آخرین التماس ها برای بقای تجارت جهانی

گروه سیاسی

اجلاس جی هفت امسال با حواشی و جنجال های فراوانی همراه بود. از دست دادن ترامپ و مکرون تا دیر رسیدن در جلسه برابری جنسیتی.

رئیس جمهور فرانسه و امریکا که معمولا دست دادنشان سوژه رسانه ها می شود این بار نیز از چنین اتفاقی برای هر دو افتاد. گرچه دست دادن آنها به یک نوع قدرت نمایی تبدیل شده تا یک رسم معمول! ماکرون با چنان قدرتی دست دونالد ترامپ را فشرد که پس از رها کردن آن، اثر انگشتانش روی دست رئیس جمهور امریکا باقی ماند باقی ماند.

اما به هم ریختن نظم جلسه برابری جنستی هم موضوعی بود که با خشم مقامات دیگر کشورها همراه شد.

دیر رسیدن دونالد ترامپ به این جلسه باعث شد تا نخست وزیر کانادا بدون حضور او جلسه را آغاز کند.

رئیس جمهور ایالت متحده در حالی که الیزابت هودون، یکی از روسای شورای مشورتی برابری جنسیتی مشغول سخنرانی بود، وارد جلسه شد.

ماموران امنیتی مجبور شدند تا راهی را در بین خبرنگاران و عکاسان برای ورود ترامپ باز کنند. صدای فلش دوربین‌ها برای گرفتن عکس از ترامپ تقریبا باعث شد تا هودون تمرکز خود را برای سخنرانی از دست بدهد.

پس از آنکه ترامپ سر جای خود نشست، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با غضب به وی خیره شد.

ولی این همه ماجرا نبود. به عبارتی می توان مدعی شد که این اتفاقات حواشی نه چندان مهمی بود که می شد حتی از آنها صرف نظر کرد اما شکست اجلاس جی هفت موضوعی است که نمی توان به همین سادگی از کنار آن گذشت.

مسئله ای که می توان به وضوح حتی در عکس های منتشر شده از اجلاس جی ۷ مشاهده کرد اختلاف نظرها میان سایر کشورها و امریا بود.

دونالد ترامپ از همان آغاز با توپی پر وارد این اجلاس شد و از اینکه روسیه در جی ۷ حضور ندارد ابراز نارضایتی کرد. اتفاقی که با واکنش دیگر همتایان دونالد ترامپ و البته رئیس جمهور روسیه همراه بود.

پوتین در نشست سازمان همکاری شانگهای تأکید کرد که کشورش به انتخاب خود گروه ۷ را ترک نکرده و از این که با رهبران کشورهای عضو این گروه در مسکو ملاقات کند، خوشحال خواهد شد.

وی روز گذشته در این نشست خاطرنشان کرد که مجموع قدرت خرید اعضای سازمان همکاری شانگهای تحت رهبری روسیه و چین فراتر از مجموع قدرت خرید اعضای گروه ۷ است.

پوتین همچنین گفت، از ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به محض این که واشنگتن آماده برگزاری چنین نشستی باشد، خوشحال می‌شود.

از طرفی دیگر سایر کشورهای عضور اجلاس جی ۷ به خاطر تضعیف دموکراسی در روسیه ابراز نگرانی کردند و همین مسئله شکاف میان امریکا و دیگر کشورهای اروپایی را می توان متوجه شد.

رهبران گروه ۷ در بیانیه‌ای پس از پایان نشست دو روزه خود در کبک گفتند: ما به روسیه تاکید می‌کنیم تا رفتار بی ثبات کننده خود را متوقف کند، دست از تضعیف سیستم‌های دموکراتیک سایر کشورها بردارد و دیگر از دولت سوریه حمایت نکند.

این گروه حمله در سالزبری انگلستان را که علیه جاسوس سابق دو جانبه روس و دخترش صورت گرفت، محکوم و اعلام کرد که احتمال زیادی وجود دارد که روسه مسئول این حمله باشد چون هیچ توضیح قابل درک دیگری وجود ندارد؛‌ روسیه هرگونه دست داشتن در این حمله را رد می‌کند.

در بیانیه گروه ۷ همچنین آمده است: بار دیگر بر محکومیت الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به روسیه تاکید داریم و بر حمایت از یکپارچگی، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین براساس مرزهای مشخص شده آن، تاکید می‌کنیم. تداوم تحریم‌ها علیه روسیه ناشی از ناکامی این کشور در اجرای کامل تعهدات ذکر شده در توافقات مینسک و احترام به یکپارچگی اوکراین است.

در همین حال، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که حضور ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را در نشست سال آتی گروه ۷ که در فرانسه برگزار می‌شود، مورد استقبال قرار می‌دهد اما اعلام کرد که این روند تنها زمانی صورت می‌گیرد که روسیه به تعهدات توافقات مینسک درباره اوکراین پایبند باشد.

اما تنش میان ایالات متحده و دیگر کشورها زمانی بالا گرفت که ترامپ اعلام کرد که موافقتش با بیانیه  مشترک نشست گروه ۷ را پس می گیرد و جنگ لفظی بین نخست وزیر کانادا و رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آن شدت گرفت که ترامپ نشست گروه ۷ را که در کبک برگزار شده بود خیلی زود ترک کرد.

چند ساعت پس از پایان نشست گروه ۷ در کانادا، رئیس‌جمهوری آمریکا به نخست وزیر این کشور بابت اظهارنظرهای او حمله‌ور شده و اعلام کرد، بیانیه مشترک نشست را قبول ندارد. پیشتر گزارش شده بود در پایان اجلاس سران گروه هفت، هر هفت رهبر با متن بیانیه مشترک پایانی این اجلاس موافقت کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر لفاظی‌های پیش از نشست گروه ۷ را تکرار کرده و جاستین ترودو، ‌نخست وزیر کانادا را در یکسری توئیت‌های خشمگینانه خود فردی متقلب و ضعیف خواند و تاکید کرد که تعرفه‌های گمرکی اخیر اعمال شده آمریکا بر واردات فولاد از کانادا و سایر کشورها در پاسخ به آن چیزی است که وی نابرابری تجاری می‌داند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست خبری پس از برگزاری نشست گروه ۷ در کانادا، اظهارنظرهای “نادرست” ترودو را مورد انتقاد قرار داد.

ترودو پیشتر گفته بود که تعرفه‌های تجاری آمریکا توهین‌آمیز هستند. او وعده اقدامات متقابل را که از ژوئیه انجام می‌پذیرد، داده بود.

ترامپ در کنفرانس خبری خود گفت: با توجه به اظهارنظرهای نادرست ترودو در نشست خبری‌اش و حقیقت این امر که کانادا تعرفه‌های گسترده‌ای را بر کشاورزان، ‌کارگران و کمپانی‌های آمریکایی اعمال می‌کند من به شما جمهوری‌خواهان آمریکایی می‌گویم که این بیانیه مشترک را مورد حمایت قرار ندهید.

چند دقیقه بعد از این صحبت‌ها ترامپ تصویر اصلی پروفایل توئیتر خود را که عکسی از خانواده گروه ۷ بود به تصویری از خودش تغییر داد که با اعضای ارتش آمریکا در آتلانتا و در ژانویه سال جاری میلادی سرود ملی ایالات متحده را می‌خوانند.

دفتر نخست وزیر کانادا به حملات لفظی رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای پاسخ داده و اعلام کرد: ترودو اقدامی در راستای متشنج کردن اوضاع انجام نمی‌دهد.

ترودو به تهدیدهای تجاری ترامپ در این نشست واکنش نشان داد و گفت نمی‌توان به کانادا امر و نهی کرد.

ترودو در یک نشست خبری در پایان کنفرانس گروه ۷ گفت: کانادایی‌ها با سربازان آمریکایی از جنگ نخست جهانی دوشادوش یکدیگر جنگیده‌اند و اعمال چنین تعرفه‌هایی علیه کانادا توهین آمیز است. کانادایی‌ها مودب و مسؤولیت پذیر هستند اما ما اجازه نمی‌دهیم که به ما امر و نهی کنند. البته تعجیلی در اعمال تعرفه‌های متقابل خود علیه آمریکا نخواهیم داشت.

نخست وزیر کانادا در ادامه صحبت‌هایش گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند هر آنچه را می‌گوید، ادامه دهد. این مساله را مشخص کرده‌ام که اعمال تعرفه‌های گمرکی متقابل چیزی نیست که ما به دنبالش باشیم اما به طور حتم آن را انجام خواهیم داد.

حال همه نگاه به رفتارهای امریکا در ماه های آینده است. ترامپ جهان را به وضعیتی درآورده که همه چیز غیر قابل پیش بینی است و هر لحظه ممکن است اتفاقی خاص رخ دهد.

گفت و گو جهان اقتصاد با دکتر جعفر قامت ، استاد دانشگاه و کارشناس ارشد روابط بین الملل

اروپا کوتاه می آید

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

*جنگ لفظی میان امریکا و اروپا روز به روز بالا می رود. دونالد ترامپ اروپا را به بالا بردن تعرفه ها تهدید می کند و البته مقامات اروپایی هم واکنش لازم را نشان می دهد. سوال این جا است که کدام یک از طرف سرانجام کوتاه خواهند آمد؟

با توجه به مبادلات تجاری میان امریکا و اروپا که سهم انگلستان ۱۸۸ ، فرانسه ۱۱۸ و آلمان ۷۵ میلیارد دلار است به نظر می رسد که ایالات متحده برنده این بازی باشد. طبیعی است که وابستگی اروپا به امریکا بیشتر از وابستگی امریکا به قاره سبز است.

گرچه این نکته هم لازم به ذکر است که تجارت امری متقابل است که باید در تحلیل ها این مورد مهم نیز لحاظ شود اما با توجه به بازار ۳۰۰ میلونی امریکا تمام شواهد نشان می دهد که سایر کشورها وابستگی بیشتری به امریکا دارند. بنابراین تصور من این است که اگر اروپایی نیتشان هم به مقابله با اقدامات ایالات متحده باشد در نهایت کوتاه خواهند آمد. دلیل مهم آن هم از دست دادن بازار امریکا است. در حال حاضر امریکایی ها تعرفه آلمینیوم را بالا برده اند که این برای اروپا هزینه سنگینی به دنبال خواهد داشت زیرا کالای اروپایی با قیمت تمام شده بیشتری وارد بازار امریکا می شود و در نتیجه این امر باعث خواهد شد تا اروپا بازار مصرفی خود را از دست دهد.

*روز سه شنبه ملاقات تاریخی دونالد ترامپ و کیم جون اون برگزار خواهد شد. موفقیت رئیس جمهور امریکا در این نشست چه مقدار روی قدرت نمایی و به کرسی نشاندن حرفش بر کشورهای اروپایی تاثیر گذار خواهد بود؟

به هر حال هر بحرانی تبعات خاص خود را دارد. در این مباحث سه متغیر وجود دارد:۱_ تهدید ۲_زمان ۳_ غافلگیری یا آگاهی

امریکایی ها به خوبی می دانند که تهدید کره شمالی مسئله ای نیست که به اوج خود برسد و باعث درگیری نظامی میان این دو کشور شود و یا روس ها در مقامی نیستند که بخواهند به خاطر کره شمالی با امریکا وارد جنگ شوند.

ایالات متحده کره شمالی و ایران را صرفا به عنوان بحران هایی برای امتیاز گیری استفاده می کند و تغییری در استراتژی خود نمی دهد.

*دونالد ترامپ معتقد است که روسیه باید به اجلاس G7 اضاف شود. آیا این می تواند به این خاطر باشد که روسیه را به سوی خود جذب کند و از این طریق به ایران فشار بیشتری وارد کند؟

دقیقا همین طور است. یکی از فشارهایی که می تواند به امریکا وارد شود چالش انرژی است و بحران های منطقه ای می تواند باعث افزایش قیمت نفت و دیگر حامل های انرژی شود که این امر باعث ضرر زدن به اقتصاد امریکا خواهد شد.

اما امریکا تصمیم گرفته که کم شدن عرضه نفت به خاطر تحریم ایران را از طریق بالا بردن تولید عربستان ، روسیه و خودش جبران و این مسئله را حل کند. یکیئ از دلایل مهم حمایت امریکا از ورود روسیه به اجلاس G7 دور کردن این کشور از ایران است کما اینکه با توجه به شنیده ها موفق هم بوده و توانسته موافقت روسیه را برای خروج ایران از سوریه بگیرد.

این حکایت از هماهنگی میان ایالات متحده و روسیه دارد. از طرفی امریکا پس از خروج از برجام فرصتی سه تا شش ماهه به شرکت ها داد تا آنها فرصت کافی برای خروج از ایران را داشته باشند  به همین دلیل امریکا قصد ندارد تا شرکت های دیگر کشور ها از جمله اروپایی ها به خاطر برجام ضرر کنند زیرا می توانست به جای مهلت سه ماهه، مهلتی یک هفته ای صادر می کرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.