اتصال ریلی روسیه و آسیای میانه به خلیج فارس

همزمان با آغاز عملیات اجرایی برقی سازی قطار راه آهن گرمسار – اینچه برون اعلام شد

گروه امورزیربنایی-این روزها نسل لکوموتیوهای دیزلی و دیزل الکترونیک به سرعت در دنیا رو به کاهش است .آمارهای اقتصادی نشان می دهد که برقی کردن راه آهن یکی از مراحل توسعه و پیشرفت اقتصادی در حمل و نقل هر کشور محسوب می شود که موجب افزایس ظرفیت و سرعت حمل بار و مسافر شده و مصرف سوخت، و تولید آلاینده های زیست محیطی و آلودگی صوتی را کاهش می دهد.

به گزارش جهان اقتصاد، همچنین به گفته کارشناسان ریلی، برقی کردن راه آهن به‌عنوان مقدمه مناسبی برای احداث راه آهن سریع‌السیر به شمار می رود.بر همین اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، شرکت راه‌آهن موظف شده است تا ۶ هزار کیلومتر خطوط ریلی را برقی سازی کند.

این در حالی است که بر اساس آمار کشور ما دارای ۱۹۶ کیلومتر راه‌آهن برقی در حال بهره‌برداری است، این یعنی شرکت راه آهن باید تا ۱۰ سال آینده حدود ۵۸۳۱ کیلومتر خطوط برقی به خطوط ریلی خود اضافه کند.

به همین منظور طرح  برقی سازی راه آهن گرمسار – انیچه برون برای رسیدن به این هدف  طراحی شد.

گفتنی است در جریان سفرولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران در سال ۹۴ و پیروهمکاری های دو کشور این قرارداد به امضاء رسید.

این طرح که به طرح (EPCF)  به طول ۴۹۵ کیلومتر، با هدف افزایش ظرفیت حمل بارهای ترانزیتی مشهور است به‌عنوان یکی از طرح‌های با اهمیت در توسعه روابط دو کشور ایران و روسیه تعریف شده و با تصویب هیئت وزیران در دستور کار راه آهن قرار گرفت . در همین زمینه شرکت راه آهن بین‌الملل روسیه (RZDI) از سوی دولت روسیه به ‌عنوان پیمانکار اصلی قرارداد به راه آهن ایران معرفی شد تا این اقدام با استفاده از تکنولوژی و تجربه طرفهای خارجی  به بهترین وجه صورت پذیرد.

حالا شاهد آن هستیم که این طرح به تحقق پیوسته و به این ترتیب اتصال روسیه و کشورهای آسیای میانه از طریق شرق دریای خزر در ادامه این طرح به بنادر جنوبی ایران و خلیج فارس محقق می شود.

در همین راستا برگزاری مراسم آغاز عملیات اجرایی  برقی سازی قطار راه آهن گرمسار – اینچه برون با حضور وزیر راه و شهرسازی، مقامات راه آهن دو کشور، نمایندگان مجلس، معاون وزیر کشور و… به نوعی فشردن کلید بهره برداری ازاین مسیر برای ۵۲ ماه آینده بود.

**اعتبارات مطلوب

باید توجه داشت که مزایای و اهمیت حمل و نقل در کشور آنقدر زیاد است که علیرغم اعمال فشارو تحریم‌های کشورهای خارجی برکشورمان و کمبود منابع، مجلس، پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری بر آن شد تا منابع انجام این طرح تامین کند.

ارزش قرارپروژه برقی سازی گرمسار – اینچه برون ۱٫۲ میلیارد یورو است  و برهمین است ۱۵درصد از هزینه این طرح از محل منابع داخلی و صندوق توسعه کشور و ۸۵درصد از محل وام دولتی روسیه تأمین می شود.

بر همین اساس، در نتیجه این طرح ، سرعت بهره‌برداری  ۱۲۰ الی ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و ظرفیت مسافری ۷ زوج قطار مسافری در این مسیر خواهد شد. همچنین شرکت راه آهن قادر خواهد بود تا در این مسیر با سرعت۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ظرفیت بار سالانه ۹ الی ۱۰ میلیون تن برساند.

از جمله امتیازات ملی این طرح ، توسعه صادرات و واردات، افزایش درآمد ارزی، کاهش مصرف سوخت و اتلاف انرژی به شمار می آید که هریک از این اهداف در سطح ملی کارایی بسیار بالایی در اقتصاد کشور دارد.

همچنین این طرح اهداف اقتصادی را نیز به دنبال دارد که می توان به افزایش تناژ حمل بار و ظرفیت جابجایی مسافر، افزایش سرعت بهره‌برداری کاهش زمان سیر، کاهش بهای تمام‌شده حمل بار و مسافر، کاهش هزینه‌های بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

**آغاز تحول فناوری در حوزه ریلی

به گفته وزیر راه در مراسم افتتاح این پروژه، برقی سازی راه آهن گرمسار – اینچه برون در حقیقت آغاز تحول فن آوری در حوزه ریلی به شمار  می رود.عباس آخوندی در این باره اظهار داشت: در نتیجه این اقدام سرعت قطار در این مسیر ۲ برابر و حمل بار ۴ برابر می شودوی  افزود: نکته مهم این پروژه آن است که همزمان تحول حوزه ریلی به واسطه رشد تکنولوژی، شاهد تبدیل لکوموتیوها از شکل دیزلی به لکوموتیوهای برقی هستیم که این امر حمل بار مضاعف با سرعت و ایمنی بیشتر را به همراه دارد.

وی مراتب سپاس و تشکر خود را از مقام معظم رهبری که مجوز تامین ۱۵ درصد از سهم ایران در این پروژه صادر کردند اعلام کرد و گفت: به دنبال دستور ایشان توانستیم این اعتبار را از صندوق توسعه دریافت کنیم.

**سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه ریلی

مدیرعامل راه آهن نیز در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه برقی سازی گرمسار- اینچه برون با تاکید بر اینکه لازمه توسعه کشور، توسعه زیر ساخت های حمل و نقل است، گفت: برقی سازی مسیر گرمسار- اینچه برون راه آهن را به هدف افزایش حمل بار را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.

سعید محمد زاده با تاکید بر اینکه برقی سازی این مسیر موجب تقویت کریدور شمال – جنوب می شود، افزود: این اتقاق ماحصل مذاکرات گسترده میان مقامات ایران و روسیه است.

محمد زاده با یادآوری اینکه در سالهای اخیر، به دلیل نیاز به توسعه اقتصادی کشور ایران شاهد تحولات جدی و بزرگی در صنعت ریلی کشور بوده است، تصریح کرد : لازمه این توسعه اقتصادی فراهم کردن زیر ساخت های حمل و نقل و ارتباط با کشورها همسایه، آسیای میانه ، جنوب ایران و افغانستان است.

وی با تاکید بر اینکه در طول سالهای اخیر اقدامات بسیار جدی برای این امر صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: به طور متوسط در سال های گذشته بیش از یک میلیارد دلار در حوزه توسعه ریل از سوی دولت سرمایه گذاری شده است که این میزان سرمایه گذاری متفاوت جدای از سرمایه گذاری ها یی دیگر برای جذب منابع از جمله فاینانس است.

محمد زاده افزود: با برقی کردن مسیر گرمسار– اینچه برون ایران، قزاقستان، روسیه، ترکمنستان، انتقال حجم بار در این مسیر افزایش و مبادلات اقتصادی و صنعت در این منطقه توسعه خواهد یافت.

وی با ابراز امیدواری از اینکه پروژه برقی کردن مسیر راه آهن گرمسار – اینچه برون در زمان مقرر و به جدیت به پایان برسد، تصریح کرد: شرکت روسی انتخاب شده در این پروژه، شرکتی صاحب تجربه است که تجربیات مختلفی در این زمینه در دنیا کسب کرده است.

اظهار نظرهای طرف های روس

اما دراین مراسم طرفهای روسی نیز نظرات جالبی را عنوان کردند ازجمله اینکه آلگ والنتینویچ بلازیورف، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره راه آهن روسیه با اشاره به اینکه همکاری با راه آهن ایران در اولویت برنامه های راه آهن روسیه قرار داد گفت: اجرای این امر مونجب توسعه کریدور شمال و جنوب می شود و روابط اقتصادی کشورهای منطقه را توسعه می دهد.

وی با بیان اینکه راه آهن روسیه از پیشروترین راه آهن های منطقه برای ساخت زیر ساخت های راه آهن است و تجربه زیادی در این امر دارد، افزود: این پروژه ۴ ساله برای اقتصاد همه کشورهای حوزه خزر سودمند است.

همچنین سرگئی پاولوف، مدیرعامل شرکت بین المللی راه آهن روسیهRZDI))  با اشاره به اینکه این پروژه در زمان دیدار رهبران دو کشور در ایران به امضا رسیده است، گفت: این طرح پروژه بزرگی در زمینه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه است.وی با اشاره به اینکه در این طرح بیش از ۹۰ تونل و انواع و اقسام پل ها وجود دارد ، افزود: این مسیر یک مسیر قدیمی بود و باید چنین نوسازی در آن انجام می شد.

وی در عین حال با بیان اینکه برای اجرای این طرح شرکت های ایرانی نیز جذب شده اند تاکید کرد: این امر گام بزرگی در حمل و ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نقل ریلی میان دو کشور است.

نظرات شما

×

Comments are closed.