آیا ترامپ در حال عملی کردن وعده جنگ ارزی آمریکا با دنیاست؟

خبرگزاری آریا به نقل از روزنامه آمریکایی فاینشنال تایمز نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا به دنبال اتخاذ سیاستی است که در پی آن ترس از آنکه آمریکا جنگ ارزی با دنیا راه بیاندازد برطرف کند.
این روزنامه در مصاحبه ای با استیون منوشن، وزیر خزانه داری نوشت: منوشن به دنبال نشان دادن چهره آرام و مهربان تری از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است.
فاینشنال تایمز نوشت: وزیر خزانه داری آمریکا با مخالفت از انتشار بیانیه ای در ماه گذشته در طی اجلاس وزرای دارایی گروه جی ۲۰ در رابطه با مبارزه با سیاست های حمایت گرایی باعث شد تا جنجالی بزرگ پدید آید. اکنون او با گذشت زمان در پی آرام کردن اوضاع است.
در مصاحبه ای که منوشن پیش از برگزاری اجلاس بهارانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با فایننشال تایمز انجام داد، این بانکدار سابق گلدمن ساکس سعی کرد تا چهره ای ملایم تر ازدولت ترامپ را ارائه دهد، دولتی که در صدد جنگ با نظم حاکم بر اقتصاد جهانی و جنگ جدیدی بر سر ارزهای ملی بر آمده بود.
منوشن سعی کرد تا دیدگاهی مثبت و حاکی از اعتماد از جانب واشنگتن را ارائه دهد. بر اساس این رویکرد، ظاهرا دولت ترامپ در زمینه اقتصادی همان رویه معروف و شناخته شده جمهوری خواهان را در پیش خواهد گرفت و از شعارهای پوپولیستی و آتشین انتخاباتی ترامپ مبنی بر اول آمریکا دوری خواهد کرد.
منوشن در برابر قولی که ترامپ در روز اول آغاز به کار خود در کاخ سفید مبنی بر جنگ ارزی با چین داده بود، با لحنی آرام تر تایید کرد که چین، چنین سیاستی را در پیش گرفته بود ولی اکنون پکن قول داده تا ارزش پول ملی خود را پایین نگه ندارد.
او گفت: «برای دستکاری ارزی شما باید آنرا به گونه ای انجام دهید که به ضرر ایالات متحده باشد. اما دستکاری ارزی اگر به گونه ای باشد که در نهایت به نفع آمریکا تمام شود دیگر جنگ ارزی و دستکاری به شمار نمی آید».
او در ادامه تاکید کرد که اظهارات ترامپ مبنی بر استحکام دلار به هیچ وجه به معنای کاهش ارزش این پول نیست.
به گفته آقای منوشن، آمریکا همچنان نگران مساله ارزی است اما جزئیات منتشر شده در دو گزارشی که در سال در این رابطه در وزارت خزانه داری منتشر می شوند نشانگر این مساله هستند که چین با انتقادات کمتری در این رابطه روبرو شده است. دولت ترامپ همچنین از صندوق بین المللی پول خواسته است که در زمینه نوسانات ارزش پول ملی کشور ها حساسیت بیشتری داشته باشد.
آقای منشون این عمل را جز وظایف اصلی این صندوق توصیف کرده است. در نهایت می توان گفت که اگر در دنیا نگرانی مبنی بر به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا وجود داشت- و بیم آن می رفت که وی این کشور را از مسائل جهانی خارج و منزوی کند- آقای منوشن خلاف این مساله را اعلام کرد. او گفت که آمریکا مایل است در رسیدن به راه حل هایی برای بحران های اقتصادی در دیگر نقاط جهان بکوشد.
منوشن با بیان این مساله که وظیفه صندوق بین المللی پول وام دادن به کشورهای ثروتمند نیست، نگرانی های احتمالی مبنی بر جلوگیری واشنگتن از مشارکت صندوق بین المللی پول در کمک مالی ۸۶ میلیارد دلاری به یونان را از میان برداشت.
وی خاطر نشان کرد: «این مساله کاملا اروپایی و مربوط به اروپا است، اما ما نیز آنرا رصد می کنیم زیرا برای اقتصاد جهانی و بازرهای جهانی حائز اهمیت فراوانی است. امید بر این است که مساله یونان در آینده ای نزدیک حل شود».
او همچنین از اولین دیدار هایی که در هفته گذشته در بانک جهانی داشت-بخصوص در زمینه دیدارش با نمایندگان بخش خصوصی قسمت موسسه مالی بین المللی- ابراز خشنودی کرد، اما گفت هنوز زود است که آمریکا تصمیمی برای افزایش سرمایه گذاری اش در آن بخش بگیرد. این در حالی است که بسیاری دیگر از سهام داران در این بانک چنین اقدامی را -در صورتی که این بانک بخواهد به سطح کنونی از پرداخت های وام ادامه دهد- امری ضروری می دانند.
حضور قبلی منوشن در اجلاس اقتصادی جهانی که مربوط به نشست جی ۲۰ بود نگرانی های بسیاری را به خاطر اجتناب آمریکا از امضای بیانیه نهایی در رابطه با مبارزه با حمایت گراییبوجود آورد. این مساله باعث بروز نگرانی و دلخوری هایی میان آمریکا و دیگر شرکایش شد. اما آقای منوشن می گوید مساله تجارت تنها هدف اصلی آن اجلاس نبوده است، با اینکه ۸۰ درصد از رسانه ها آن را چنین توصیف کرده بودند.
او گفت مساله تامین مالی تروریسم و امنیت سایبری در جلسه قبلی همانند اجلاسی که در هفته آینده با صندوق بین الملی پول و بانک جهانی دارد، نیز جز مسائل اصلی بود.
او خاطرنشان کرد که در هفته آینده علاوه بر این مسائل، تحریم های جدیدی که دولت آمریکا قصد دارد علیه سوریه، ایران و کره شمالی اعمال کند نیز در این جلسات به بحث گذاشته خواهد شد.
او در انتها گفت: « من انتظار ندرام که اجلاس جدید تکرار همان حرف های پیشین باشد».

نظرات شما

×

Comments are closed.