آیا راهکاری برای افزایش ضریب ایمنی بناهای بلندمرتبه وجود دارد؟

تاریخچه‌ ساختمان‌های بلند مسکونی در ایران را ‌می‌توان از سه وجه مورد بررسی قرارداد. اول زمان ساخت، دوم نوع تملک (دولتی یا خصوصی) و سوم نوع مصالح و ایمنی بنا در برابر تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی.

به گزارش جهان اقتصاد، تداوم فعالیت‌های برج‌سازی در سال‌های اخیر و روند رو به رشد احداث ساختمان‌های بلندمرتبه، تولیدکنندگان مصالح را بر آن داشته است که مواد متناسب با نیاز و ایمنی این نوع ساخت و سازها را تولید کنند.

آمارهای به دست آمده از بازار ساخت و ساز در ایران نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ برج در شهر تهران احداث شده یا در حال احداث است. مهم‌ترین کاربری این بلند مرتبه‌ها، مسکونی است که تقریبا ۸۰ درصد آن توسط سازندگان خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دومین کاربری اداری و بیشتر مورد توجه سازندگان دولتی و کاربری سوم تجاری و خدماتی است. باتوجه به نزدیک‌شدن سالروز حادثه تلخ پلاسکو که به عنوان اولین ساختمان بلندمرتبه در کلان شهر تهران شناخته می‌شود، لزوم ایمنی و توجه به بافت‌های فرسوده‌ای که علاوه بر قدمت، نمادهای شهرنشینی و تجارت را نیز به تصویر می‌کشند، بیش از پیش احساس می‌شود.

طی سال گذشته صرف نظر از جهت‌گیری‌ها، اظهارنظرهای گوناگونی را در رسانه‌ها از طرف مسئولین و گاها کارشناسان این حوزه، پیرامون چگونگی وقوع این حادثه و رخدادهای مشابه شاهد بوده‌ایم.

تا جایی که رئیس شورای شهر تهران، چندی پیش در این باره خاطرنشان کرد: هچ قانونی نیست که بتواند ساختمان‌های بلندمرتبه را به تطبیق با آئین‌نامه‌های جدید به ویژه آئین‌نامه آتش‌نشانی ملزم کند؛ لذا باید در کمیسیون سلامت یا معماری مصوبه-ای داشته باشیم.

محسن هاشمی پس از نطق پیش از دستور چهارمین جلسه شورا، با تاکید براینکه اگر لازم است قانون و مصوبه‌ای داشته باشیم، باید کمیسیون‌ها به این مهم بپردازند، افزود: لازم است ساختمان‌های ۶ طبقه یا بیشتر را به تطبیق با آیین‌نامه‌های جدید ملزم کنیم تا دست مجریان باز شود و از مالکان و هئت مدیره خواستار اجرای قوانین شوند.

برزو افقه نیز به عنوان یکی ازکارشناسان حوزه ساختمان در این باره گفت: با توجه به اینکه صنعت ساخت و ساز در کشور به سمت استفاده از مصالح سبک و خشک درحال حرکت است که به هنگام حادثه کمترین تلفات را به بار می آورد، از این رو کناف با بومی‌سازی یکی از جدیدترین تولیدات روز جهان سعی کرده است در این زمینه گام‌های بلندی بردارد. ورمی پلاستر از انواع محصولات محافظ غیرعامل در برابر آتش است که وظیفه اصلی آن محافظت از عناصر سازه‌ای ساختمان است.

وی ادامه داد: گچ مقاوم در برابر حریق موجب می‌شود تا در مواجهه با آتش، تا زمان خاموشی کامل حریق یا تخلیه ساختمان، سازه‌ها دچار تغییر شکل نشوند و عملکرد خود را حفظ نمایند.

در ادامه، مهندس افقه با اشاره به رکود بازار ساختمان در کشور در چند سال گذشته، مسئله قیمت تمام شده محصول ورمی پلاستر را مهم ارزیابی کرد و در خصوص بازار مصرف ورمی پلاستر نیز گفت: در حال حاضر شهرداری تهران و مشهد ارائه پایان کار ساختمان را به اخذ تاییدیه مقاومت ساختمان در برابر حریق از سازمان آتش نشانی منوط کرده‌اند و پیش بینی می‌شود به زودی محافظت اسکلت ساختمان در برابر حریق در تمامی نقاط کشور الزامی گردد.

نظرات شما

×

Comments are closed.