آیت‌الله قائم‌مقامی: مؤمنان توانمند به پرداخت حداقلی زکات فطره اکتفا نکنند

۱۳۹۷/۰۳/۲۰

خبرگزاری ایکنا نوشت: آیت‌الله سیدمحمد قائم‌مقامی، استاد حوزه و دانشگاه، به بیان نکاتی درباره اهمیت زکات فطره و نقش آن در فقرزدایی و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه اسلامی پرداخت و با ابراز امیدواری از استفاده مؤمنین و مؤمنانت از برکات ماه مبارک رمضان و تبریک پیشاپیش عید سعید فطر اظهار کرد: طبعا عید سعید فطر، عید کسانی است که در مقطعی که باید تلاش و کوششی انجام می‌دادند، این تلاش را انجام داده‌اند و اکنون در حال دریافت نتیجه زحمات خود هستند.
وی ادامه داد: بنده معتقدم این قضیه، رمز و رازی از مسئله دنیا و آخرت است؛ بدین معنی که دنیا، داری است که باید در آن تلاش و کوشش کرد و ثمره آن را در آخرت دریافت کرد. در تعبیر عرفانی هم آمده است که در دنیا روزه‌دار باش و مقداری امساک کن و افطارت را در آخرت قرار بده.
آیت‌الله قائم مقامی با بیان اینکه عید فطر، ما را متذکر به آخرت و معاد می‌کند، اظهار کرد: علاوه بر اینکه عید فطر، توجه به فطرت دارد و عالم الست را برای ما یادآوری می‌کند، ما را متوجه عالم مرگ هم می‌کند. این روز بسیار فرخنده و شاد است و امیدواریم خداوند در این روز، دعای اهل ایمان و در رأس آنها دعای امام زمان(عج) برای فرج، پیروزی‌ها، فتوحات و آزادی جهان را اجابت بفرماید.
این مدرس حوزه و دانشگاه تأکید کرد: در روز عید فطر باید همه مسلمانان و حتی غیرمسلمانان برای آزادی جهان از لوث اشرار، کفار و تبهکاران دعا کنند و ان‌شاءالله جهانی که در آن طاغوت حاکم نباشد را طلب کنند؛ چراکه جهانی که طاغوت در آن حاکم نباشد، جهان بسیار زیبایی است.
وی درباره اهمیت زکات فطره و نقش آن در کمک به اقتصاد مسلمانان و فقرزدایی از جامعه گفت: مسلم است که زکات فطره، از موارد مهم زکات است و نقش بسیاری در کمک به فقرا و مستمندان دارد اما نکته مهم این است که نباید عده‎ای تصور کنند که اگر ما در طول سال فقط یکبار مبلغی را به عنوان زکات پرداخت کنیم، دردی را از نیازمندان و فقرا دوا نخواهد کرد؛ چراکه جمع این زکات تبدیل به مبلغ زیادی خواهد شد و تأثیرات خود را بر جای خواهد گذاشت.
آیت‌الله قائم‌مقامی تأکید کرد: بنده به عینه تجربه کرده‌ام مبالغی که در اختیار مراکزی که این کمک‌ها را دریافت می‌کنند قرار می‌گیرد، این امکان را فراهم می‌کند که، نه فقط برای چندین روز بلکه برای چندین ماه، دست آنها برای کمک به نیازمندان و فقرا را باز می‌گذارد؛ بنابراین پرداخت این زکات از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی در پایان گفت: توصیه مهمی که به مردم مؤمن و روزه‌دار دارم این است که زکات فطره به میزان بیشتر و بهتری داده شود و به مبلغ اندک اکتفا نشود و کسانی‌که توان بیشتری دارند به پرداخت حداقل اکتفا نکنند بلکه حداکثر را پرداخت کنند؛ چراکه نقش بسیار زیادی در سلامت جسمی انسان در طول سال هم دارد.

نظرات شما

×

Comments are closed.