ابراهیم نکو: بازار سرمایه باید نبض اقتصاد کشور را در اختیار بگیرد

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: این روزها پنجاهمین سالگرد تأسیس بازار سرمایه در ایران است. بدون تردید این بخش از اقتصاد کشور در طی این پنجاه سال خدمات شایان توجهی ارائه داده اما به دلیل بانک‌محوری اقتصاد ایران، توجه جدی به توانایی‌های این بخش همچنان مغفول مانده مانده است و لذا شایسته است با توسعه فرهنگ سهامداری در بازار سرمایه از جانب مسئولان، زمینه برای تأمین مالی گسترده فعالان اقتصادی از سوی این بخش فراهم شود. همچنینی لازم به اشاره است که یکی از سیاست‌های مهمی که در سال‌های اخیر از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که همه بخش‌ها و نهادهای کشور مکلف به ایفای نقش مؤثر در این راستا هستند بنابراین قطعا تقویت بازار سرمایه نیز گام مؤثری در راستای مقاوم‌سازی اقتصاد کشور است.
ابراهیم نکو، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی، در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به پنجاهمین سالگرد تأسیس بازار سرمایه در ایران گفت: بازار سرمایه ما دارای عمری طولانی است و نمی‌توانیم بگوئیم پنجاه سال مدت اندکی است و بازاری با چنین عمری باید بتواند نبض اقتصاد کشور را در اختیار گیرد و همچنین از استحکام بیشتری برخوردار باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر بازار سرمایه باید دارای برنامه‌های محکم برای کمک به فعالان اقتصادی باشد اما چیزی که شاهد آن هستیم با اهداف ما متفاوت است چراکه بازار سرمایه ما علی‌ رغم کسب موفقیت‌ها و پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های متعدد همچنان با ایرادات و اشکالاتی مواجه است و به نظرم هنوز نقش شایسته خود در حمایت از فعالان اقتصادی را نتوانسته به درستی ایفا کند.
این نماینده سابق مجلس یادآور شد: با همه این اوصاف باید بپذیریم که برای اینکه بازار مهمی همانند بازار سرمایه در کشوری بتواند به موفقیت‌هایی برسد باید در شیوه برنامه‌ریزی‌ها و رفتارهای خود تجدیدنظر کند و بتواند اعتماد فعالان عرصه اقتصادی را به دست بیاورد.
نکو تأکید کرد: همچنین لازم است بازار سرمایه ما، خود را با سایر بازارهای پیرامون خود در اقتصاد کشور وفق دهد و با ورود شرکت‌های خارجی و فعالان اقتصادی بزرگ در داخل و خارج بتواند، خود را به روز رسانی کند؛ به عبارت دیگر بنده معتقدم بازار سرمایه ما هنوز نتوانسته خود را با ایده‌آل‌های جهانی وفق دهد.
این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: به همین دلیل است که بازار سرمایه با موقعیت ایده‌آل و نقش‌آفرینی مناسب در اقتصاد کشور فاصله دارد اما نمی‎توانیم بگوئیم شاهد موفقیتی نبوده‌ایم اما اگر این بازار بخواهد نبض اقتصاد کشور را در دست بگیرد باید در شیوه قانونگذاری و دستورالعمل‌ها و هدفگذاری‌های خود تجدیدنظر کند.
این نماینده سابق مجلس با اشاره به معضلات بانک‌ محوری برای اقتصاد و بازار سرمایه کشور اظهار کرد: واقعیت امر این است که اگر می‌خواهیم به سمتی برویم که اقتصاد ما بازار سرمایه‌محور باشد باید به بانک‌ محوری خاتمه دهیم؛ چراکه بانک‌محوری باعث می‌شود که به صورت پوشالی و حبابی به سمتی برویم که احتمال ترکیدن این حباب وجود دارد و می‌تواند آسیب‌هایی را در پی داشته باشد و همانگونه که مشاهده می‌کنیم این بانک محوری، نه تنها برای همه اقتصاد کشور بلکه برای خود بانک‌ها هم تولید بحران کرده است.
نکو ادامه داد: در شرایطی که اقتصاد و عرصه تولید با مشکل مواجه شود معمولا بانک‎ها توانایی کنترل و مدیریت اقتصاد را نخواهند داشت چراکه خودشان با مشکل مواجه می‌شوند و در نتیجه به جای اینکه اقتصاد را نجات دهند، بازارهای مالی کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود اما به نظرم اگر اقتصاد کشور در کنترل و مدیریت بازار سرمایه باشد و این بازار هم تنظیمات به روز خود را هم داشته باشد، نه بازار و نه تولید آسیب نمی‌بیند.
وی تأکید کرد: متأسفانه امروزه یکی از ایرادات قابل توجه و تأسف‌بار در کشور ما، موضوع ورود غیرتخصصی و همچنین حضور غیرمؤثر بانک‌ها در اقتصاد است. بانک‌ها باید در جاهای دیگر نقش‌آفرینی کنند، نه اینکه کنترل کننده و یا تزریق‌کننده همیشگی و مداوم نقدینگی باشند و اگر در نهایت به مشکل برخوردند تمام بنیان‌های آنها بلرزد.
این نماینده سابق مجلس در پایان عنوان کرد: با این اوصاف، بنده معتقدم مسئولان دو بخش بانک و بورس کشور باید در جهت نقش‌آفرینی به سهم خود، نشست‌ها و جلساتی داشته باشند تا بتوانند از تهدیداتی که ممکن است در آینده گریبان اقتصاد کشور را بگیرد پیشگیری کنند.

نظرات شما

×

Comments are closed.