ابوذر ندیمی: دولت توان ساماندهی همه مشکلات اقتصادی را ندارد/ همه پای کار بیایند

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهور حسن روحانی، سه جهت‌گیری اصلی دولت دوازدهم را مشخص کردند که یکی از این موارد درباره توجه دولت به مسائل اقتصادی و از جمله معیشت مردم، رفع فقر و تحقق اقتصاد اقتصاد مقاومتی بود. رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر همواره توجه به مشکلات اقتصادی مردم را به مسئولان گوشزد کرده و بر لزوم تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در راستای استحکام درونی اقتصادی کشور تأکید کرده‌اند.
ابوذر ندیمی، مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه، در گفت‌وگو با ایکنا به بحث درباره لوازم تحقق خواسته‌های رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصادی پرداخت و گفت: اساسی‌ترین مسئله روز ایران، مربوط به مسائل اقتصادی است و باید قبول کنیم که تولید، اشتغال، صادرات و معیشت، از مسائل اصلی کشور هستند و هرچقدر بتوانیم در خصوص مسائل مطروحه اقتصادی و فرهنگی مد نظر رهبر انقلاب تلاش کنیم، موفقیت‌های بیشتری را حاصل خواهیم کرد.
وی ادامه داد: باید قبول کنیم مشکلات اصلی امروز ایران حول اموری هستند که با اقتصاد گره خورده‌اند. بنابراین در راستای این مسئله باید چند اقدام اساسی انجام دهیم و الا باید اقتصاد را تنها مربوط به قوه مجریه ندانیم و از این رو همه کسانی که در آستان‌ها، قرارگاه‌ها و بنیادها هستند باید در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور احساس وظیفه کنند.
ندیمی تأکید کرد: بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب، مسئله‌ای ملی است و دولت هم به تنهایی قدرت انجام آن را، نه دارد و نه می‌تواند داشته باشد؛ بنابراین همه باید پای کار بیایند تا این موضوع را مدیریت کنند و اگر همه مسائل را به دولت مرتبط کنیم، اشتباه است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که دولت باید حداکثر استفاده را از نهادهای خصوصی و غیر دولتی داشته باشد و باید قبول کنیم بخش خصوصی ما دارای مزیت‌هایی از جمله ایجاد اشتغال است که باید از آن استفاده کنیم.
این نماینده سابق مجلس افزود: مسئله دیگر، توجه به درآمدهای مالیاتی است و دولت باید سیستم مالیاتی را به گونه‌ای مدیریت کند که به صادرات ارزآور برسیم و همچنین کسانی‌که کالاهای واسطه‌ای و تکنولوژیک وارد کشور می‌کنند از پرداخت هزینه‌های گمرکی معاف شوند، چون کالاهایی را وارد کشور می‌کنند که تبدیل به درآمد و ایجاد شغل می‌شود.
ندیمی ادامه داد: همچنین لازم است که دولت در قوانین مالیاتی بازنگری کرده و به نظرم می‌تواند از الگوهای سایر کشورها همانند امارات، قطر، ترکیه و سایر کشورها، استفاده و این الگوها را در کشور اجرایی کند.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان گفت: با این اوصاف و برای تحقق مطالبات رهبر انقلاب در حوزه اقتصادی باید قبول کنیم که اولا دولت توان ساماندهی همه مسائل اقتصادی را ندارد و ثانیا سیاست‌های اقتصادی را به گونه‌ای تدوین کنیم که منجر به حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید شود و این امر نیازمند بازنگری در قوانین برای مدیریت این مسئله مهم است.

نظرات شما

×

Comments are closed.