آخوندی همچنان روی ریل اقناع وکلای مجلس

وزیر راه و شهرسازی درآستانه انتخابات بازهم به بهارستان فراخوانده شد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه وشهرسازی پس از دو بار استیضاح درصحن علنی مجلس و دریافت رای اعتماد چندین باره، بار دیگر و درست یک ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری درمجلس حاضر شد تا سوال یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس را پاسخ دهد.

با این حال اما نمایندگان مجلس پس از استماع توضیحات آخوندی در برابر سوال نادر قاضی پور درباره علل بی‌برنامگی بخش حمل‌ونقل ریلی، سوال نماینده را وارد ندانستند و از ۲۰۶ نماینده حاضر درجلسه ۷۳ رای موافق،۹۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع دادند.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی دراین جلسه سیاست های سه گانه وزارت راه و شهرسازی دربرنامه ششم توسعه را تشریح کرد و این برنامه را شامل سه سیاست شهرسازی ریل پایه، توسعه راه آهن حومه ای و توسعه شبکه راه آهن ایران دانست.

وی با بیان این که اصلی ترین کار برای تحقق این سیاست اتصال شبکه راه آهن سراسری به شبکه ریلی شهری در تمامی شهرهایی که دارای قطار شهری هستند، اظهار داشت: به طور مثال ایستگاه قطار همدان که قرار بود در ۱۵ کیلومتری این شهر احداث شود به داخل این شهر انتقال یافت و به کانون توسعه شهر تبدیل شد و در ارومیه نیز این سیاست پیاده شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که اجرای سیاست راه آهن حومه ای برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران به اجرا درآمده است، افزود: در قالب این سیاست مردم به جای خودرو در سفرهای بین شهری از ریل استفاده خواهند کرد و به این منظور خط آهن ویژه به سمت قم، گرمسار و غرب کشور طراحی و اجرا شده است.

آخوندی یادآور شد: برای اجرای این طرح ۱۵۰ واگن مسافری اختصاص یافته است، در مشهد،‌ گلبهار، اصفهان، نجف آباد، بهارستان، ‌شیراز و تبریز و تمامی شهرهای حومه آنها تردد از طریق ریل انجام می شود.

وی توسعه شبکه راه آهن ایران را سومین سیاست این وزارتخانه اعلام کرد و افزود: راه آهن کشور را به راه آهن کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و سایر کشورهای منطقه متصل کرده ایم. همچنین سیاست حمل و نقل بندر – ریل و سیاست حمل و نقل جاده – ریل را به اجرا گذاشته ایم.

وی با یادآوری این که سهم ریل در ابتدای دولت یازدهم کمتر از هشت درصد بود،‌ اما با این سیاست هایی که به اجرا در آورده ایم به ۱۱ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد:‌ عملکرد انتقال بار از طریق ریل از ۳۲ به ۴۰٫۳ میلیون تن در سال افزایش یافته است و سهم راه آهن در انتقال بار که تا سال ۸۴ شیب نزولی داشت، از سال ۹۴ شیب نزولی گرفته است که در سال ۹۱ به کمترین حد خود یعنی ۱۰ درصد رسید ولی اکنون به ۱۲ و ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: ترانزیت کالا از طریق ریل که روزی ۴٫۴ دهم درصد بود در سال ۹۵ به ۱۳ درصد افزایش یافت. این اقدامات کارهای بزرگی است که هرگز بدون برنامه ریزی امکان پذیر نبود و سهم حمل و نقل بار از طریق ریل با افتتاح خطوط دوم و سوم راه آهن سراسری ۵۵ میلیون تن به ۷۴ میلیون تن گذشته افزوده شده است.

وی از نوسازی ناوگان لوکوموتیو و واگن در سه سال گذشته خبر داد و افزود: سن لوکوموتیو و واگن را از ۶۴ سال به ۴۵ سال کاهش داده ایم و به زودی واگن های با عمر ۳۵سال را هم کنار خواهیم گذاشت، به این منظور ۲۰۰ واگن جدید مسافری خریداری و جایگزین کرده ایم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به انعقاد قرارداد با شرکت روسی و تولید مشترک ۶ هزار واگن توسط ایران و روسیه اشاره و تصریح کرد:‌ ریل گذاری در مناطق و نواحی مختلف کشور روزانه به بالای ۵ هزار و ۵۰۰ متر افزایش یافته است. سرعت ریل گذاری در استان کرمانشاه بیش از هزار متر در روز و در همدان بیش از ۱۵۰۰ متر در روز است.

آخوندی با بیان این که هزینه هر متر ریل گذاری پنج میلیارد تومان است، گفت: وزارت راه و شهرسازی از طریق جذب سرمایه گذار خارجی از طریق قرارداد فاینانس منابع مورد نیاز توسعه ریل در کشور را تامین کرده است. نمونه آن قراردادی به ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار با کشور چین است و به همین دلیل قراردادی با شرکت های چینی برای برقی کردن قطار تهران – مشهد منعقد خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از مشارکت بخش خصوصی در قطار کرمان – سیرجان خبر داد و اظهارداشت: وزارت راه و شهرسازی بزرگترین نهضت ریلی را در کشور به اجرا گذاشته‌ است و این آمادگی را دارد تا کل تولیدات ریل کارخانجات داخلی را یکجا خریداری کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.