آرامش و ثبات؛ نیاز اقتصاد ایران

مرتضی ابراهیمی

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته بازار ارز و سکه رکورد جدید و بی سابقه‌ای بر جای گذاشت به طوری که نرخ یورو به بیش از ۱۲ هزار ۹۰۰ تومان و نرخ دلار در بازار غیر رسمی به نزدیک ۱۱ هزار تومان رسیده است هم‌چنین  قیمت سکه تمام طرح جدید به بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. سکه از از ابتدای هفته جاری سیر عجیب صعودی به خود گرفته و قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۸۰ هزار تومان رسیده است یکی از عوامل افزایش قیمت طلا توقف معاملات آتی سکه در بورس کالا است. اما در بازار جهانی نوسانات اونس طلا نرمال گزارش شده است. این موضوع موجب شده است تا تنها بازار داغ در کشور، بازار ارز و طلا شود و بسیاری از شغل‌ها راکد شده است.

در این جا باید تاکید کرد علت افزایش عجیب و غریب قیمت طلا و ارز به عوامل داخلی برمی‌گردد. این در حالی است که روز گذشته تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد و حتی این خبر مهم نیز تاثیری بر آرامش ارز و طلا در بازار داخلی نداشت. از ابتدای سال جاری تصمیمات آنی بانک مرکزی و دولت مهم‌ترین عامل ایجاد تلاطم در کل اقتصاد ایران بوده است به خصوص این که چند نرخی بودن بازار ارز هم باعث شده نابسامانی اقتصاد چندین برابر شود.

به‌نظر می رسد دولت و بانک مرکزی برای مدیریت کل اقتصاد باید تلاش‌های بسیار گسترده‌ای را انجام دهند و اقداماتی که تا کنون انجام شده به گواهی بازارها ناکافی است. نکته مهم در وضعیت فعلی بازارها این است که خروج امریکا از برجام و یا توطئه‌های دوشمنان از سوی برخی از مسئولان اقتصادی بهانه‌ای است برای این که مشکلات داخلی را به خارج نسبت دهند و حقیقت ان است که بزرگ‌ترین دشمن اقتصاد ایران فقط و فقط ضعف مدیریت و سیاست‌هایی است که در اثر فشار رانت جویان و محافل بحران‌زی به نتایج مطلوب و پیش‌بینی شده نمی‌رسند و ناکام باقی می‌مانند.

برخی از کارشناسان معتقدند که بیش از ۷۰ درصد ارز در کشور در دستان دولت است که از مسیر شرکت‌های زیر مجموعه دولت تبدیل به سود‌های باد آورده برای برخی سوداگران تکاثر طلب شده است، اما در سوی دیگر همین وضعیت در میان مردمی که ابزارهای کافی برای تعالی اقتصاد و معیشت خود در دست ندارند موجب افزایش فقر شده است به طوری که مردم سطح متوسط جامعه در حال کشیده شدن به زیر خط فقر هستند.

همتی که دو روز است کنترل نرخ ارز را به دست گرفته عقیده دارد بانک‌ها عامل التهاب ارزی کنونی هستند و قول داده که رانت ارزی را را حذف نماید. اما باید منتظر ماند و دید که چاقوی همتی تا کجا بر گلوی رانت خواران و فرصت طلبان فشار خواهد آورد و آیا به زودی شاهد آرامش در بازار و اقتصاد ایران خواهیم بود؟ اقتصاد ایران در این شرایط پر فشار بین‌المللی نیاز به ثبات و آرامش دارد امیدواریم اصلاحات و جابجایی‌ها در دولت در ادامه جابجایی در بانک مرکزی این دست‌آورد را در پی داشته باشد.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.