آرامش ‌ دلار و اونس، عامل ثبات قیمت نقدی سکه

 

گزارش روزانه بازار آتی سکه یکشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵

یحیی حیدریان

معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه

تداوم  روند صعودی قیمت اونس طلای جهانی از قیمت‌های کف خود در ۱۰ ماهه گذشته موجب افزایش قیمت سررسیدهای بازار آتی سکه شد. این در حالی بود که قیمت‌های دلار وسکه نقدی در روندی خنثی  و انتظاری قرار داشتند.

عقب نشینی ارزش شاخص بین‌المللی دلار از سقف  ۱۴ سال اخیر و شناسایی سود توسط معامله‌گران جهانی موجب افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی شد. قیمت جهانی طلا از کاهش ارزش جهانی دلار سود می‌برد. در شرایطی به تعطیلات پایان سال میلادی نزدیک می‌شویم که بازارهای جهانی طلا نیز تحت تاثیر عملیات تسویه آخر سال قرار گرفته‌اند و تحلیل‌گران بازارهای جهانی، روند آتی طلا در روزهای آینده را مبهم و مه آلود ارزیابی می‌کنند. در هفته جاری، آمار رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه سوم سال میلادی درکنار نشست بانک مرکزی ژاپن از مهم‌ترین اخبار موثر برروند قیمت اونس طلا خواهند بود.

علی‌رغم کاهش دامنه نوسانات قیمت دلار و نبود کشش افزایش قیمت آن به بالای ۴۰۰۰ تومان شاهد باقی ماندن انتظارات صعودی در میان معامله‌گران غیررسمی بازار هستیم. بالا بودن نرخ حواله درهم، عامل حمایت از دلار است و موجب باقی ماندن قیمت دلار در کانال ۳۹۰۰ تومان شده است.

نوسان محدود و ناپایدار قیمت‌های دلار و اونس طلای جهانی، ثبات قیمت سکه نقدی را به دنبال داشته است امروز قیمت سکه نقدی ۰۰۰/۱۳۸/۱ تومان رسید که نسبت به روز گذشته تغییری را نداشت. تداوم حباب مثبت سکه نقدی (بالابودن قیمت بازار از ارزش ذاتی) و چگونگی تخلیه  این حباب آن را به یک معمای مبهم و پیچیده تبدیل کرده است. تشکیل حباب مثبت بالای ۸۰ هزار تومانی در یک روند نزولی و واکنش منفعلانه  بانک مرکزی نسبت به این مو ضوع موجب تعجب و سردرگمی و فعالان بازار آتی سکه در تعیین روند آتی قیمت‌ها شده است، امری که فرضیه صعود قیمت دلار به بالای ۴۰۰۰ تومان برای از بین رفتن این حباب را در میان معامله‌گران را نیز تقویت کرده است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.