آینده بازار سرمایه تاریک است

مرتضی ابراهیمی

صادرات نفت و بودجه سالیانه دومولفه تاثیر گذار در اقتصاد و بازار سرمایه ایران است که به دلیل تحریم ها این دو موئلفه قرمز پوش شدن بازار سرمایه ایران را رقم خواهند زد.

حسن قاسمی، مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به تاثیر بودجه سال ۹۸ بر بازار سرمایه گفت: بودجه تاثیر زیادی بر بازار سرمایه دارد زیرا در بودجه سالیانه دولت مخارج خود را پیش بینی می کند، با توجه به این که بزرگترین ارائه دهنده خدمات در کشور ما دولت است، باید بررسی کنیم که دولت هزینه عمومی و جاری کشور را به چه مقدار در بودجه پیش بینی کرده است.

مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی گفت: از طرف دیگر دولت در بودجه سالیانه پیش بینی از صادرات نفت ارائه می کند، که بر نرخ ارز در داخل کشور تاثیر گذار خواهد بود. یعنی پیش بینی دولت برای صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز بر تعیین قیمت نرخ ارز تاثیر گذار خواهد بود و با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد شرکت های بورسی به طور مستقیم تحت تاثیر نرخ ارز هستند، به این ترتیب مقدار صادرات نفت تاثیر مستقیمی بر بازار سرمایه دارد.

قاسمی بیان داشت: بنابراین دو موئلفه صادرات نفت و بودجه پروژه های عمرانی مهمترین مسائل در بودجه به حساب می آید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بررسی بودجه سال ۹۸ نشان می دهد که دولت برای جبران کسری بودجه، بودجه سال ۹۸ را انقباضی بسته است، و این یعنی بودجه سال آینده تاثیر محرکی بر اقتصاد و بازار سرمایه نخواهد گذاشت.

مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی با اشاره به این که کشور در شرایط تحریم مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد، گفت: در سال آینده به دلیل تحریم ها احتمالا شاهد عدم ورود سرمایه گذاری خارجی، فرار سرمایه داخلی و همچنین فرار سرمایه های خارجی خواهیم بود.

قاسمی بیان داشت: یک ریسک بزرگ اقتصاد ایران این است که آیا فروش نفت ایران برای کشور های که می توانیم نفت به ان ها صادر کنیم برای شش ماه دیگر تمدید خواهد شد یا خیر، اطلاعی نداریم و این مسئله بزرگترین ابهامی است که شرکت های بورسی با آن مواجه هستند و نهایتا در سال  بعد اگر فروش نفت تحقق یافت آیا دولت می تواند پول نفت را به کشور برگرداند یا خیر. بنابراین حرکت اقتصاد و بازار سرمایه ایران حرکت در تاریکی است و هیچ افق روشنی پیش روی اقتصاد و بازار سرمایه ایران وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: شواهد نشان می دهد که در بهترین حالت تولید و فروش شرکت های صادراتی بازار سرمایه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ ، ۲۵ درصد کاهش خواهد یافت.

قاسمی در پایان بیان داشت: بازار سرمایه به دلیل این که نمی تواند روند یک ساله را ترسیم کند، از جان پی کردن بازار سهام باز مانده است، بنابراین مشخص نیست که شرکت ها در سال آینده چه قدر می توانند سود ده باشند.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.