آب را به مشک سوراخ نریزیم

تاکید وزیر بر اصلاح مصرف پیش از پروژه‌های انتقال

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو معتقد است، پروژه‌های بین‌حوضه‌ای انتقال آب زمانی می‌توانند اجرایی شوند که آب انتقالی به مشک سوراخ نریزد.

به گزارش خبرگزاری ها، رضا اردکانیان در کارگروه سازگاری با بی‌آبی سمنان، به اهمیت آب در جهان امروز اشاره و اظهار کرد: این اهمیت تا آنجا است که امروزه به نوع نگرش کشورها به مدیریت آب به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی نگریسته می‌شود.

وی با بیان این که پروژه‌های آب بدون همراهی دولت‌ها امکان اجرایی شدن ندارند، افزود: دلیل این مهم این است که پروژه‌های آب گران و زمان‌بر هستند؛ از این رو بخش خصوصی کمتر تمایل به پروژه‌های این بخش دارد.

اردکانیان با بیان این که باید به جنبه حاکمیتی آب توجه شود، اضافه کرد: در جهان امروز دولت‌ها نمی‌توانند از زیر مسئولیت آب شانه خالی کنند.

وی با بیان این که انتقال آب به تنهایی مشکلات هیچ منطقه‌ای را حل نمی‌کند، گفت: اگر همزمان با انتقال آب، فرهنگ و شیوه‌های مصرف اصلاح نشود، مشکلات مردم آن منطقه چند سالی پس از انتقال آب چندبرابر می‌شود. از همین رو مادامی باید دست به انتقال آب بین‌حوضه‌ای زده شود که اطمینان بیابیم که آب اصطلاحا به یک مشک سوراخ ریخته نمی‌شود.

اردکانیان با بیان این که مطالعات طرح انتقال آب خزر رو به پایان است، افزود: این طرح در «آب نیرو» در حال نهایی شدن و جمع‌بندی است.

وی با اشاره به این که معضل کم‌آبی در کشور حل شدنی است، خاطرشان کرد: راه این مهم در همکاری بین‌بخشی است. متاسفانه اشتباه ما تاکنون این بوده که بخشی به موضوع نگریسته و آن را تقسیم کردیم.

وزیر نیرو از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای اجرای طرح‌های تعادل‌بخشی خبر داد و ادامه داد: در همین راستا استان‌های کشور تقسیم‌بندی شدند.

وی از برنامه‌ریزی وزارت متبوع خود برای تدوین طرح‌های استانی آمایش آب‌محور خبر داد و اظهار کرد: این طرح که در آن آب بخش کشاورزی و نیازهای آبی استان‌ها در افق درازمدت دیده شده، با همکاری دانشگاه‌های این استان‌ها تهیه و تدوین می‌شود.

وی با بیان این که این پروژه‌ها به طور متوسط ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، افزود: با توجه به محدودیت اعتباری باید از ظرفیت بخش خصوصی در تکمیل پروژه‌ها بهره گرفت.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.