آیا جنگ واقعی میان آمریکا و کره شمالی در حال وقوع است؟

۱۳۹۶/۰۱/۲۸

خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نوشت : جنگ لفظی بین آمریکا و کره شمالی طی روزهای اخیر به شدت افزایش یافته و باعث شده است گمانه زنی هایی مطرح شود مبنی بر اینکه دو کشور در آستانه یک درگیری مسلحانه قرار گرفته اند.
گوورگ میرزایان Gevorg Mirzayan تحلیلگر مسائل سیاسی به این موضوع پرداخته است که چرا با وجود روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ، جنگی گسترده در شبه جزیره کره هنوز آغاز نشده و بعید است در آینده نیز چنین چیزی رخ دهد. میرزایان گفت مناقشه کره شمالی موضوعی منحصر به فرد است ، میزان خطر بالا است اما احتمال وقوع یک درگیری واقعی کم است. همه طرف های دخیل در این مناقشه قواعد بازی را می دانند ، با خطوط قرمز آشنا هستند و هرگز از این خطوط عبور نمی کنند. آنها به این خطوط قرمز نزدیک می شوند ، تهدیدهایی را علیه یکدیگر مطرح می کنند اما با دقت به عقب بازمی گردند.
« قواعد بازی »
به گفته میرزایان ، هیچکدام از قدرت های دخیل در مسئله کره شمالی حاضر نیستند آغازگر حمله باشند. کره شمالی به خوبی می داند که هرگونه جنگ در شبه جزیره کره به سقوط پیونگ یانگ منجر خواهد شد. آمریکا، کره جنوبی و ژاپن نیز به نوبه خودشان می دانند تصرف پیونگ یانگ بهای سنگینی دارد. چنین جنگی علاوه بر خسارات و تلفات سنگین و آلودگی هسته ای ، پیامدهای دیگری نیز دارد. سئول پایتخت کره جنوبی ویران خواهد شد زیرا در فاصله کمتر از ۵۰ کیلومتری منطقه از حالت غیرنظامی خارج شده بین دو کره واقع است. این مسئله نیز مهم است که پس از آغاز چنین جنگی ، چه برسر کره شمالی خواهد آمد زیرا هزینه اقتصادی اتحاد مجدد بسیار زیاد خواهد بود. علاوه بر این هیچکس نمی تواند تضمین کند چین برای محافظت از کره شمالی وارد این جنگ نخواهد شد و این چیزی است که در گذشته رخ داده است.
میرزایان افزود حتی یک حمله حساب شده و دقیق علیه تاسیسات هسته ای کره شمالی نیز نمی تواند از گزینه های احتمالی باشد زیرا این تاسیسات تا حد زیادی در زیر زمین قرار دارد و با استفاده از صخره های سخت از آنها محافظت شده است. اگر تاسیسات هسته ای کره شمالی هدف حمله قرار گیرد ، پیونگ یانگ این اقدام را یک مداخله تلقی می کند و با یک حمله تلافی جویانه گسترده به آن پاسخ خواهد داد. چنین حمله ای همچنین یک سیلی به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تلقی خواهد شد و بدون شک با واکنش روبرو می شود. پس از آن آمریکا و کره جنوبی به این اقدام کره شمالی پاسخ خواهند داد و در نتیجه جنگی تمام عیار آغاز خواهد شد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد چنین ملاحظات علت اصلی این است که سیاستگذاران در واشنگتن به رغم بحران شدید در شبه جزیره کره از به راه انداختن جنگ علیه کره شمالی خودداری می کنند.
میرزایان همچنین گفت ترامپ یک راهبرد سیاست خارجی ماجراجویانه اما جامع را درپیش گرفته است. ترامپ عمدا القاء می کند که آماده است از خط قرمز عبور کند اما هدف از این کار ممکن است تحت فشار قرار دادن چین با هدف امتیاز گرفتن از پکن باشد. ترامپ تلاش می کند با تحت فشار قرار دادن چین ، این کشور را مجبور کند انعطاف بیشتری در موضوع کره شمالی نشان دهد. ترامپ از این طریق می تواند پیروزی دیگری برای خود ثبت کند. این رویکرد تا حدی موفق بوده است. چین ماه فوریه واردات زغال سنگ از کره شمالی را متوقف کرد و شرکت هواپیمایی « ایر چاینا » چین نیز که یکی از مهم ترین شرکت های هواپیمایی این کشور به شمار می رود به طور موقت پروازهای خود را به پیونگ یانگ به حال تعلیق درآورده است. با این حال اینگونه اقدامات هنوز نتوانسته است تاثیری محسوسی بر کره شمالی داشته باشد چرا که این کشور اخیرا آزمایش های موشکی خود را افزایش داده است. علاوه بر این کره شمالی نشان داده آماده است ششمین آزمایش هسته ای خود را انجام دهد ، اقدامی که آمریکا آن را غیر قابل قبول نامیده است.
گفته می شود وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) آماده است در صورتی که کره شمالی ششمین آزمایش هسته ایش را انجام دهد ، حمله ای پیشدستانه را علیه این کشور آغاز کند. خیلی ها نگران بودند کره شمالی پانزدهم آوریل همزمان با مراسم سالگرد کیم ایل سونگ پدر بزرگ کیم جونگ اون و بنیانگذار حزب حاکم این کشور ششمین آزمایش هسته ای خود را انجام دهد زیرا پیونگ یانگ اغلب از این فرصت برای به نمایش گذاشتن تسلیحات جدید خود استفاده می کند اما چنین اتفاقی نیفتاد و کره شمالی در مراسم رژه ای که در این روز برگزار شد از موشک های بالستیک خود با قابلیت شلیک از زیردریایی رونمایی کرد. اما کره شمالی روز بعد یک فروند موشک آزمایش کرد.
میرزایان گفت به نظر می رسد ترامپ گیر افتاده است ، اگر قول داده است کره شمالی را بمباران می کند ، پس چرا این کار را انجام نمی دهند.

نظرات شما

×

Comments are closed.