ابوذر ندیمی: زبان نصیحت مردم را از خرید و فروش ارز منصرف نمی‌کند

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نوشت: در روزهای اخیر و با تهدیدات رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مجددا برخی نرخ‌ها از جمله دلار و طلا در بازارهای داخلی با افزایش مواجه شد؛ اتفاقی که هر از چندگاهی در کشور رخ می‌دهد و عمدتا ناشی از تغییرات و اتفاقات سیاسی در سطح جهانی است و به قطع یقین آسیب‌های اقتصادی و روانی بسیاری برای کشور در پی دارد، اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که این افزایش نرخ‌ها تا چه اندازه واقعی و ناشی از تحولات جهانی و تا چه اندازه ناشی از فعالیت سوداگرانه و غیرقانونی برخی سودجویان در داخل کشور است.
ابوذر ندیمی، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفت‌وگو با ایکنا درباره دلایل التهابات در بازار ارز و وظایف مردم در چنین شرایطی اظهار کرد: نوسانات در بازار ارز به چند فاکتور مربوط می‌شود که اولین و مهم‌ترین دلیل، خود دولت است. دولت با پخش ارز در میان متقاضیان می‌تواند بازار را کنترل کند و طبیعی است که بر اساس نوع مدیریت خود، بر روی قیمت آن تأثیر خواهد گذاشت.
وی ادامه داد: دومین موضوعی که در این رابطه باید به آن اشاره کرد موضوع نرخ سود بانکی است و با توجه به اینکه سود بانکی در ماه‌های اخیر در کشور کاهش پیدا کرده، بخشی از سرمایه‌ها از بانک‌ها بیرون آمده است؛ چراکه افراد احساس می‌کنند با نرخ سود ۱۵ درصد، ارزش پول آنها حفظ نمی‌شود و با توجه به اینکه تصمیم کاهش نرخ سود بانکی، بی‌ارتباط با ده‌ها شاخص دیگر همانند ارزش پول، تورم و قیمت واقعی آن نیست، طبیعی است که چنین اتفاقاتی هم در بازار ارز رخ می‌دهد.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: نکته سوم به دلایل روانی این مسئله مربوط است و به هر صورت برخی از افراد در کشور وجود دارند که دارای پول هستند و بر اساس شرایط تصمیم می‌گیرند و مثلا اگر روابط ایران با دنیا، بهتر یا بدتر می‌شود براساس آن اقدام می‌کنند.

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تهدیدات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد برجام عنوان کرد: چنین تهدیداتی از لحاظ روحی و روانی در دنیا دارای آثاری است و این آثار، خودش را در اقتصاد هم نشان می‌دهد. البته مسائل دیگری هم هستند که در مورد نرخ ارز تأثیرگذار هستند که از جمله این موارد، یکسان سازی نرخ ارز است.
ندیمی تأکید کرد: در یکسان‌سازی نرخ ارز، فرض را بر این می‌گذارند که شاید قرار باشد قیمت ارز در آینده مقداری گران شود و بعدا اعلام نرخ شود و خود همین مسئله هم در نوسانات نرخ ارز تأثیرگذار است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که یک مسئله در گرانی نرخ ارز در روزها و هفته‌های اخیر تأثیرگذار بوده است و همه این مسائل تأثیرگذار هستند.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه به سایر عوامل تأثیرگذار در نوسانات نرخ ارز در کشور اشاره کرد و گفت: علاوه بر این موارد، مسائلی از قبیل ورودی ارز، فروش نفت، قیمت نفت، تقاضاهای جدید، یکسان‌سازی نرخ ارز، اقتصاد جهانی و ده‌ها علل ریز و درشت دیگر هم هستند که به‌نحوی در این گرانی نرخ ارز تأثیرگذار هستند.
وی درباره وظایف مردم در چنین شرایطی اظهار کرد: البته عامه مردم در این مسائل نقش ندارند و اکثر مردم، هیچ کاری با نرخ ارز و خرید و فروش آن ندارند بلکه سیاست‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و به‌خصوص سیاست خارجی در این زمینه تعیین کننده است.
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اگر از زبان نصیحت بخواهیم با مردم درباره وظایف آنها صحبت کنیم، دارای یک تعریف است و در زبان اقتصاد، تعریف دیگری وجود دارد. زبان نصیحت پاسخ‌گو نیست، به این دلیل که افرادی که تصمیم به خرید و فروش ارز می‌گیرند به نصیحت گوش نمی‌کنند و باید اقتصاد و الزامات آن جوابگوی نیازهای مردم باشد.
ندیمی در پایان گفت: طبیعی است بخشی از این تقاضا هم مربوط به سفرهای خارجی و محدودیت‌هایی است که برای سفرهای خارجی از جهت پرداخت سالیانه ارز وجود دارد. بخشی هم مربوط به سفرهای زیارتی است که در پیش است و همه این مسائل دست به دست هم داده‌اند تا شاهد نوسانات در نرخ ارز بازار باشیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.