم ترین پروژه های ریلی شمال به جنوب تکمیل می شود که می تواند در ترانزیت کالا و مسافر نقش بارزی ایفا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تلاش می کنیم از محل تامین اعتبار خارجی یا صندوق ذخیره ارزی مابقی پروژه به سمت آستارا را تکمیل کنیم تا شاهد اتصال کریدور شمال – جنوب باشیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.